10 фактів про Монастир Кармелітів Босих. Частина 1

кармелітів
Опубліковано:

Сихівський район багатий на церкви та храми, хоч більшість з нас, міркуючи про них, назве лиш малу частину із переліку. Ймовірно, велика кількість мешканців району, і міста в цілому, не здогадується про існування напівзруйнованого Монастиря Кармелітів Босих, який знаходиться на території колишнього ЛАЗу. Сьогодні в рубриці “10 фактів” розповімо першу частину історії монастиря.

1. Монастир кармелітів босих і костел Матері Божої Шкаплерної — сакральна будівля за адресою вул. Персенківка, 10. Будівництво храму розпочали в квітні 1932 року, за майже сто років, які минули відтоді, святиню так і не вдалось повністю завершити та відчинити для прихожан.

2. Кармеліти — члени католицького монаршого чину, який заснували в ХІІ столітті. Кармеліти є частиною жебруючого оренду, який цілком залежить від милостині людей, члени ордену приймають обітницю бідності з метою присвятити всю свою енергію та час релігійній роботі. У Львові кармеліти босі з’явились у 1613-му році.

3. За перші два місяці будівництва монастиря підвели водопровід та збудували два поверхи. Однак в червні 1932-го року магістрат висунув вимогу припинити роботи через відсутність дозволу на будівництво, конфлікт вдалось вирішити та повернутись до роботи, проте в вересні магістрат знову примусово призупинив будівництво. Який, до слова, видали лише 27 лютого 1933 року.

кармелітів

4. З лютого 1933-го будівельні роботи та збори коштів відбувались до початку Другої світової війни. До 1939-го облаштували каналізацію та печії в келіях, придбали кілька сусідніх ділянок, провели електрику та телефон, переоблаштували систему опалення та розпочали роботи з електрифікації костелу.

5. Монастир освячували двічі: 5 лютого 1933 освятили наріжний камінь тимчасової каплиці та 16 липня 1938 року на свято Матері Божої Шкаплерної освятили монастир, після чого будівельні роботи продовжили.

6. Для збору коштів на будівництво у 1936-му році створили спеціальний комітет, куди входили міські чиновники разом із президентом міста та деякі посадовці державних і приватних підприємств Львова. Комітет створив отець Григорій (Болеслав Садовський), який у 1936-му став настоятелем монастиря. Кошти для завершення будівництва збирали на благодійних концертах, співпрацюючи з містом та від небайдужих містян і гостей міста.

кармелітів

7. Останньою згадкою про довоєнне життя святині є інформація про пожертву біжутерії Анною Ґіртлер де Клебор для побудови головного вівтаря.

8. В період Другої світової війни храм займали і радянська армія, і німецькі війська. В час німецької окупації монастир активно перебудовували. Збудували нову сходову клітку, кілька келій переобладнали під ванні кімнати, а площа перед монастирем стала польовою кухнею та стоянкою для важкої військової техніки.

9. Після війни, а саме 6 травня 1946 року, кармеліти босі остаточно полишили Львів у рамках програми репатріації поляків. У повоєнний час костел став частиною Львівського автобусного заводу.

10. Окрім Монастиря Кармелітів Босих на вул. Персенківка, 10 у Львові знаходився Костел і Монастир Кармелітів Босих на вул. Винниченка, 22, який сьогодні є Храмом Свято́го Архистратига Миха́їла. Також у Львові на вул. Стефаника, 2 знаходиться колишня церква і монастир святої Агнежки і взутих кармеліток, де наразі розташований головний корпус наукової бібліотеки імені Стефаника.

Каріна Роханська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів від Сихова до Підзамче.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ