Лікар медицини невідкладних станів, Оксана Петришин розповіла, чим бустерна відрізняється від додаткової, в яких випадках вона необхідна та чим важлива.
- Додаткова і бустерна доза – це одне й те саме?
Ні, це різні речі. Бустерна доза – це доза, яку вводять, щоб посилити ефективність вакцини, яка з часом зменшується. Також вона піднімає кількість антитіл, які знижуються протягом півроку після вакцинації.
Додаткова доза – це доза, яку вводять, щоб убезпечити людей, у яких через важкі хвороби дві дози вакцини (одна для вакцини Janssen/Johnson&Johnson) можуть не дати належного захисту.
- Кому насамперед необхідна бустерна доза?
У першу чергу варто вакцинуватись людям з хронічними захворюваннями, які мають важкий перебіг: онкологія, люди з ВІЛ-інфекцією; люди після трансплантації органів, трансплантації стовбурових клітин; люди з аутоімунними захворюваннями, які отримують імуносупресивну або імуномодулюючу терапію; люди після хіміотерапії або променевої терапії і тд. Також бустерна доза рекомендована в першу чергу літнім людям (понад 60 років – прим.автора), медичним працівникам та працівникам будинків-інтернатів, вчителям та вихователям в садочках.
- Чи є протипоказання для бустерної дози?
Протипоказання є такими самими як і для первинної вакцинації. Чи не єдиним протипоказанням до бустерного щеплення є важка алергічна реакція на попередню дозу. Але тут все індивідуально, тому що вакцини можна змішувати.
- Як можна поєднувати вакцини?
Якщо перша та друга вакцина Moderna та Pfizer, то бустерна доза теж має бути Moderna або Pfizer. Для AstraZeneca теж підходить Moderna, або Pfizer. Але для CoronaVac, лише Pfizer.
- Через скільки часу після вакцинації можна вводити бустерну дозу?
Якщо людина вакцинувалась другою дозою, то бустерну дозу можна ввести через 6 – 9 місяців. Не пізніше і не швидше. Якщо людина захворіла на Covid-19 після 2 вакцин, то бустерну дозу можна буде зробити через 28 днів після одужання.
- Чи вплине на термін дії документа про вакцинацію бустерна доза?
Після бустерної дози термін дії документа про вакцинацію продовжується на 276 днів.
- Як і де отримати бустерне щеплення?
Отримати бустерну дозу можна за тим же алгоритмом, що й перші дві. Для цього потрібно звернутися до сімейного лікаря, або ж отримати щеплення в пункті чи центрі масової вакцинації, що я особисто не рекомендую робити, тому що вважаю, що всі уколи та щеплення повинні здійснюватися в спеціально відведених місцях, а не посеред торгового центру.
- Яка ваша особиста позиція стосовно бустерної дози?
Я за, однозначно. Вважаю, що варто робити бустерну дозу, тому що рівень антитіл знижується після двох вакцин і це стає необхідним, щоб захистити свій організм та й загалом життя.
Окрім цього, журналісти Сихів.Медіа знайшли та поспілкувалися з хлопцем, який у 22 роки ввів бустерну дозу та вважає свій вибір правильним. Як пояснює Богдан, завдяки бустерній дозі Pfizer в нього з‘явилося більше можливостей подорожувати, адже до того вакцинувався тільки CoronaVac, яку дозволено лише в Іспанії та Угорщині. Окрім цього, юнак запевняє, що потрібно менше довіряти міфам навколо вакцинації, і більше вірити кваліфікованим медикам.
“Вважаю, що вакцинуватися важливо не тільки заради подорожей, а й для власної безпеки. Бустерна доза дає чудовий шанс поєднувати між собою вакцини, що у свою чергу, значно зменшує ризик захворювання”, – ділиться думкою сихівчанин Богдан.
Петрій Єлизавета
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Захворюваність зростає: у Львові знову можуть посилити карантин