81 рік тому в селі Сихів більшовики розстріляли отця Андрія Іщака, який роками опікувався парафіянами храму Пресвятої Трійці. Сьогодні у “10 фактах” редакція “Сихів.Медіа” розповість історію життя людини, яка віддала себе на служіння людям і Богові, але загинула страшною смертю від рук загарбників.
1. Андрій Іщак народився в Миколаєві на Львівщині. Навчався майбутній отець в стрийській гімназії, а згодом вивчав богослов’я в університетах Львова та Інсбрука. В 1914-му Іщак отримав ступінь доктора богослов’я при Інстбурському університеті. Цього ж року Андрій Іщак був висвячений на священника Андреєм Шептицьким для Львівської архиєпархії.
2. В часи Першої світової війни отець Іщак був польовим душ пастирем. Після відходу польських військ Іщак продовжував обслуговувати поранених українців у шпиталях Львова, але був змушений переховуватись, бо боявся, що його можуть заарештувати поляки.
3. По завершенню війни, у 1918 році, Андрія Іщака обирають префектом Львівської Духовної семінарії. Протягом 5 років, з 1919 до 1923 рр., отець займається душпастирською діяльністю у селі Мільна. Сихів в житті Андрія Іщака з’являється у 1928 році, коли він починає поєднувати душпастирювання в храмі Пресвятої Трійці з професорською діяльністю.
5. Церква Пресвятої Трійці – найстаріший дерев’яний сихівський храм, який розташовано на вул. Садибній, 1А у мікрорайоні Старий Сихів. За найпоширенішою версією, церкву звели у 1654 році козаки Б. Хмельницького, що й підтверджує табличка при вході до храму. Проте, в архівах Кракова стверджують, що церква виникла ще до Хмельниччини – 1600 року, і збудували її тодішні мешканці села Сихів.
6. В червні 1941-го року на Львівщину приходять більшовики і розпочинаються репресії. У Львові і в навколишніх селах закривають церковні школи, церкви та монастирі, переслідують духовних осіб. Проте, небезпека не злякала Андрія Іщака і він продовжував душпастирську діяльність, хоч його ж сихівські парафіяни неодноразово закликали призупинити служіння.
7. 24-го червня 1941 року за отцем приходять більшовики. За словами його сучасників, Андрія Іщака відвезли на Персенківку, порозмовляли з ним і ввечері відпустили. А за два дні, 26 червня, більшовики прийшли знову, забрали його з дому і відвели в ліс біля села Сихів, де розстріляли і закатували багнетами. За свідченнями очевидців, більшовики залишили на тілі Андрія Іщака 36 ран від багнетів.
8. Пастухи знайшли тіло душпастиря лише через кілька днів після розстрілу, а за два тижні після мученицької смерті сихівчани поховали отця Іщака на старосихівському кладовищі, неподалік храму. Аби зберегти таємницю, священика поховали у простирадлі замість труни і довгий час могилу душпастиря позначав лише дерев’яний хрест. Також хрест встановили у лісі, на місці, де НКВДсти замучили отця.
9. 21 рік тому, 27 червня 2001 року, під час візиту Папи Римського Івана Павла II до Львова, було проведено обряд беатифікації (зарахування до блаженних) отця Іщака.
10. В черні 2020 року сихівчани зареєстрували петицію “Створення скверу та встановлення меморіального бюсту блаженному Андрію Іщаку”. У петиції львів’яни звернулись до влади міста з проханням облаштувати неподалік вулиці Морозна, 14 сквер та створити монумент в пам’ять блаженнішого отця Андрія Іщака. На жаль, петиція не зібрала необхідні 500 голосів для розгляду звернення депутатами ЛМР, проте ініціатива вшанування сихівського святого точно заслуговує на реалізацію!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сакральний Сихів: від храму Богдана Хмельницького до парафії, яку відвідав Папа Римський.