Методи, підхід та заняття для дітей з особливостями розвитку у сихівському центрі “Старт”

Опубліковано:
Фото: СТАРТ центр розвитку і соціалізації

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, одна дитина зі 100 страждає розладом аутистичного спектра. Аутизм неможливо вилікувати, проте раннє та систематичне втручання може значно полегшити життя людей з цим розладом, враховуючи індивідуальні особливості та потреби кожної особи. Журналістка “Сихів Медіа” завітала до одного з центрів, у якому працюють з дітьми з особливостями розвитку, зокрема з аутизмом. Ми запитали у спеціалістів про основні методи та специфіку роботи.

У команді центру працюють АВА-спеціалісти, логопеди та фізичні терапевти. Станом на січень 2024 року, заняття у центрах “Старт” , що на проспекті Червоної Калини, 9, відвідують близько 500 дітей.

“Це велике ком’юніті людей, у яких одна ціль – допомога дітям. «Старт»  це про командну роботу, завдяки якій є багато спільних перемог, від першого звуку до першого речення. Робота таких центрів є дуже важливою, адже завдяки цьому багато дітей отримує якісне втручання. А спеціалісти працюють над поширенням інформації про аутизм. Завдяки цьому, батьки та соціум знають, що таке аутизм та як з ним працювати!”

керівниця центру Христина Свирида

Найбільшу увагу у центрі приділяють розвитку різних соціально важливих навичок, таких як: мовлення, комунікація, наслідування, розуміння співрозмовника та самообслуговування.

Основою роботи центрів “Старт” є методи та принципи АВА (Applied Behaviour Analysis) – прикладного аналізу поведінки, які доказові та спрямовані на соціальну адаптацію дітей з аутизмом. Методику активно використовують у США, Канаді, Ізраїлі та інших провідних країнах світу.

“На жаль, в наш час дітей з ООП  дуже багато. А також багато недоказових методів, які не лише не працюють, але й можуть нашкодити. Якісна кваліфікована допомога можлива лише тоді, якщо спеціалістів, які працюють в доказових напрямках ставатиме більше”

Павлина Сеньків, методистка центру

Павлина Сеньків, методистка центру.

Індивідуальні заняття з АВА-терапії спрямовані на всебічний розвиток дитини, враховуючи її унікальні потреби та цілі, які визначені в індивідуальній програмі розвитку. 

За допомогою АВА-терапії, можна сформувати нові навички, зменшити прояви небажаної поведінки, опанувати важливі побутові навички   необхідні для самостійного життя та навчитись розв’язувати інші задачі пов’язані з соціальною взаємодією.

“Важливість АВА-терапії у тому, що це всесвітньо визнана методика з науково доведеною ефективністю. Це ефективний міжнародний досвід, який ми можемо впроваджувати швидше, ніж, на жаль, де в чому застарілі чи не гнучкі системи державних послуг”

Анна Перекатій, засновниця центрів “Старт”

Логопедичні заняття у  “Старті”спрямовані на викликання мовлення, корекцію звуковимови, розвиток фонематичного сприймання, формування граматично правильного мовлення та покращення комунікативних навичок дітей.

“Заняття з логопедом дають змогу викликати та розвивати мовлення дітей з аутизмом за допомогою різних методів навчання. Це дає можливість дитині покращити розуміння та використання мовлення у повсякденному житті”

Марія Мельник, логопединя центру

Мельник Марія, логопединя центру.

Заняття з фізичного розвитку є комплексними та складаються з сенсорної інтеграції, нейрокорекції та адаптивної фізкультури.

“Без руху дитина буде слабкою, багато хворіти і навіть гальмуватиме у своєму розвитку.  На заняттях з фізичного розвитку ми працюємо над координацією, балансом, вчимо, як правильно їздити на велосипеді, самокаті, стрибати, долати перешкоди та багато-багато іншого”

Олена Артемович, фізична терапевтка центру

Засновниця центрів, Анна Перекатій додає:

“Логопедія і фізична реабілітація забезпечують комплексний підхід. Бажаною і пріоритетною системою комунікації в нашому суспільстві є вербальне мовлення. Тому за запитом батьків і для кращої соціалізації дитини ми маємо особливо велику увагу приділяти мовленню і працювати над ним за спеціально розробленими методиками.

Однак не всі діти з особливостями розвитку, і з РАС зокрема, зможуть оволодіти вербальним мовленням. Тому для їх успішності в комунікації слід застосовувати і не нехтувати альтернативними системами комунікації. Такими, як PECS (комунікація за допомогою жестів або застосунків)”

Більшість часу діти проводять разом зі своїми батьками. Спеціалісти центру, також наголошують, що батькам дуже важливо знати і розуміти, як розвивати свою дитину:

“Велику частину часу приділяємо комунікації з батьками. Спеціалісти розповідають і пояснюють певні особливості розвитку дитини та як з ними працювати. Ми допомагаємо батькам налагодити комунікацію з дітьми та, звісно, визначитись з першочерговими цілями для втручання”

Христина Свирида, керівниця центру

Особливість роботи роботи таких профільних центрі полягає у чіткому  та структурованому плані корекції, індивідуальному підході до кожної дитини. В центрі зазначають, що в роботі роблять акцент на функціональних навичках: комунікації, грі, самообслуговуванні, соціально-прийнятній поведінці.

“Дуже важливо, щоб дитина розвивалася різнобічно. Тут дитину вчать говорити, гратися, стрибати, одягатися, їсти. В таких центрах дитина отримує нові знання та вміння, які будуть потрібні їй у житті”

Олена Артемович, фізична терапевтка центру

Анна Перекатій, керівниця центру, додає, що за статистикою ВООЗ, 10% всього населення Землі мають певні особливості розвитку чи функціонування – інвалідність. Ці люди потребують вчасної діагностики, ефективної допомоги, підтримки і піклування. Також підтримка потрібна їх родичам, опікунам, громадам, щоб всі члени соціуму відчували себе комфортно, повноцінно та безпечно.

Значення соціальних сервісів складно переоцінити. Вони потрібні для ранньої діагностики і раннього втручання. Для підтримки родин, що виховують дітей з ментальними або фізичними особливостями. Вони потрібні для ефективного маршруту розвитку, адаптації та соціалізації.

Вероніка Барабаш

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хірурги Чорнобильської лікарні прооперували 5-місячного хлопчика із важкою патологією

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ