Перший крок до розвитку району або навіщо Сихову центр громади

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Громадський центр – це давно звикле явище  для Європи, США, Канади і поки малозрозуміле для українців. Це простір, де громада певного району, містечка чи селища може зібратись для того, щоб обговорити свої проблеми та шляхи їх вирішення, прийняти спільне рішення. Це також безліч інших можливостей для громади, яка його створила. У матеріалі детальніше пояснюємо що таке громадський центр і навіщо він Сихову.

Що таке громадський центр?

Громадський центр або англійською «Community Сentre» — це не лише місце зустрічі активних громадян чи проведення заходів різноманітного характеру. Він також є центром для навчання мешканців, осередком для благодійних організацій та ініціативних груп.

В Європі такі центри можуть бути спрямовані на культурну, політичну та соціальну діяльність, серед яких, наприклад, — різноманітні гуртки, клуби за інтересами, тренінги, освітні програми, центри дозвілля для літніх людей, підлітків та дітей, університетські громадські центри, національно-культурні, релігійні і безліч інших різновидів. Тобто, до прикладу, в такому центрі члени громади в межах гуртків можуть освоїти нові навички чи професію (наприклад, флорист, декоратор, основи програмування тощо) чи організувати танцювальний вечір для літніх людей або дискусійний клуб для підлітків.

Перелік послуг, які можуть надавати в центрі залежить від потреб спільноти, для якої він створюється. В сучасній Європі такі центри переважно розміщують у великих будівлях, здатних вмістити велику кількість людей, провести концерти, книжкові ярмарки, благодійні бали,  художні виставки та інше.

 

Громадський центр Чикаго

В чому користь громадських центрів

В першу чергу, це можливість творчої, професійної та соціальної самореалізації для кожного члена громади, культурне дозвілля дітей та дорослих, а також участь у формуванні спільного середовища. Завдяки громадським центрам можна не тільки познайомитись із сусідами, а й вирішити проблеми, які є у дворі чи районі . А значить, такий центр підвищує якість життя громади загалом.

Громадські організації можуть отримувати і надавати консультації, розробляти спільні проєкти, лобіювати їх. Це полегшує комунікацію серед усіх членів спільноти  при збиранні необхідних підписів, поширенні листівок, буклетів, проведенні медіа-кампаній тощо.

Практика створення громадських центрів в Україні поки малорозвинута, зараз їх існує всього декілька. Наприклад, громаді «Центру розвитку міста Києва» ще у 2016 році вдалось провести в Оболонській райдержадміністрації унікальний захід — Стратегічну сесію району. Завдяки цьому громаді району вдалося ініціювати масштабний проєкт капітального чищення озера Оболоні (Йорданське і Кирилівське) . До цього моменту мешканці неодноразово проводили толоки на цих водоймах.

Громадські центри можуть бути корисними не лише для громади району, але й для міста чи країни загалом. Наприклад, сприяє формуванню локальної ідентичності жителів, тіснішому зв’язку району з містом. Коли проблеми райони визначають і вирішують з середини, а потім ініціатива розглядається на стратегічних сесіях міста. Громада має змогу обговорити і  спланувати усі можливі інновації чи покращання життя району.  Активні мешканці мають можливість створити бізнес на локальному рівні (з всебічною підтримкою), а міська рада зможе співпрацювати з громадою для формування стратегії розвитку району, опираючись на думку його мешканців

 

«Центр Сусідства»  у містечку Ларбріссо-Лілль (Франція)

Громадські центри у світі

Громада міста Ньовегейна (Нідерланди) створила культурний центр для розвитку міста, а саме для налагодження комунікації між мешканцями. Будівлю відкрили у 2011 році, дозвілля організовують відповідно до інтересів та захоплень жителів. Окрім офісних приміщень, там є магазини, ресторан, бібліотека та навіть місце для проведення весілля. 

Громадський Центр штату Колорадо Спрінгз (США)  має декілька філій, які розташовані у районах з складною соціально-економічною ситуацією. В кожному центрі намагаються надати послуги (платні та безкоштовні) для людей різного віку, щоб підвищити якість життя мешканців у кварталі. До прикладу, медичні послуги, страхування та інше.

Середовище для навчання, відпочинку створили завдяки партнерству між сусідами, церквами, школами, некомерційними організаціями, приватним бізнесом та іншими структурами.

У Лос-Анджелесі створили громадський центр (США) для дітей та підлітків. Працівники створюють можливості для активного дозвілля дітей, щоб уберегти їх від наркотиків та маргінального впливу на вулиці. Архітекторам доводилось тісно співпрацювати з організаціями, а також з місцевими жителями, щоб задовольнити потреби всіх.

«Центр Сусідства»  у містечку Ларбріссо-Лілль (Франція) побудований у 2011 році. Центр розробила громада спільно із міською радою, щоб заохотити мешканців спільно вирішувати проблеми громади. Він розрахований для людей різного віку, наприклад, на першому поверсі займаються діти від 4-х до 12-ти років, простір на другому поверсі розрахований для підлітків та дорослих.

У громадському центрі міста Брондбі (Данія) надають послуги мешканцям різного віку. Простір відкрили ще у 2006 році. Там є кафе, бібліотека, фітнес-зал, виставки та навчальні класи.

Громадський центр міста Брондбі (Данія)

Для чого громадський центр Сихову

У Сихівському районі існує низька громадських організацій таких як: ГО «Сихів.Медіа», «Кращий Сихів», «Рідний Сихів», Благодійний Фонд «Там, де живе надія», ГО «Центр жіночі перспективи», а також приватні підприємці і церкви, які готові співпрацювати.

В перспективі громадський центр може об’єднати під одним дахом всі громадські організації для створення спільних проєктів.   Чимало потенційних ініціатив зависають в повітрі і врешті-решт не знаходять реалізації з банальних причин: відсутність місця, де ініціатори збиралися б для обговорення і взаємодіяли з однодумцями й партнерами.

Оскільки будівництво окремої будівлі під громадський центр належить до перспективного планування, то об’єктивно, на даний час на Сихові таким місцем може стати приміщення бібліотеки №33. Завдяки створенню громадському центру у цьому приміщенні, ми не тільки збережем саму бібліотеку, а й також створимо комунікативний простір в якому зможемо вирішувати проблеми кожного жителя нашого району і його громади загалом.

Вікторія Матевощук

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ