Сквер Гідності — це зелений простір та символ активності громади. Розташований у Сихівському районі, між будинками №105 та №109 на проспекті Червоної Калини, поруч із школою №98 на Санта-Барбарі, має площу 0,361 га.
У травні 2014 року мешканці Сихова виступили проти зведення торгового центру на місці зеленої зони. Цей протест став поштовхом до створення скверу. Громада об’єдналася в ГО “Кращий Сихів”, а урбан-ініціатива “Група 109” розробила проєкт реконструкції. Львівська міська рада офіційно створила сквер у жовтні 2014 року, а в липні 2015 року надала йому назву “Сквер Гідності”.
“У той самий день, коли ми побачили як у зеленому сквері забивають бетонні стовпці, мами з дітьми вже ці стовпи витягнули, і відтоді почалася наша боротьба за порятунок цього скверу, яка тривала більше року. Ми назвали його “Сквер Гідності”, бо це – наша відповідь на свавілля та корупцію, які продовжують отруювати наше життя, навіть після Майдану”
розповідала у 2015 році громадська активістка Наталія Піпа.
Протягом 2016—2017 років тут завершили роботи над площею перед школою. У 2018 році встановили три круглі лавки. Сьогодні на території простору 19 круглих лавок трьох типів, які нещодавно пофарбували. Тут можуть відпочивати всі, хто бажає, або біжить кудись у справах.
У 2015 році сихівчани посадили у сквері перші дерева:
- Сакура Канзан (Prunus serrulata Kanzan)
- Клен червоний (Acer rubrum October Glory)
- Клен гостролистий (ф. куляста) (Acer platanoides Globosum)
- Слива Піссарді (Prunus cerasifera Pissardii)
- Липа американська (Tilia Americana “American Sentry”)
Саджанці для скверу подарували мешканці Сихова, львів’яни та різні організації. 2017 року у сквері посадили ще 19 дерев. До слова, щорічно місто проводить акцію “Подаруй місту дерево”, до якої можуть доєднатися всі охочі. Посадити саджанець можна, вибравши локацію та вид дерева зі сформованого переліку, заповнити заявку й після оплати долучитися до висадки рослин.
Що сьогодні є у Сквері Гідності?
Сквер Гідності розташований на Санта-Барбарі – навпроти школи №98, що на проспекті Червоної Калини. “Санта-Барбара” – торговельно-побутовий центр, який відкрили у 1994 році та спершу назвали “Зуброю”, проте місцеві жителі вирішили називати його “Сантою-Барбарою” через фасад, на якому арки дуже схожі на ті, які були в будівлі популярного на той час серіалу “Санта-Барбара”.
На школі №98 можна побачити мурал з Кирилом Трильовським, який “споглядає” на Сквер Гідності. Кирило Трильовський був адвокатом, політичним та культурно-освітнім діячем, депутатом віденського парламенту, послом Галицького сейму, публіцистом, журналістом та видавцем. Він заснував товариство “Січ” і січовий рух у Галичині. Слова, які написані на стіні – уривок з пісні товариства “Січ”: “Тож єднаймось, милі браття, заведім життя нове!”
Поряд розташований Ринок Народний та стоянка для машин, а також зупинка громадського транспорту.
Також у центрі Скверу працює домашня кондитерська “Крем & Джем”, власницею якої є Ольга Тесляк – волонтерка, яка від початку Майдану присвячує своє життя допомозі ЗСУ. З 2014 року вона щодня допомагає українським бійцям у 12 різних підрозділах.
Навколо Скверу працюють магазини Watsons, Євросеконд, Сімі та інші.
Тут ви можете побачити таблицю з короткою історією про створення Скверу Гідності та символічним віконцем, через яке цей громадський простір виглядає так, як хотілося. Але є у Сквері скляний МАФ, через який ось уже 13 років триває конфлікт.
Суперечливе будівництво: на якому етапі справа?
Так, за цією адресою, на пр. Червоної Калини, 109, у 2013 році затвердили необхідні умови та обмеження на проєктування та будівництво чотириповерхового офісного центру зі знесенням будівлі колишнього кафе “Тераса”. Документи на будівництво отримав бізнесмен Володимир Кульчицький. Проте після протестів мешканців мікрорайону вдалося скасувати містобудівні умови та обмеження на будівництво торгового комплексу. Згодом, у 2020 році, мерія не продовжила договір оренди ділянки площею 0,06 га під кафе на наступні 10 років, однак і рішення про не продовження договору оренди, і рішення виконкому про скасування містобудівних умов ФОП оскаржив у суді.
У серпні 2022 року сихівчани поскаржилися на МАФ, який “виріс” посеред алеї на проспекті Червоної Калини поруч зі школою №98. Мер Львова Андрій Садовий зазначив, що ця споруда незаконно встановлена і її демонтують, бо у власника немає відповідних документів. Вже у вересні того ж року міська комісія ТЕБ і НС знову прийняли рішення про демонтаж двоповерхової споруди у сквері Гідності.
Розпочали роботи, однак власник звернувся до суду. У липні 2023 року Апеляційний суд задовольнив скаргу забудовника. До листопада 2023 року бізнесмен добудував другий поверх МАФу.
У 2024 році тривали судові процеси щодо скандальної забудови, тоді апеляційний суд повернув справу про скасування містобудівних умов до суду першої інстанції. Пізніше Львівський окружний адмінсуд не скасував дозвіл на перебудову літньої тераси в ТЦ, оскільки власник ще міг усунути порушення. А вже у вересні апеляційний суд відхилив позов міської ДАБК щодо припинення будівництва.
Мешканцям вдалося обмежити масштаб забудови: замість запланованих чотирьох поверхів на трьох ділянках, проєкт скоротили. Хоч ГО “Кращий Сихів” і домоглася поновлення строків звернення до суду, нещодавно апеляцію знову відхилили. Адвокати готують касаційну скаргу.
За словами нардепки Наталії Піпи, перемога забудовника в суді жодним чином не змінить юридичний статус скверу. Однак, враховуючи масштаби можливої забудови, заплановане цільове призначення будівлі та вкрай малу відстань між будівлею та найближчим деревом у сквері, використання цього простору може значно ускладнитися. У разі будівництва торгового центру, велика кількість відвідувачів зможе призвести до значного шуму та ускладнить рух пішоходів.
Водночас бізнесмен раніше запевняв, що містобудівні умови та обмеження видав головний архітектор Львова Андрій Павлів у 2013 році, ще до створення скверу Гідності у 2014 році. Наталія Піпа каже, що з огляду на висловлювання адвоката забудовника під час судових засідань, можна зробити висновок, що наразі забудовник “обрав позицію очікування”.
Сьогодні Сквер Гідності — це місце сили для багатьох сихівчан. Тут щодня гуляють родини з дітьми, батьки чекають на дітей після уроків, а старші мешканці відпочивають на лавках у затінку дерев. У сквері час від часу відбуваються заходи на підтримку ЗСУ, культурні події, висадки дерев — усе це об’єднує громаду навколо спільних цінностей.
Анна Баранчук
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Конфлікт на Драгана: мешканці проти надбудови медичного комплексу