В парку “Залізна Вода”, поруч з закинутими теплицями Рерінга, облаштовують та озеленюють міський сад-город. Ініціатива створення простору з’явилась минулої весни і зараз, у час повномасштабної війни, вона продовжує жити завдяки екоактивістам зі Львова та переселенцям. Проте те, чим живе простір та на які події варто очікувати найближчим часом, розповіла редакції “Сихів.Медіа” членкиня ГО “Плато” Анжеліка Зозуля.
Раніше на цій території вирощували рослини для озеленення міста, але впродовж останніх років вона захаращилася та втратила своє призначення. Минулоріч в квітні в міському саді-городі розпочали проводити перші толоки та посадки рослин, усю теплу пору 2021 року в просторі проводили події, а взимку готувались до нового сезону.
В команди “Розсадника” на 2022 рік було багато планів, проте через війну, яка прийшла у домівку кожного, їх довелось корегувати. До облагородження простору може долучатись кожен, адже це спільний міський простір, і зробити це можна у різний спосіб: не тільки руками, але й ідеями.
“В якийсь момент нам взагалі здалося, що ідея розвивати цей простір – та ідея, про яку зазвичай говорять “не на часі”. Але з середини березня почало пригрівати сонце і “Розсадник” нас буквально вирвав з потоку суцільного негативу та тривог у потік пошуку чогось нового у поєднанні з фізичною працею.
Так вдалося заземлитися і після кількох командних зустрічей ми зрозуміли, що ми потрібні простору, а простір потрібен нам. Зрозуміли, що цей сезон доречно експериментувати у напрямку гарденотерапії, у посильний садівничо-городній спосіб допомагаючи усім, хто відчуває що війна вплинула на його/її психоемоційний стан. Зокрема, орієнтуємося на те, що окрім місцевих мешканців зможемо бути корисними для вимушено переміщених осіб,” – розповіла Анжеліка Зозуля.
З початку сезону в “Розсаднику” провели вже більше 10 заходів, до яких долучилося близько 270 осіб. Серед них було багато учасників з Ірпеня, Кривого Рогу, Миколаєва, Харкова.
В квітні в просторі проводили не лише толоки, але й просвітницькі заходи про вирощування та компостування, а також засадили більшість підвищених грядок, які облаштували в листопаді. Тепер на них ростуть цибуля, морква, редис, буряк, кукурудза, квасоля, горох та численні види салатів. Окремо в “Розсаднику” формують колекцію з пряно-смакових культур – м’яти, чебреців, базиліків, а також вкорінюють деякі декоративні кущі, наприклад, форзиції.
“Також ми запустили сторінку простору у Фейсбук, де можна побачити інформацію про заходи, що відбулися і на якій ми дякуємо усім, хто нас підтримує. А от всіх хто хоче не пропусти анонси наступних заходів – запрошуємо у Телеграм-канал.
У планах насичувати простір подіями, які б відповідали дружнім до довкілля цінностям,” – додала Анжеліка Зозуля.
Плануючи нові події “Розсадник” орієнтуватиметься на активності, які б мали сприяти:
- зменшенню рівня стресу в умовах воєнного стану в тих, хто цього потребує;
- створенню нових форматів взаємодії, які доповнять пропозиції від волонтерських, муніципальних ініціатив (щоб у людей було більше різноманітного вибору);
- тестуванню нових форм дозвілля у міських садах-городах.
Також цієї весни в зеленому просторі з’явилися стільці та столи, тож “Розсадник” запрошує дружні ініціативи, які б хотіли проводити заходи просто неба, робити це у парку “Залізна вода”.
“А паралельно будемо далі розбудовувати інфраструктуру для вирощування та відпочинку, звісно ж доглядати за висадженим, зокрема захищати його від шкідників. І активно працювати над тим, щоб “Розсадник” ставав кращим,” – підсумувала Анжеліка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переселенці, гуманітарка і зустрічі з письменниками: чим в час війни живе Центр Довженка.