Фото: Сихів Медіа
Набрид старий одяг або він став немодним? Може річ зіпсована, але шкода викинути? Саме час поекспериментувати в техніці тай-дай! Що ж таке тай-дай та як з ним працювати в нашому новому матеріалі “Ідея на вихідні”,
Тай-дай, з англійської дослівно “зв’яжи – пофарбуй”, техніка фарбування одягу: тканину зав’язують в міцний вузол будь-якої форми, фарбують або ж вибілюють. Після прання та висихання отримуємо унікальний принт.
Техніка зародилась в Японії в VIII-IX ст., де її називали “шіборі”, проте подібно фарбували одяг практично в усіх куточках світу.
Вперше трендом тай-дай став напочатку 60-х в США, де хіппі фарбували свій одяг в яскраві кольори з “кислотними” принтами, аби виділитись. Фарбувати можна будь-що: футболки, джинси, кепки, шкарпетки, куртки тощо.
Популярність в СРСР тай-дай знайшов в 80-х, коли через дефіцит вибору та можливості одягатись “інакше”, кип’ятили джинси з відбілювачем та зв’язували гумками для створення візерунків. Такий шедевр кмітливості називали просто — варені джинси, способів їх “приготування” було багато, але про це іншим разом.
В 90-х вулиці Союзу заполонили сарафани та легінси з кольоровими, найчастіше неоновими, розводами.
Попри те, що такий стиль був актуальним в 60-ті, 80-ті та 90-ті, мода циклічна, саме тому тай-дай сьогодні в тренді знову!
Натисніть на фото, щоб переглянути галерею.
Фарбувати можна будь-який одяг. Цього разу я обрала чорні джинси, м’ятного кольору спортивний костюм та футболку з принтом.
Для модернізації джинсів нам знадобляться:
- білизна
- тазик, який не шкода
- рукавиці
- пакет
- скотч
- терпіння
Готуючись до реінкарнації старого одягу, необхідно пам’ятати про безпеку. Обираючи фарби та відбілювач потрібно пам’ятати про власні алергії та ризики отруєнь, саме тому модернізувати одяг потрібно в добре провітрюваній кімнаті захищаючи руки, дихальні шляхи (маска, рукавиці), а за потреби навіть захисні окуляри.
Отже, шлях до перетворення такий:
1. Одну зі штанин джинсів скласти, покласти в пакет та міцно заклеїти скотчем.
2. Джинс, який не в пакеті, кладеться в тазик сухим та заливається білизною повністю, для реакції окислення необхідно додати в тазик теплої води (250 мл на 1 літр білизни).
3. Залежно від того який результат ви очікуєте і варіюється час замочування джинсу в білизні. Штани на фото були в тазику близько 7-ми годин, для повного рівномірного вибілення необхідно більшу ємність, де штани ляжуть рівно, без згинів. Також потрібно потримати їх в розчині довше, на фото помітно, що десь відтінок більш блакитний, а десь більш зеленкуватий.
4. Після чого їх потрібно відтиснути, обов’язково в гумових рукавицях, та залишити сохнути. А коли штани врешті висохнуть, їх потрібно попрати і добре прополоскати від зайвих реагентів, аби не зашкодити власному організму. І вуаля, нові круті штани готові!
Фарбувати утеплені речі складніше, ніж джинс, але цей варіант ідеальний для любителів пастельних кольорів. Радимо обрати техніку фарбування до того, як гумки та фарби потраплять у ваші руки, аби не розгубитися.
Матеріали для фарбування:
- концентрат фарби
- гумки “для грошей”
- рукавиці
- ємність для розведення фарби
- тазик
- підставка для одягу
Інструкція:
1. Попередньо обравши техніку та підготувавши матеріали, сухий одяг потрібно зв’язати. Для нашого костюму ми обрали “м’ятий” спосіб: хаотично збирали пальцями тканину та міцно зав’язували гумки, аби зафіксувати її.
2. В тазик покласти підставку, яка дозволить фарбувати тканину “в повітрі”. Кастомізувати одяг можна як мокрим, так і сухим. Для більш пастельного результату, радимо ставити на підставку мокрий, але викручений одяг. Саме так зробили ми).
3. Оскільки у нас не було фарби для тканини, то ми фарбували костюм концентратом фарби, але це не найкраща ідея. Тому, якщо ви хочете зробити канонічний тай-дай — купуйте спеціальні фарби для одягу, але якщо для вас важливіший процес та мінімум витрат — використовуйте підручні засоби.
4. У випадку з концентратом, його необхідно розводити в воді, тому або підготуйте кілька ємностей з фарбою, або залучайте друзів/рідних. Фарбувати, як і зав’язувати гумки, потрібно хаотично. Але пам’ятайте правило, чим більше фарби, тим яскравіший результат. Радимо, використовувати кілька кольорів.
5. Після фарбування, одяг має висохнути, а уже опісля його потрібно випрати. Діліться своїми експериментами у коментарях!
Скажу відверто, результат фарбування задовільнив мене на 60%, саме тому ми спробували ще раз, на цей раз додаючи більше синьої фарби. І це була чудова ідея, костюм тепер виглядає саме так, як я хотіла!
Третій та заключний на сьогодні варіант техніки тай-дай: фарбування футболки доместосом.
Необхідні матеріали:
- доместос
- тазик та підставка для фарбування
- рукавиці
- гумка “для грошей”
На жаль, після прання футболка залишилась такою ж, як і до кастомізації. Але це хороше нагадування, що всі можуть помилятись, проте не варто боятися спробувати. Отже, коротко про те що зробити, аби футболка не змінилась.
Процес фарбування:
1. Намочити та викрутити футболку.
2. Покласти її на підставку в тазику. Аби не зіпсувати принт, ми зв’язали його гумкою, а навколо нього налили доместосу.
3. Футболка, як і попередній одяг, спочатку висохла, а тоді ми його попрали. Додамо, що стало зрозуміло, що ніякої реакції не відбудеться ще на 5-й хвилині, але експеримент на те й експеримент, аби спробувати.
Сподіваємось, що було цікаво та інформативно. Надсилайте в коментарях фотографії вашого одягу в стилі тай-дай і пишіть ідеї для наступних експериментів в рубриці “Ідея на вихідні”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сихівське дитинство від зародження до сьогодні