Фото: Новинарня
З 16 січня 2021 року набувають чинності окремі норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Тепер усі надавачі послуг в Україні зобов’язані обслуговувати та надавати інформацію українською мовою.
Якими є зміни?
- підприємства, установи та організації усіх форм власності мають здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари і послуги (у тому числі через інтернет) українською.
- виробники, виконавці та продавці зобов’язуються надавати споживачам інформацію про свої товари, роботи чи послуги державною мовою.
- українською повинна бути інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.
- суб’єкти електронної комерції, зареєстровані в Україні, зобов’язані забезпечити надання усієї інформації, визначеної законом, зокрема і щодо предмету електронного договору, державною мовою.
- водночас інформація державною мовою про товари та послуги може бути продубльованою іншими мовами. Але обсяг інформації українською не може бути меншим за встановлений законом про захист прав споживачів обов’язковий обсяг.
- також обслуговування клієнта може бути не державною мовою, якщо він на цьому наполягає і знайдено прийнятну для обох сторін мову комунікації.
- в інформації про товари, роботи чи послуги закон допускає використання слів, скорочень, абревіатур та позначень англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів.
Щодо покарань за недотримання цих норм, то споживач, який фіксує порушення, повинен записати його до книги скарг і звернутися до менеджера або вищої керівної посадової особи установи з проханням виправити ситуацію.
Також кожен громадянин може скласти скаргу на ім’я Уповноваженого із захисту державної мови, надіслати її письмово або електронною поштою.
Поштова адреса: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12 Електронна адреса: e-mail: kremin@kmu.gov.ua Також для скарг створено й окрему електронну адресу: skarha@mova-ombudsman.gov.ua Заповнити форму скарги можна і на сайті на сайті Уповноваженого із захисту державної мови за адресою. Там також опубліковано Пам’ятку: Як діяти у разі порушення права на обслуговування державною мовою |
Такі скарги зобов’язані розглянути і відреагувати на них. Якщо скарга вмотивована, то закладу оголосять попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів.
Якщо впродовж року заклад порушує норми повторно, на нього чекає штраф від 5100 до 6800 гривень.
Також нововведення зобов’язують складати екзамен з української мови кандидатів на чиновницькі посади, а саме: претендентів на посади міських голів, міністрів, голів адміністрацій, керівників держпідприємств та прокуратур.
Не складатимуть іспиту на знання мови кандидати в депутати.
Публічне приниження чи зневажання української мови може стати підставою для притягнення до юридичної відповідальності. Крім того, передбачено покарання за навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, а також за створення перешкод та обмежень в її застосуванні.
Також у законі йдеться, що його дія не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЛКП «Лев» відновлює роботу