Сихівська яма, совок та ейджизм. Як пройшло обговорення щодо облаштування площі Довженка

Опубліковано:

Сихівська яма, совок та ейджизм. Як пройшло обговорення щодо облаштування площі Довженка

6 листопада близько півсотні львів’ян зібралися на обговорення стосовно облаштування площі Довженка. Автори двох проектів, які претендують на реалізацію тут, головний архітектор міста і начальниця відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» представили своє бачення розвитку, а пересічні мешканці — своє.

Мерія і «Група 109»

Перше слово в рамках обговорень отримав головний архітектор Львова Юліан Чаплінський. Окрім короткого екскурсу в історію, він також презентував проект «Групи 109».

«Архітектори запропонували форму еліпсу, яка буде впізнаваною. Тут мають збільшити кількість зелені і створити заглиблення цієї площі, щоб збагатити ландшафт, створити шумовий екран від шосе і зробити дуже затишний простір», — зазначив Юліан Чаплінський.

За його словами, площа має бути багатофункціональною і доступною для всіх верств населення.

Далі ж презентувала проект рекреаційної зони його співавторка Наталія Мисак. Вона розповіла і про фонтан, і про газон, і про цільове призначення — для відпочинку.

На підтримку проекту висловилася і голова ГО «Кращий Сихів» Наталія Піпа. За її словами, «це проект київського рівня», який може стати візитівкою не тільки району, а й всього Львова.

«Ми опитали 412 людей, які, за математичною статистикою, можуть представляти думки 200 000 мешканців. Конкурс на проект облаштування площі був складений згідно з їхніми вподобаннями та побажаннями», — каже вона.

Читайте також: Пам’ятник Небесній Сотні чи розважальна зона. Якою має бути оновлена площа ім. Довженка

Начальниця відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олександра Сладкова презентувала результати цього дослідження. Вони показали, що мешканці проти продажу алкоголю, вигулу собак тут, зате за озеленення, облаштування фонтану, лавок і газон.

5 тисяч підписів

«Ми зібрали 5 тисяч підписів! Люди висловилися за вшанування пам’яті Небесної Сотні», — вигукнув з зали депутат від ВО «Свобода» Дмитро Чунис.

«Захищати» проект з облаштування на Сихові меморіалу Небесної Сотні вийшов голова ГО «Громадський комітет зі вшанування пам’яті українських героїв» Олександр Ворона. Ще до початку презентації він попросив включити відео з проектом, аби наглядно продемонструвати пропозицію.

Втім модератор зустрічі, заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, заявив, що на це немає часу.

«Ваш відпочинковий проект презентували три людини, а мені не можна показати відеопрезентацію? Ви відкрито стаєте на їхній бік», — наголосив Олександр Ворона.

Андрій Москаленко ці звинувачення відкинув і після кількох спроб відмовити спікера від запуску відео, все ж дозволив його відтворити.

«У травні 2014 ми звернулися до міської ради щодо спорудження пам’ятника Героям Небесної Сотні. Ми керувалися тим, що одним з перших на Майдані загинув сихівчанин Юрій Вербицький. Ми зверталися до міської ради і міського голови неодноразово, але відповіді так і не отримали. Тому у грудні 2016 року були змушені застосувати принцип «мовчазної згоди» і вважати, що дозвіл нам надали», — пояснив голова комітету Олександр Ворона.

Він також додав, що вони змогли зібрати 5 тисяч підписів за цей проект і заручилися підтримкою області.

«Поборники іншого проекту не враховують думку людей старшого віку, а це, між іншим, ейджизм. Це зараз молоді хочуть на скейтах кататися, а коли вони виростуть, зрозуміють, що їм це не потрібно, а необхідне місце, куди можна буде прийти і подумати», — додав голова комітету

Друга година обговорень

Від самого початку зустрічі усіх присутніх просили дотримуватися порядку і поважати думку інших. І якщо протягом першої години це стримувало людей, то коли стрілка годинника перевалила за 19:00, деякі почали викрикувати з місця і відверто ображати позицію інших.

«Ви хочете зробити сихівську яму у центрі району, повну сміття!», — загорлав один із прибічників проекту меморіалу Небесної Сотні.

«Ваш проект — це совок, знову хочете все в бетон залити», — парирували ті, хто виступає за ідею «Групи 109».

«Ці 5 тисяч підписів невідомо звідки взялися. Люди підписували документ не дивлячись навіть!», — говорили одні. «А 400 підписів — це не показник думки всіх мешканців», — відказували інші.

Подекуди дискусія перетворювалася на те, що інакше як «базар» просто не назвеш. І суперечки, і оплески, і сміх, і гудіння на знак незгоди. Власне, найбільше незгоди викликали два моменти:

  1. Те, що у Львові вже зводять пам’ятник Небесній Сотні у сквері На Валах.
  2. Те, що у центральну площу Сихова віддадуть під відпочинок.

Думки сторін           

Право висловитися на обговоренні отримав буквально кожен бажаючий. До умовного мікрофону за дві з лишком години вийшли сумарно десь 20 осіб із різним баченням майбутнього площі.

Цікаво, що розділилися навіть думки родичів Небесної Сотні. Наприклад, племінниця Юрія Вербицького заявила, що її «дядько ненавидів ці монументальні споруди». Він любив природу і хотів би бачити тут простір для відпочинку.

«Ці монументи недоречні, їм місце десь біля церкви», — додала вона.

А от вдова загиблого Андрія Дигдаловича переконана, що саме меморіал Небесної Сотні має бути підтриманий.

«Я розумію, що всі хочуть простір для відпочинку, але давайте враховувати думку інших. Наша родина, як і родини багатьох героїв, підтримали проект зі спорудження Меморіалу. На Сихові немає місця, де можна вшанувати пам’ять», — зазначила вона.

Пересічні ж сихівчани здебільшого підтримували рекреаційний проект «Групи 109». Один з виступаючих зазначив, що сам Центр Довженка — це місце для розваг і розвитку. Відтак «закатувати все в цемент» і перетворювати на місце пам’яті погана ідея хоча б тому, що поруч будуть музика, сміх і жарти.

Лунало і багато пропозицій щодо того, аби перенести меморіал ближче до лісу або ж хоча б до церкви.

«Місце пам’яті не має бути десь на задвірках, куди ніхто не прийде. Воно має бути на виду у всіх, аби молодь бачила і пам’ятала своїх героїв. Не варто забувати про патріотичне виховання», — зауважував на це Олександр Ворона.

Гра на одному боці

У підсумку дискусії заступник міського голови Андрій Москаленко зазначив, що усі озвучені пропозиції будуть враховані, але для конкретизації затвердженого ЛМР проекту від «Групи 109».

«У нас зараз є ескіз, тож коли будемо розробляти деталізацію, врахуємо озвучені тут побажання», — пояснив Андрій Москаленко.

Таким чином він дав зрозуміти, що про втілення у життя проекту меморіалу Небесної Сотні мова не йде.

Окрім того, Андрій Москаленко зауважив, що за потреби подібні зустрічі влаштують ще не раз, аби точно врахувати думку громади і зрозуміти, у який спосіб краще вшанувати пам’ять полеглих героїв.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ