У цьому інтерв’ю Андрій Зозуля поділився з нами пріоритетами в роботі Сихівської районної адміністрації на цей рік, зокрема в питаннях підготовки до наступного опалювального сезону і можливих масових відключень світла.
Андрій Зозуля з березня 2023 року очолює Сихівську районну адміністрацію. До цього він з 2017 року був головою Галицької РА, а з 2013 року був заступником голови з питань житлово-комунального господарства Галицької РА.
- Львів готується до опалювального сезону та можливих блекаутів, як це відбувається в нашому районі?
Ми готуємось до всіх сценаріїв. Якщо до класичного, що у нас вимкнення електроенергії буде по декілька годин на добу, то це ще “лайтовий” варіант. У нас відбувається підготовка будинкових систем центрального опалення, утеплення труб, профілактика та при необхідності заміна засувок. В такому форматі ми, в принципі, працюємо щороку.
Також є інший варіант, коли електропостачання не буде довший період. Тому попри попередню підготовку, додатково потрібно врахувати необхідність заживлення теплових пунктів, бо якщо ТЕЦ (ред. – теплова електростанція) нам подасть тепло для будинків, коли не буде електроенергії, то будинок не зможе його прийняти.
У нас взагалі індивідуальних теплових пунктів є дуже багато, у Сихівському районі їх більше 418. Це найбільша кількість, якщо порівнювати з іншими районами Львова.
Зараз міською владою доповнено (ред. – ухвала 4956 від 04.07.2024) Програму відшкодування по електрогенераторах, яка діє до завершення воєнного стану. Тепер програмою передбачено компенсацію не лише електрогенераторів, а також обладнання для сонячних електростанцій.
Сума відшкодування не може перевищувати 50% вартості:
– електрогенератора, але не більше ніж 200 тис.грн.;
– акумуляторних батарей, але не більше ніж 10 тис.грн. на 1 кВт потужності;
– сонячних панелей, але не більше ніж 5 тис. грн. на 1 кВт потужності;
– гібридного інвертора, але не більше ніж 4 тис. грн. на 1 кВт потужності.
Співвласники багатоквартирних житлових будинків можуть скористатися даною програмою через ОСББ, ЖБК чи управителів своїх будинків.
- Як готуються підприємці до масових вимкнень електроенергії, чи будуть облаштовувати додаткові Пункти Незламності?
Бізнес розуміє, що їм потрібно працювати, і вони готуються до невтішних сценаріїв. Ми говорили з торговими мережами (Сільпо, АТБ, Близенько, Рукавичка тощо), які знаходяться на Сихові, і вони також готуються зараз до блекаутів. Частина з них має придбані генератори, налаштовані системі, які будуть працювати за відсутності електроенергії, в деяких окремих є надлишок потужностей. Тобто цими потужностями вони будуть ділитись з мешканцями та готові облаштувати у себе в магазинах невеликі Пункти Незламності, у яких люди зможуть зробити чай, розігріти їжу, зарядити свої гаджети.
- Є багато ділянок в районі, які “болять” сихівчан з року в рік, як от вибоїни на дорогах чи труби, які прориває щороку. Як люди можуть звертатись до вас щодо таких питань?
Фінансові ресурси, які ми маємо, ми стараємось використовувати пріоритетно на найбільш аварійних ділянках дороги. Краще ми зробимо один відрізок дороги ніж два, але це буде якісно.
За останній рік нам трохи збільшили фінансування на поточний ремонт доріг. Звісно, що капітально ми під час війни нічого не ремонтуємо, але в плані підтримки ми досить активно працюємо з огляду на те, що мусимо зберігати те, що є. Адже якщо це запустити, то потім потрібно набагато більше ресурсу, щоб відремонтувати.
У травні додатково виділили 17 млн грн для Сихівського району, які більшою мірою підуть на доступність та ямковий ремонт. В пріоритеті у нас доступність, адже ми бачимо скільки людей повертаються з зони бойових дій або переселенці, які постраждали від російських атак. Це про облаштування пандусів, пішохідних переходів, доступні зупинки громадського транспорту, тактильну плитку тощо.
- Зараз дуже гаряче в місті, але немає ставків, де можна плавати. Тож, де сихівчани можуть врятуватись від спеки?
Минулого року ми облаштували невеликий простір на вул.Райдужній, де до того були тільки хащі (ред. – йдеться про очищення ставків на вул. Рахівській та вул. Райдужній в Козельниках). Ми займались на цій локації очисткою берегів. На території облаштували дві дамби, прогулянкову зону. Зараз вже багато людей там проводить час, сім’ї гуляють, люди вигулюють собак.
Купатись на даній водоймі заборонено, оскільки, цей комплекс збору поверхневих вод під час дощів збирає воду з цілого мікрорайону та компенсує її для уникнення підтоплень.
- В Сихівському районі є найбільша кількість дощівок серед усіх районів міста, як вони працюють?
Є певна мережа дощової каналізації, яка є у нас на балансі, і яка нами обслуговується і ремонтується. Деякі ділянки дощової мережі потребують невідкладного ремонту через заломи та віковий знос. Є різні проблеми, наприклад з дощоперемикачами та інші, і це щоденна робота відділу комунального господарства.
Дощівки регулюють питання запобігань підтоплень різних ділянок. Фактично у Сихівському районі немає критичних речей, як, наприклад, на вулиці Сахарова, де часті підтоплення, коли йдуть сильні дощі.
- Сьогодні в районі багато пам’ятних алей, просторів та муралів в пам’ять про загиблих захисників, днями стало відомо про створення нового пам’ятного скверу поруч з ліцеєм “Оріяна”. Розкажіть, як з’являються ці ініціативи?
Насправді Сихів дуже активний в плані громадських організацій та об’єднань мешканців, тому ми завжди чуємо про ці ініціативи, інколи підкориговуємо та загалом в добрій синергії безліч речей нам вдається реалізувати.
На рівні з видатними історичними постатями, враховуючи реалії сьогодення, у нашому районі вшановують і новітніх загиблих героїв-сихівчан. Протягом 2024 року відкрито 3 мурали в пам’ять про загиблих героїв.
Також у Сихівському районі в 2024 році створили 3 сквери. Серед них заплановано облаштування скверу імені Героя України Олега Бабія, в пам’ять про розвідника, в районі вул.Гната Хоткевича, поблизу ліцеїв “Оріяна” і “Сихівський”.
- На сьогодні у списку львівських вулиць, які підлягають декомунізації та деколонізації, 59 назв, і лише кілька з них сихівські. Скільки вулиць в Сихівському районі наразі потребують перейменування?
У міській раді є комісія, яка складається з фахівців з різних галузей, таких як: історики, мистецтвознавці та інші, які досліджують цю тематику, тож вони приймають рішення, які вулиці підлягають декомунізації та перейменуванню. Звичайно, представників РА запрошують на зустрічі комісії, але пропозиції йдуть від комісії.
Сихів є доволі новим районом, тому більшість вулиць за часів незалежності України уже перейменували. На мою думку, краще перейменовувати громадські простори та сквери, якими люди користуються, адже це об’єднує.
- Сихівська райадміністрація часто підтримує різноманітні ініціативи. Чи є якийсь певний вектор ініціатив до яких ви долучаєтесь?
Ми мусимо працювати в синергії, відповідно ми маємо свої ініціативи, шукаємо підтримки в громадськості, але і громадськість звертається до нас. Якщо ми бачимо, що є хороша ініціатива то залюбки підтримаємо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Інклюзивність – це не тільки пандуси і ліфти”: історія сихівчанки.