10 фактів про храм Пресвятої Трійці

церква
Опубліковано:
Церква Пресвятої Трійці УГКЦ, вулиця Садибна, 1a, Львів, 22 жовтня 2019

Сихівський район напрочуд багатий на церкви – тут розташовано аж 15 релігійних центрів, кожен з яких має свою особливу історію. Ми хочемо розповісти вам про найстаріший дерев’яний храм Львова – церкву Пресвятої Трійці, з якою пов’язано немало цікавих легенд.

1. Цей храм розташований на вул. Садибній, 1А у мікрорайоні Старий Сихів і, за найпоширенішою версією, збудований 1654 року козаками Б. Хмельницького, що й підтверджує табличка при вході до храму. Проте, в архівах Кракова стверджують, що церква виникла ще до Хмельниччини – 1600 року, і збудували її тодішні мешканці села Сихів.

2. Особливістю храму є дуже низькі двері, їх висота всього півтора метра, тож, щоб потрапити всередину, людям доводиться схилятися. Так було зроблено, щоб дотриматися давнього звичаю низького поклону перед входом – якщо хтось про це забував, то вдарявся головою.

3. На хрестах цієї архітектурної пам’ятки є невеличкі серпи, які були зроблені для того, щоб церкву не зруйнували мусульмани. Коли вони бачили на християнських храмах цей знак, то вшановували його.

4. Славнозвісною цю церкву називають за її унікальні стінописи, датовані 1683 роком. Вони зроблені у двох стилях – доволі примітивному, автор яких невідомий, та в складнішому, які малював відомий львівський художник Олександр Ляницький. А ще всередині храму помітні ікони, намальовані прямо на стінах. Вочевидь, тодішня сихівська громада була не такою багатою, щоб замовляти справжні, тож їх зображали самотужки.

5. Також у храмі досі зберігся бабинець – місце для жінок (біля дверей), бо впродовж довгого часу вони не мали права заходити в основне приміщення церкви й стояти поряд з чоловіками. Кажуть, їх споруджували для того, щоб чоловіки думали на Богослужіннях про Господа і не дивилися на жінок.

6. Свій автентичний вигляд церква зберегла до 1932 року. Тоді була проведена ґрунтовна реставрація, під час якої розібрали унікальну храмову дзвіницю. Тоді ж, до початку війни, біля храму діяла читальня «Просвіти».

7. Одним із парохів церкви Пресвятої Трійці був блаженний о. Андрій Іщак, який попри заборони більшовиків, духовно провадив парафіян, через що його розстріляли та закатували в лісі біля Сихова 1941 року. 27 червня 2001 року Папа Римський Іван Павло ІІ, приїхавши з візитом до нашого району, беатифікував о. Андрія.

8. Довгий час по закінченню Другої світової війни храм був зачинений, а 1974 року його передали Львівській картинній галереї. На той час всі дерев’яні споруди міста переносили до Шевченківського гаю, але цей храм чудом залишили на Сихові, інакше б його настінні розписи не збереглися.

9. Церква Пресвятої Трійці була єдиною українською церквою Сихова до періоду незалежності України. 1994 року „Укрзахідпроектреставрація” вирішила відновити її живопис, а за два роки всередині поставили іконостас у неовізантійському стилі. Загалом реставрація храму тривала до 2009 року.

10. Біля храму розташований цвинтар, де похований блаженний о. Андрій Іщак, а також символічна курган-могила героям, які загинули, борючись за волю України.

Церква Пресвятої Трійці, безперечно, є чудовою пам’яткою архітектури нашого району. Дивом вцілівши в часі українсько-польської війни, радянської окупації й майже чотирьохсот років існування, вона досі велично стоїть і милує око сихівчанам.

Юлія Бойчук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про Монастир Кармелітів Босих. Частина 2

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ