“Там насправді продумана кожна деталь, кожен гвинтик” – волонтерка про Мобільний хірургічно-стабілізаційний пункт Keep Life

Опубліковано:
Фото: Альбіна Брилліантова

Keep life – це мобільний хірургічно-стабілізаційний пункт, який забезпечує надання професійної медичної допомоги у форматі 24/7 усюди, де немає лікарень чи є необхідність у швидкому реагуванні для збереження життів. Їх розробкою займаються волонтери фонду імені Бориса Возницького, серед яких і сихівчани.

Фонд імені Бориса Возницького, відомого львівського галериста, існує вже близько 20-ти років. Спершу волонтери займалися відродженням культурної та історичної спадщини: музеями, замками, колекціями та виставками, проте з 2014 року фонд змінив формат та почав опікуватись ветеранами.

З початком повномасштабного вторгнення благодійний фонд працює з різноплановою гумунітарною допомогою, зокрема створенням мобільних хірургічно-стабілізаційних пунктів Keep Life.

Історія створення та розвитку мобільного пункту Keep Life

Розробкою першої версії мобільного пункту займалися благодійники фонду під керівництвом велонтера Сергія Нечитайленка.

“Ми зрозуміли потребу в таких пунктах, які б насправді рятували життя і яких на фронті катастрофічно не вистачає. Є величезна проблема довезення поранених до великих лікарень. Локальних лікарень не існує, вони зруйновані, навмисно знищені ворогом.

Тому воно і називається “стабілізаційний пункт”, адже їх задача якомога більше стабілізувати хворого для того, щоб потім його доставити до лікарні”

волонтерка та менеджерка фонду ім. Бориса Возницького Альбіна Брилліантова

Перший мобільний передали Міністерство охорони здоров’я України і з грудня 2023 року він працює на Запорізькому напрямку. В ньому працює 82-а бригада та ще декілька. Загалом перший пункт обслуговують близько 16-ти медиків з різних бригад.

Другу вдосконалену версію Keep life презентували в Києві у листопаді 2023 року. Наразі вона працює в Харківській області.

Особливість мобільного пункту

Волонтерка розповідає, що аналоги стабілізаційних пунктів існують. Хоча в Україні їх не виробляють серійно, пункти надавали інші країни як гуманітарну допомогу.

“Сергій разом з іншими хлопцями проїхався по лінії фронту, вони вивчили ті стабілізаційні пункти, які існують, зрозуміли їх потреби, плюси та недоліки”

волонтерка

Стабілізаційні пункти не стоять на 1 та 2 лінії, а на більш безпечній відстані, тому при розробці особливо важливо враховувати параметри.

“Перша модель була трошки велетенська, це був 40-футовий перероблений контейнер. В ньому було зроблено передпокій, передопераційну, де готують хворого та сама операційна. Ми поставили ставку на операційну, тому що терапія це добре, але якщо це складне поранення, то в першу чергу потрібно прооперувати пораненого”

Однією з особливостей удосконаленого пункту є його автономність. Маючи свій генератор, акумулятори, баки на воду, резервні баки на дизель та багато іншого обладнання, мобільний пункт може автономно працювати до 48 годин за максимального навантаження всієї апаратури.

“Наш пункт підлаштований під наші кліматичні умови. Тобто, в нас там кількашарове утеплення всіх стінок, навіть тих, що розсуваються. Це для запобігає перемерзанню стінок, конденсації вологи та утримує тепло. Такої системи опалення ні в одному стабілізаційному пункті немає”

Комплектація стабілізаційного пункту

Модуль обладнаний двома автономними постами для оперативного втручання підвищеної складності. Пропускна здатність вдосконаленого Keep Life становить до 60 пацієнтів на день завдяки укомплектованості:

  • 2 операційні столи з лампами,
  • електрохірургічний апарат Bowa,
  • апарат штучної вентиляції легень,
  • кисневий концентратор,
  • дефібрилятор,
  • монітор пацієнта,
  • портативне УЗД,
  • медичні препарати тощо.

Завдяки тому, що внутрішні поверхні стабілізаційного пункту виконані зі спеціального пластику та нержавіючої сталі, персонал дотримується санітарних умов за допомогою зручної санобробки та миття під високим тиском.

“Кожен етап ми придумували: що взяти, як його поставити та радилися з профільними спеціалістами. Тобто, якщо ставили кондиціонер, то приїжджали кондиціонерщики. Якщо ставили обладнання, приїжджали лікарі та рекомендували, як що поставити. Коли ставили опалення, то приїжджали спеціалісти, інженери. Переважно то були волонтери, які нам залюбки допомагали”

Звідки береться фінансування

“Поки що в нас є лише поодинокі пожертвувачі, які готові нам допомагати, тому ми приступаємо зараз до виготовлення третьої моделі Keep Life. Серійного виробництва ми поки що собі не можемо дозволити, через відсутність фінансування”

зазначила Альбіна Брилліантова

Перші два проєкти Keep Life підтримала американська громадська організація. Вони разом з французьким благодійним фондом “Леруа Мерлен Солідарність” долучилися до розробки другої моделі, а саме надали будівельні матеріали. Під кінець проєкту долучилися ще декілька організацій, вони допомогли зібрати кошти на закупівлю медичного обладнання.

“Ми поки що зробили лише два стабілізаційні пункти, проте дуже хотіли б виробляти їх серійно. У нас вже готова вся технічна документація до їх виготовлення у виробничих умовах. Є готова домовленість з одним із заводів, який буде виробляти нам сам металевий каркас, який ми раніше робили з контейнерів”

Зі слів волонтерки, виготовлення вже готового каркаса на заводі дуже спростить їхнє серійне виробництво.

“Це теж про спільні зусилля. Коли ми розуміємо, що нам чогось не вистачає, то наші друзі та знайомі приходять на допомогу”

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Зігрій песика взимку”: львів’ян закликають допомогти врятувати тварин від морозів

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ