У Сихівському районі розгорівся конфлікт між мешканцями багатоквартирного будинку на вул. Драгана, 4, та медичним центром “Біомед”, який планує масштабну реконструкцію й розширення своєї будівлі на вул. Драгана, 4-Б. Люди обурені: за їхніми словами, заплановані роботи загрожують їхньому будинку, порушують державні будівельні норми, обмежують доступ до природного освітлення в квартирах і можуть призвести до руйнування конструкцій. Водночас представники медичного центру стверджують, що планують покращити медичну інфраструктуру району. Журналістка “Сихів Медіа” довідалася про можливе будівництво більше.
Раніше “Сихів.Медіа” писало про те, що на вул. Драгана, 4-Б, планують реконструкцію будівлі, де раніше був розташований магазин “Близенько” та приватний медичний комплекс. Об’єкт обіцяли переобладнати в сучасний реабілітаційний центр, де надаватимуть допомогу постраждалим від російської агресії. Проєкт передбачав суттєве розширення приміщення: з існуючих 544,4 м² до 1460 м². На місці будівлі планували збудувати чотириповерховий комплекс із підземним паркінгом.
Однак під час публічної зустрічі у Сихівській районній адміністрації, яка відбулася 11 квітня 2025 року, мешканці зачитали колективну декларацію, в якій висловили одностайну позицію: вони категорично проти реконструкції будівлі під багатофункційний комплекс.
Серед ключових аргументів громади:
- Відсутність згоди співвласників, що, за словами мешканців, порушує статтю 10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” та статтю 382 Цивільного кодексу.
- Порушення державних будівельних норм: зменшення природного освітлення, затінення квартир, перекриття проходів, порушення протипожежних вимог, підвищення навантаження на електромережу.
- Ігнорування звернень громади.
Мешканці повідомили, що нові поверхи медичного комплексу повністю затінять вікна квартир з другого по шостий поверх.
Люди також говорять про пошкодження будинку після земляних робіт, які “Біомед” провів у 2023 році.
“Вони працювали ночами. У наших мешканців почалася руйнація основних стін будівлі. Наш будинок тріскає, а вони ще нічого не робили тут”
обурилася на зустрічі мешканка.
Депутат Львівської міської ради Володимир Гой, який був присутній на зустрічі, запевнив, що місто не буде погоджувати проєкт без згоди громади.
“Мешканці звернулись до мене з колективним зверненням — і я вже другий рік веду комунікацію з виконавчими органами міста. У листопаді 2024 року міська влада чітко вказала, що без згоди мешканців жодних рішень не буде”
зазначив депутат.
За словами Володимира Гоя, документи від “Біомеду” наразі відхиляли через невідповідності. Попередній розгляд на містобудівній раді не означає погодження проєкту.
“Містобудівна рада розглядає ескізи без виїзду на місце. Якби хтось із архітекторів приїхав туди, то побачив би, що надбудова затуляє світло. Це би точно не погодили”
наголосив він.
Гой пояснив, що забудовник не має дозволу на реконструкцію, але може проводити капітальний ремонт у межах чинного законодавства з утеплення, заміни вікон, благоустрою тощо.
“Вони чітко хочуть збільшити висоту своєї комерційної прибудови. А ця прибудова з самого початку мала функціонал для громади: дитячий садок, додаткові площі для будинку. Ніякої комерціалізації там не передбачалось”
додав депутат.
Сторони погодилися на необхідності незалежної технічної експертизи стану будинку. При чому мешканці наполягають, що її має оплачувати не громада, а ініціатор будівництва.
Поки що жодного офіційного дозволу на розширення будівлі немає. Мешканці наполягають на повній зупинці будь-яких дій до ухвалення рішення, яке врахує їхні права та безпеку.
З чого все почалося?
У 1986 році у Львові стартував рух із вирішення житлових проблем молоді шляхом створення молодіжних житлових комплексів (МЖК). Один із таких проєктів — молодіжний житловий комплекс “Поступ” на вулиці Драгана — будувався зусиллями майбутніх мешканців. Це мотивувало працювати якісно, швидко й забезпечувати комфортне житло та інфраструктуру: школу, магазини, освітні приміщення.
Будівництво МЖК “Поступ” здійснювалося за рахунок прибутків великих львівських підприємств, таких як ЛАЗ, ВО “Іскра”, “Полярон”, хімічний завод, ВО ФТА, завод фрезерних верстатів та інших. У відповідь підприємства отримували можливість залучати вмотивованих працівників, які задля отримання житла працювали на будівництві.
За час існування МЖК “Поступ” мешканці спільними зусиллями звели середню школу №13 у Сихівському районі, 5-під’їздовий 9-поверховий житловий будинок, 15-поверховий житловий будинок із прибудованими магазинами (промисловими та овочевими) та офісами.
Наприкінці грудня 1996 року офіційно здали останній об’єкт МЖК “Поступ”: 15-поверховий житловий будинок, прибудову зі східної сторони (магазин промислових товарів і офіси) та вбудовану прибудову з західної сторони (овочевий магазин зі сховищем для продукції).
На початку 2000-х років Львівський науково-практичний центр “Біомед” придбав західну прибудову будинку №4, якій присвоїли окрему адресу — Драгана, 4-Б. Земельна ділянка під прибудовою площею 0,1539 га була спочатку закріплена за МЖК “Поступ”.
21 жовтня 2005 року ЛНПЦ “Біомед” звернувся до Львівської міської ради з проханням надати в користування цю земельну ділянку разом із прилеглою територією. Згодом землю вилучили з користування МЖК “Поступ” і передали місту, а 26 липня 2012 року вона перейшла у власність ТзОВ “ЛНПЦ “Біомед””.
У 2022 році з’явився перший проєкт реконструкції прибудови з розширенням її під багатофункційний медичний комплекс. Це викликало обурення серед мешканців, адже ділянку і приміщення передавали для цілей медичного центру, а не для оренди чи комерційної діяльності. Реконструкція планувалась у зоні “Ж-4”, де багатофункціональні комплекси заборонені.
13 січня та 13 лютого 2023 року ТзОВ “ЛНПЦ “Біомед”” було офіційно відмовлено у наданні містобудівних умов та обмежень. Однак мешканці почали активно діяти: зверталися до депутатів, отримали листа від мера Львова Андрія Садового про заборону такої реконструкції, організовували збори підписів проти забудови.
2 жовтня 2024 року мешканці дізналися із ЗМІ про затвердження нового, більш масштабного проєкту реконструкції — із надбудовою чотирьох поверхів та підземним паркінгом у безпосередній близькості до їхніх будинків. Розробники пропонують залишити перший поверх у його теперішньому вигляді, але додати нові торгові приміщення для аптек та магазину з медичними товарами. Другий поверх хочуть відвести під кабінети лікарів, а третій і четвертий — під стаціонарні палати. При чому запевняють, що із мешканцями такі зміни погодили.
“Ми врахували побажання мешканців сусідньої 15-поверхівки, в нас були загальні збори, ми вислухали їхні побажання. На основі цього ми представляємо фінальну версію проєкту. На першому поверсі пропонуємо розмістити аптеки та торгові приміщення, тобто у нас має бути медичний супермаркет, в якому можна буде купити всі необхідні речі по догляду за хворими”
пояснювали інвестори на засіданні містобудівної ради.
У відповідь мешканці будинків №4 та №8 на Драгана скерували численні колективні звернення до мера Львова, його заступника Андрія Москаленка, депутатів міської ради, голови Сихівської районної адміністрації та головного архітектора міста.
У середині 2023 року відбулася виїзна зустріч на місці проблеми за участі першого заступника міського голови, депутатів і мешканців, де обговорювались загрози для будинку через потенційне будівництво.
Протягом 2023–2024 років мешканці проводили акції протесту проти забудови. 11 квітня 2025 року з ініціативи “Біомеду” відбулася зустріч за участі мешканців обох будинків та керівництва Сихівської райадміністрації. Під час неї мешканці передали Декларацію про категоричне заперечення проти реконструкції з розширенням нежитлової будівлі.
Нещодавно, 15 квітня 2025 року, голова Сихівської районної адміністрації Андрій Зозуля здійснив виїзд на місце, щоб особисто переконатися у близькості прибудови до житлового будинку та оцінити потенційні ризики.
“Зараз ми готуємо для подання документи в Державну архітектурно-будівельну інспекцію і для проведення експертизи по місцю розташування прибудови і житлових будинків 4 і 8 по вулиці Драгана”
повідомила голова управління ОСББ МЖК “Поступ” Світлана Михайловська.
Що говорить інвестор?
Керівництво медичного центру “Біомед” зазначає, що їхня діяльність є цілком законною, а заплановане розширення має на меті покращити медичну інфраструктуру району. За словами представників “Біомеду”, йдеться не про нове будівництво, а про реконструкцію будівлі, яка перебуває у їхній власності.
“Ми є власниками будівлі, земельної ділянки, тож маємо право вирішувати долю свого майна. Діємо у межах закону і намагаємося покращити район, жодним чином не порушуючи чиїхось прав”
наголошують у коментарі “Сихів.Медіа” в центрі.
Також вони підтверджують, що попередні заявки на містобудівні умови та обмеження справді були відхилені, однак це сталося через помилки у поданих документах, які згодом вони виправили. За їхніми словами, нинішній проєкт уже отримав позитивний висновок від архітектора міста та був представлений на містобудівній раді.
Також інвестор зазначає, що ще до проєктування було проведено незалежну технічну експертизу будинку №4, яка засвідчила, що стан конструкцій дозволяє проведення реконструкції. Крім того, за словами представників центру, проєкт відповідає всім державним будівельним нормам, зокрема щодо освітлення, інсоляції, пожежної безпеки та навантаження на мережі.
“Щодо затінення — є норми, які були прораховані експертами. Ця забудова відповідає чинним нормам”
зазначив представник центру.
Щодо електропостачання в “Біомеді” запевняють, що реконструкція передбачає створення окремої лінії електромережі, яка дозволить від’єднати об’єкт від загального щитка житлового будинку, тим самим зменшивши навантаження на мережі мешканців.
Керівництво центру запевняє, що відкрите до діалогу. За їхніми словами, в минулому вже відбулася зустріч із мешканцями, на якій вони намагалися з’ясувати конкретні претензії. Проте, як стверджує представник: “Кажуть: ми не хочемо, бо не хочемо. Буде шум і порушення закону — все. Претензії в кожного різні, всім не вгодиш”.
У “Біомеді” додають, що частина мешканців у приватних розмовах висловлює менш категоричну позицію, визнаючи, що шум буде тимчасовим і не критичним. У Центрі також зазначають, що голова ОСББ подає непряму позиції громади.
Якщо міська влада остаточно відмовить у погодженні проєкту, ТзОВ “ЛНПЦ “Біомед”” має намір оскаржувати це рішення у законному порядку.
У підсумку медичний центр бачить у реконструкції позитивні наслідки як для медичної системи, так і для мешканців району. Мовляв, проєкт передбачає облаштування не лише лікувальних кабінетів і стаціонару, але й зони реабілітації, а також “медичного супермаркету”, де можна буде придбати товари для догляду за хворими.
Станом на сьогодні мешканці будинку й надалі продовжують свою боротьбу проти намірів щодо надбудови.
“Сихів.Медіа” і надалі буде висвітлювати перебіг справи та публікуватиме позиції обох сторін.
Анна Баранчук
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд відправив під варту скандальних забудовників “Рубікон Груп”