Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію: що далі?

Опубліковано:

Верховна рада ухвалила Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (неофіційна назва – Стамбульська конвенція). Законопроєкт президента Володимира Зеленського підтримали 259 депутатів.

Стамбульська конвенція – це угода Ради Європи про попередження і боротьбу з насильством щодо жінок і домашнього насильства. Вона підписана 46 країнами та Євросоюзом. Фактично, цей документ зобов’язує визнавати насильство над жінками порушенням прав людини, і дискримінацією. Він встановлює досягнення рівноправності між жінками й чоловіками та викоріненням насильства над жіночою статтю. До того ж документ вимагає від урядів заповнити прогалини в політиці захисту інших груп населення, зокрема мігрантів та представників ЛГБТ-спільноти.

Україна приєдналася до конвенції ще у 2011 році, але лише вчора вела її у чинність. У 2016 і 2019 роках спроби ухвалити конвенцію були, але можливість ратифікації договору провалилася через поняття “гендер” і “сексуальна орієнтація”.

Тоді депутати вирішили, що спочатку потрібно підготувати застереження до конвенції, які відповідали б “моральним українським цінностям”. Також проти ратифікації виступала Ради церков України, у ній вважають, що така конвенція є своєрідним нав’язуванням гендерної ідеології та популяризацією одностатевих стосунків.

“Варто пам’ятати, що Україна є серед авторок цього міжнародного документу.

Що означає на практиці для українок? Нарешті в Україні криміналізують психологічне, фізичне і сексуальне насильство, переслідування, а також примусові аборти, стерилізацію та шлюб.

Водночас, не можна сказати, що в чинному українському законодавстві не прописана, наприклад, відповідальність за деякі форми насильства, які є в Конвенції. Але загалом все це є, просто в окремих аспектах не конкретизовано щодо жінки.


Також конвенція перша з подібних документів вказує на те, що це комплексний документ, який зобов’язує державу надавати допомогу жінкам, чоловікам, дітям, іншим членам родини, людям похилого віку, людям з інвалідністю. Це важливо, тому що ігнорування захисту чоловіків створює ілюзію, що вони апріорі не можуть потрапити в число потерпілих. Але вони можуть, і це враховується конвенцією,” — прокоментувала Ірина Перів, членкиня Центру правових досліджень ґендерної рівності.

Так, а що далі?

В першу чергу, ратифікація Стамбульської конвенції – це один з кроків до надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. Вона сприяє затвердженню політичного авторитету України на міжнародній арені. Таке рішення стало додатковим свідченням того, що наша держава – сучасна, демократична і рішуче готова слідувати європейським цінностям.

Окрім цього, Україна матиме право вимагати посилення відповідальності для кривдників українських жінок. У наш час це дуже важливо, адже багато українок постраждало від рук окупантів. Завдяки конвенції, проблеми з нерівністю між чоловіками та жінками зменшуватимуться, а з часом зникнуть. Це гарна можливість зняти патріархальну парадигму, яку століттями навіювали у СРСР.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сихівчанка Наталя Антонів візьме участь у фіналі конкурсу “Місіс Всесвіт-2022”.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ