Чи є змії у Сихівському парку?

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Останнім часом львів’яни, що мешкають поруч з лісом, потерпають від нашестя змій. Повзучі активізувались у період розмноження, вже встигли налякати мешканців району Рясне, заповзаючи на пороги багатоповерхівок та крамниць.

Чи можна зустріти змій у сихівському парку і як себе поводити при зустрічі з неочікуваним гостем?

Саме така зустріч нещодавно й трапилася з львівським фотографом Романом Гайдучком. Гуляючи Сихівським лісом, він натрапив на вужа.

“Перший раз побачив в Сихівському лісі змію, хоча я там досить часто буваю. Для мене дивно, що змія була прямо біля стежки, де ходить багато людей. Я думав, що вони стараються якнайдалі від людей знаходитись”, – коментує свою зустріч Роман та ділиться з нами світлиною.

 

 

Те, що на фотографії вужик – видно по його яскравих жовтих вушках. Та чи мешкають по сусідству небезпечні змії? Аби знайти відповіді на наші запитання редакція Сихів Медіа звернулась до Богдана Андріїшина – молодшого наукового співробітника зоологічного музею, аспіранта кафедри зоології ЛНУ ім. І.Я. Франка.

– Богдане, чому ми зустрічаємо змій у парках, зокрема у Сихівському лісопарку?

– Змії не приходили в парки – вони там були завжди. Це ми вторглися на їхню територію. А їм потрібно виконати свої сезонні цикли, здобувати їжу – вони просто не мають куди подітися, ось ми й зустрічаємось. Фрагментація середовища впливає на збільшення кількості змій у парках не менше, ніж зміна клімату загалом. Плазуни витісняються зі звичного середовища і знаходять прихисток в зелених міських оазисах.

– Коли найчастіше можна зустріти змію?

– При теплій погоді. Починаючи від пізньої весни і до половини осені. Адже змії стають активні саме тоді, коли теплішає. Також жвавість зростає влітку, коли з’являється потомство. Тому обираючи в спекотний день відпочинок у лісопарку, потрібно бути обачними.

А ще рептилії холоднокровні тварини і, щоб перетравити їжу, їм потрібно якось зігрітися. Для цього вони й виповзають на асфальт та різні доріжки, котрі добре зберігають тепло. Якраз під час цього процесу ми й зустрічаємося з незвичними гостями у найнеочікуваніших, здавалось би, місцях.

– Люди часто плутають гадюк з вужами, кого все ж таки можна зустріти в сихівському парку?

– Орієнтовно у 47-му році була зафіксована одна знахідка гадюки у Сихівському районі. Її зареєстрував вчений Костянтин Татаринов. З того часу більше офіційних згадок не було, проте все можливо, що дотичні до Сихівського ліси, які простягаються аж до “Арени Львів”, можуть бути прихистком і для гадюк також. Звичайні вужі тут водяться однозначно, хоча й не так часто трапляються людям на очі.

За усним повідомленням, бачили у лісопарку ще вужа водяного, але скоріш за все його десь зловили і просто тут випустили. До речі, цього вужика часто помилково сприймають як гадюку через схожі візерунки-ромбики на тілі, насправді ж у вужика вони у вигляді шахового ряду. Інколи люди плутають не лише гадюк з вужами, а й загалом змій з ящірками та слизняки. У страху великі очі.

– Що ж робити, якщо сихівчани, гуляючи парком, зустрінуться зі змією?

– Яка б не була змія – вона ніколи не має наміру вкусити першою, адже людина не є її звичним раціоном. Відійдіть на безпечну відстань, приблизно два метри, і спокійно обійдіть плазуна. 

До речі, якщо вже сталося так, що змія вкусила людину, то потерпілого потрібно якнайшвидше доставити в медзаклад. Категорично не можна припікати рану або ж давати потерпілому алкоголь. Навіть, якщо змія була не отруйною – її укус це відкрита рана, яка потребує огляду.

Змії – важлива частина екосистеми і не можна знищувати їх бездумно. Після зустрічі з плазуном, варто повідомити про його місцезнаходження зоологів і самостійно не провокувати напад.

Юлія Хараба

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 18 травня сихівські парки оброблятимуть від кліщів.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ