10 фактів про Монастир Кармелітів Босих. Частина 2

Опубліковано:

Львівський автобусний завод — гігантський та занедбаний простір в місті, де серед закинутих автобусів можна знайти обвуглені книги та дивовижні історії. Сьогоднішні “10 фактів” — це короткий екскурс в історію Монастиря Кармелітів Босих в період від 1946 року та до сьогодні, розповідь про попередні роки можна прочитати тут.

1. У 1946-му році, після як того як члени ордену кармелітів босих 6 травня покинули Львів, частину сакрального комплексу перетворили на магазин і станцію технічного обслуговування. Згодом, приміщення монастиря та костелу передали Львівському автобусному заводу.

2. В часи Радянського союзу частина комплексу стала одним з корпусів проєктного інституту автобусобудування, також на території розмістили актовий зал, склад, численні кабінети замість келій. 

3. У січні 1954 року на території заводу знайшли скарб. Робітники наштовхнулися на цікаву знахідку, коли поглиблювали підвали. За описом, там були ювелірні прикраси, іконки з зображенням Матері Божої та ювілейні медалі. Підозрюють, що речі заховав один із німців, які використовували монастир як казарму в часи Другої світової війни.

4. Релігійні малюнки та вітражі, які були в вікнах костелу, замінили символікою заводу.

5. Депутати ЛМР та львівські активісти неодноразово піднімали питання щодо порятунку монастиря та костелу. У 2010-му до міського голови звернувся депутат Василь Горон з заявою щодо необхідності збереження та відновлення костелу Матері Божої Шкаплерної. Додамо, що тоді комплекс описували, як “задовільний стан, проте потребує збереження та відновлення”.

6. У 2018 році  монастирський комплекс Ордена Кармелітів босих (вул. Персенківка, 10 – вул. Стрийська, 45) внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. 

7. На Єдиному сайті електронних петицій 26 червня 2019 року зареєстрували е-звернення “Врятувати колишній костел Матері Божої Шкаплерної та монастир ордену кармелітів босих (вул.Персенківка, 10) від руйнації”. Петиція зібрала необхідну кількість голосів, 10 жовтня того ж року депутати підтримали її, а контроль за виконанням ухвали поклали на постійну комісію архітектури, містобудування та охорони історичного середовища міста.

8. Вночі 20 серпня 2019 року на території закинутого ЛАЗу зайнялось нежитлове приміщення. Вогонь повністю знищив одну бібліотеку, інша, яка поверхом нижче, постраждала частково, також під час пожежі зруйнувалось перекриття останнього поверху та великої частини дахової покрівлі. До ліквідації пожежі залучили 28 осіб та 7 одиниць спецтехніки.

9. Мер Львова Андрій Садовий звернувся з листом до арбітражного керуючого ТЗоВ «Львівський автобусний завод» Андрія Надлонка з проханням віддати місту комплекс костелу і монастиря в оренду. Лист скерували у вересні, через кілька тижнів після пожежі. Місто спільно з греко-католицькою церквою хочуть врятувати монастирський комплекс від руйнування та провести реставрацію будівель. На жаль, справа з орендою сакрального комплексу на сьогодні знаходиться на тому ж етапі.

10. Велика кількість фото приміщень костелу та монастиря, які можна знайти в мережі, зроблені користувачами львівського форуму explorer.lviv.ua. Ми зібрали в галерею кілька найцікавіших світлин: 

Каріна Роханська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Полуниця, черлідерки і садівник району — в новому дайджесті.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ