Квартира у панельному будинку: як не прогадати

Опубліковано:

Фото: RISE

 

Панельні будинки у Львові є всюди, однак мешканці міста здебільшого асоціюють їх із Сихівським районом. Коли панельки з’явились на Сихові вперше, чому вони є головним болем багатьох людей і чи варто купувати собі таке житло — можете дізнатись з нашого матеріалу.

Панельки XX ст.

1981 року, коли Сихів ще був селом, перші місцеві отримали ключі від своїх «панельних помешкань». Багатоповерхівки зведені у ті часи — це складені з готових панелей залізобетонні споруди. Вони являють собою стіни, що водночас є несучими конструкціями, із вже встановленими дверима, вікнами й міжповерховим перекриттям. Поширеності набули завдяки своїй простоті та надійності.

Якими панельки зводять зараз?

Сучасні панельні будинки-«сендвічі» — це тришарові споруди з двох товш залізобетону та утеплювача між ними. Для більш якісної теплоізоляції використовують подвійний пласт полістиролу (полістирол — речовина, вироблена з нафти чи кам’яного вугілля. Використовують в електротехнічній промисловості, будівництві, а також для виготовлення лінз і предметів побуту: посуду, дитячих іграшок тощо) з шаром фольги, що відбиває теплові промені.

Чому на панельки є попит?

Дві основні причини:

1. Житло у панельних будинках — найбільш бюджетний варіант нерухомості: обійдеться мінімум на 15% дешевше за помешкання у монолітно-каркасній чи цегляній споруді;

2. Рекордна швидкість зведення завдяки простоті цього методу будівництва (25-поверхівка за рік — це реально. 3 місяці може піти на стіни, а решта — інженерні роботи та оздоблення).

Чому панельки найдешевші?

3 причини:

1. Порівняно менші трудовитрати;

2. Невеликий обсяг праці; 3

. Доступність матеріалів. Наприклад, стіни виготовлені автоматизованим способом на заводі (в той час, як цегляну кладку виготовляють на місці вручну).

Які переваги фабричних панелей?

1. Економія на ремонті. Нівелювання стін, підлоги, стелі — у всьому цьому нема потреби, адже виготовлення панелей на заводі, поза рідкісним винятком, унеможливлює нерівність поверхонь;

2. Зручність ремонту. Якщо ви стали цим «рідкісним винятком», то стандартні параметри вікон та дверей полегшать вам завдання;

3. Рівномірна і майже непомітна усадка дозволяє приступити до оздоблення квартири одразу після її прийому.

Які недоліки фабричних панелей?

1. Навіть з утеплювальним шаром панельки програють у теплоізоляції цегляним та бетонним будинкам. Якщо забудовником не передбачений механізм додаткового утеплення, про це доведеться подбати самотужки;

2. Залізобетонні конструкції дуже добре проводять звук, тому ви чутимете і те, про що говорять сусіди збоку, і як сусіди на кілька поверхів вище роблять ремонт. «Звукоізоляцію стін, підлоги та стелі варто передбачити на етапі чорнового оздоблення квартири. Для максимального ефекту фахівці рекомендують навіть звукоізолювати розетки та вимикачі», — радять у «Rise Together».

3. Складності перепланування. Всі стіни несучі, тому їх не можна зносити. Виняток: стіна в кухні та між туалетом і ванною кімнатою;

4. Зведення за типовими проєктами. Стіни не вищі за 2,8 м, кімнати невеликі або середні, ніяких просторих студій з незвичним плануванням.

Отже! Якщо для вас первинна бюджетність помешкання, панельки — варіант, який вам її забезпечить. Однак доведеться або мерзнути й підслуховувати чужі розмови, або за свій кошт подбати про термо- та звукоізоляцію. Варто порівняти вартість, наприклад, цегляного будинку та вартість панельки + процедур, необхідних для комфорту як у цегляному будинку — і тоді вирішувати.

Якщо таки обираєте придбати квартиру у панельній споруді, слідкуйте за тим, щоб ніде не було щілин. Вони могли з’явитись внаслідок недобросовісної роботи майстрів. Перевіряйте репутацію забудовника, аби не поселитись у будинку, що в будь-який момент може завалитись.

Вікторія Балабух

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Старі панельки Сихівського району: скільки їм ще залишилось?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ