“Like Lake” — спецпроєкт “Сихів.Медіа” про сихівські водойми
Сихівська річка Зубра, або ж Зубря, є притокою Дністра та бере свій початок із джерела в Сихівському районі. Річка довга, та лише частково чиста. Зубра протікає Львовом, Пустомитівською та Миколаївською ОТГ, а між селами Усята та Розвадів впадає в Дністер.
В 1956-му в сихівському лісі розташовувалось 20 гектарне озеро, яке притягувало відпочивальників, наче магніт. На жаль, в середині 1980-х водойму довелось спустити, адже озеро перетворювалось на болото. Після спущеного озера залишилась велика галявина та родюча земля, де сихівчани масово роками вирощували овочі на “дачах”. На сьогодні Зубра – повноводна, але брудна річка, яку під час розбудови Сихова “сховали” в бетон.
Зубра має логічні забруднення – побутова каналізація, якої щоквартально стає менше, сміття, автомийки та паливно-мастильні матеріали з сихівських доріг, що є сезонним явищем.
Загальна протяжність Зубри 40 км, Львовом річка протікає 4 км під землею, із яких 1,5 км тече на поверхні біля «Шувару», через парк Івана Павла ІІ. Найчистіші ділянки річки в Сихівському районі – неподалік “Арени Львів” та на вул. Монастирського. В цьому місці протікає чиста вода, але згодом, нижче по каналізації, з’являються бокові врізки, які забруднюють потік.
Тоді як найбруднішими ділянками є приватний сектор в Козельниках та вул. Хоткевича, де стоки від багатоповерхівок постійно забруднюють річку. Притік із козельницьких будинків — це “фекалка”, тобто побутова каналізація, причиною цього є те, що Козельники досі неканалізовані. Для ліквідації проблеми потрібно або місту каналізувати територію, або мешканцям встановити місцеві очисні споруди для одного або кількох будинків. Вони коштують від 1000 до 3000 тис. євро.
“Річка Зубра, як дощова каналізація, на початку свого зародження тече чистою, а далі її потік забруднюється через каналізаційні стоки.”
За словами керівниці управління екології ЛМР Олександри Сладкової, одна сихівська багатоповерхівка точково дає стільки ж зливо-побутової каналізації, як село. Вражаючим є те, що цьогоріч працівники ЛКП “Львівводоканал” виявили та ліквідували 19 труб від багатоповерхівок, які забруднювали річку побутовою каналізацією. Усі ці незаконні підключення вдалось ліквідувати завдяки коштам, які виділяють з природно-заповідного фонду України. Щорічно фонд виділяє 600 тис. грн на обстеження Зубри та перепідключення каналізації, роботи проводять працівники ЛКП “Львівводоканал” та Сихівської районної адміністрації.
“ЛКП “Львівводоканал” з’ясовує як “йдуть” мережі, потім починають кожен люк послідовно відкривати і з’ясовувати що відбувається в кожному з них. Якщо вода чиста, то закривають і переходять до наступного, вони працюють методом виключення,” – розповіла керівниця управління екології ЛМР Олександра Сладкова.
Сьогодні Зубра в очевидно кращому стані, аніж ще 3 роки тому. Поступове очищення річки додає надії сихівчанам на відновлення Піонерського озера та створення нових просторів у Львові. Минулоріч, у 2020-му, команда Сихів.Медіа спробувала змоделювати сихівське озеро, щоб подивитись, як би воно виглядало сьогодні:
Також у 2020-му році з’явилась інформація про ініціативу ринку “Шувар” облаштувати на березі Зубри стильний громадський простір.
ʺЧастково річка протікає біля ринку “Шувар”. Ми завжди підтримуємо та інвестуємо в проєкти, спрямовані на розвиток Сихова. І зараз готові власними силами і без бюджетних коштів здійснити найбільш складну та дороговартісну частину робіт з ревіталізації Зубри. Це очищення річки у тій частині, де вона протікає поблизу ринку, розширення набережної та облаштування стильного громадського просторуʺ, — повідомив директор ринку ʺШуварʺ Іван Федишин.
Підприємець розповів, що ринок готовий інвестувати в екологічний громадський проєкт за умови комплексного та професійного підходу. Наразі проєкт знадиться на стадії розробки та створена робоча групи з ревіталізації Зубри у Львівській міській раді.
Далі буде!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Like Lake” — новий спецпроєкт про сихівські водойми.