Український кінематограф, як і вітчизняна музика, роками знаходився “у затінку” американського, європейського та російського кіно. Проте, за останні кілька років на великих екранах з’явились десятки фільмів українського виробництва: якісь кращі, якісь гірші, але наші! Сьогодні пропонуємо вам підбірку з 10 українських фільмів вартих уваги глядача, які вийшли у прокат протягом останніх 5 років.
- Дике поле (2018)
Сюжет кінострічки засновано на книзі Сергія Жадана «Ворошиловград». Головний герой повертається у рідне містечко на Донбасі, де змушений вирішувати проблеми брата та близьких йому людей. Цікаво, часом неочікувано, проте, безперечно, це кіно варте перегляду.
Автор роману взяв участь у створені сценарію та зіграв епізодичну роль у стрічці. Режисер Ярослав Лодигін та Сергій Жадан позиціонують книгу та кіно різними, тобто їх слід розмежувати, оскільки це два різні види творів, і книгу «слід залишити позаду».
- Віддана (2020)
Вітчизняне повнометражне кіно за мотивами роману «Фелікс Австрія» української письменниці Софії Андрухович. Сюжет фільму розповідає про життя в австро-угорській Україні у місті Станіславів XIX-го століття. В стрічці використана не “кіношна” українська мова, а галицький діалект, який додає їй автентичності.
Гасло фільму: “Кожен отримує те, що хоче. Кожен має таку любов, якої прагне”.
- Заборонений (2019)
Фільм-фурор, фільм-відкриття, фільм-захоплення! Стрічка розповідає про життя та загадкову смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника, Героя України — Василя Стуса та його боротьбу із радянською системою. Думаю, що більшість з нас бачили цей фільм, адже минулого року, коли його презентували до Дня пам’яті поета, він кілька місяців був на слуху.
Хто бачив — чудова можливість переглянути та знову пережити неймовірні емоції, а для тих, хто ні — шанс дізнатись більше про минуле визначних постатей власної країни.
- Захар Беркут (2019)
Американсько-український художній фільм, який з’явився в українському прокаті у 2019 році. «Захар Беркут» – це захоплива екранізація однойменної історичної повісті Івана Франка.
Гасло фільму — «У свободі моя сутність».
Монгольська орда на чолі з ханом Бурундою прямує на захід, знищуючи все на власному шляху. Військо дійшло до величних Карпатських гір, де воїни зупинились біля підніжжя. Вночі, поки монголи відпочивали, кілька місцевих мисливців, братів Беркутів, пробирались в табір та звільнили полонених війська. Хан Бурунда від люті вирішує прямувати навпростець, аби помститися та знищити карпатські поселення гір. Щоб реалізувати своє несамовите бажання, він знаходить зрадника серед місцевих, який допомагає йому швидко пробратись крізь гори. Але громада гірських селян під керівництвом Захара Беркута має свій план, аби назавжди зупинити жахливу навалу.
- Коли падають дерева (2018)
Драматичний фільм української режисерки Марисі Нікітюк, який став її повнометражним дебютом. Стрічка розповідає історію 5-літньої бунтівної Вітки, її двоюрідної сестри-підлітка Лариси та її коханого молодого бандита Шрама. Драма провінційного містечка, де усі розмовляють суржиком, бояться осуду сусідів та не знають що насправді робити з власним життям, якщо не жити стереотипами. Цікаво, різко та до болю по-справжньому.
- Моя бабуся Фані Каплан (2016)
Український драматично-історичний фільм режисерки Олени Дем’яненко, який вийшов на широкий екран у 2016 році. Стрічка розповідає неочікувану, проте щемку історію Фані Каплан, жінки, яка у 1918 році здійснила замах на Леніна. Красивий, сильний та захопливий фільм про практично сліпу жінку у якої було важке, проте знакове життя.
У серпні 2017 року фільм включили у лонг-лист премії Європейської кіноакадемії.
- Гуцулка Ксеня (2019)
Сюжет фільму-мюзиклу розгортається у 1939 році. До окупації Західної України більшовиками залишається лише кілька тижнів. У Ворохту приїздить американець українського походження Яро, аби одружитися з українською красунею. Адже лише за цієї умови чоловік успадкує величезні статки батька. Проте, Яро знайомиться з гуцулкою Ксенею, яка змінює його плани.
Родзинкою фільму є фрік-кабаре «Dakh Daughters», для фанів дівчат цей фільм буде приємною несподіванкою.
- Сторожова застава (2017)
Захопливий пригодницький фільм-фентезі нашого виробництва знятий за мотивами однойменного роману Володимира Рутківського. Кіно грайливо занурює у життя сучасного школяра Вітька, який через загадковий портал часу потрапляє у минуле — на тисячу років назад.
Цей фільм є знаковим для українського кінематографу, адже є першим українським фентезі на широкому екрані. Стрічка встановила високу “планку”: сценарій, актори, костюми, монтаж усе варте уваги. Раджу не просто повірити мені на слово, але і подивитись фільм сьогодні ввечері!
- Ціна правди (2019)
Ще один фільм за екранізацією однойменного бестселера — книги американської письменниці Андреа Халупи про Голодомор 30-х років XX століття в Україні. Події у фільмі відбуваються на території Радянського Союзу в 1933 році. Сюжет фільму розповідає історію валлійського репортера, який вперше в західній пресі заявив під власним ім’ям про український Голодомор.
Страх, сльози, сила слів та байдужість людей, які на власні очі побачив головний герой, залишає враження не даремності зусиль та прагнень доброчесного британського журналіста.
- Мої думки тихі (2019)
Лірична комедія українського режисера Антоніо Лукіча, яка вийшла в прокат у 2019 році. У фільмі нетипово подана стереотипна проблема батьків та дітей. Мама не відпускає Вадима, головного героя, на роботу до Канади. Хлопець працює звукорежисером та музикантом, часто стикається з проблемами та невдачами не лише у роботі, але і в особистому житті.
Одного дня про хлопця згадує доля — канадська компанія пропонує Вадиму записати звуки українських тварин Закарпаття для комп’ютерної гри. Хлопець з запалом приймає пропозицію, проте матір вирішує їхати на Закарпаття з сином, що створює не одну трагікомічну ситуацію. Історія не проста, але варта уваги!
Гарного перегляду!
Каріна Роханська
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ємо каву і рятуємо світ разом.