10 фактів про Старий Сихів

Опубліковано:

Старий Сихів – найстаріша частина сихівського житлового масиву і, на жаль, доволі малопомітний, хоч і вміщує у собі немало цікавого. Ось кілька фактів про нього:

1. Старий Сихів є одним з мікрорайонів Сихівського району Львова і вважається його зачатком. Фактично розташований навколо залізничної колії у межах вулиць Зеленої, Надійної, Колодязної, Межової, Світанкової, Садибної та Слобідської і здебільшого представлений малоповерховими будинками й гаражами.

2. 2009 року через залізничну станцію «Сихів» впустили рейковий автобус, який мав 9 зупинок та прямував до Підзамче. Під час його урочистого відкриття була присутня Юлія Тимошенко, тож у народі цей транспорт досі називають «Юлею».

3. Колія, яка є своєрідною особливістю цього мікрорайону, приносить мешканцям також незручності, оскільки вони змушені добиратися на роботу чи навчання через неї, а там щодня їздять десятки поїздів. Щоб зекономити час, доводиться йти по рейках. На жаль, численні звернення й спроби облаштувати там наземний або надземний перехід досі не вирішили цієї проблеми.

Сихів

4. На вул. Садибній, 1а, що також належить до Старого Сихова, розташований найстаріший дерев’яний храм Львова – козацька церква Пресвятої Трійці, яку, як вважають деякі історики, будувало військо Богдана Хмельницького. Хоч також є дані про те, що вона була споруджена мешканцями тодішнього села Сихів. До проголошення незалежності України вона була єдиною українською церквою району.

5. Через колію від попереднього, на вул. Зеленій, 385 розташовано храм святого Архистратига Михаїла, колишній костел Діви Марії Королеви Польщі, яку мешканці мікрорайону збудували за власний кошт як першу місцеву римо-католицьку святиню. Однак зараз ця церква греко-католицька.

Сихів
Храм святого архистратига Михаїла УГКЦ, вулиця Зелена, 385, Львів, 22 жовтня 2019

6. Саме тут розташовані два цвинтарі Сихівського району. Один з них, великий (19,72 га) і відомий усім, на вул. Зеленій, який наразі зачинений для нових поховань. Однак є ще інший, біля церкви Святої Трійці, де похований блаженний Андрій Іщак. Тут же раніше була могила українських воїнів 1918 року, однак вона не збереглася.

7. Окрім цих двох релігійних осередків мікрорайону, на території Старого Сихова розташований хрест на честь скасування панщини 1848 року.

8. Раніше неподалік від залізничної станції «Сихів» був клуб, де діяла школа та регулярно відбувалися танці й перегляди фільмів. У кінці 1970-их там навіть виступав український рок-гурт «Супер Вуйки», проте представникам влади не сподобався виступ групи, яка не представляла радянської культури, тож комсомольсько-партійні діячі змусили їх піти. Будівля клубу збереглася донині, але використовується вже за іншим призначенням.

9. 2019 року КУ Інститут міста провів серед мешканців міста соціологічне опитування «Якість життя у Львові», за результатами якого саме Старий Сихів виявився найбільш безпечним мікрорайоном. Тоді почуття безпеки визначали за кількома факторами: кишеньковими крадіжками, ДТП, вандалізмом, конфліктами з людьми у стані алкогольного сп’яніння, зґвалтуваннями та сварками з сусідами.

10. Жителі цього мікрорайону є надзвичайно активними й завжди готові відстоювати його. Так, того ж 2019 року вони ініціювали громадські слухання в Центрі Довженка щодо облаштування майданчика на вул. Межовій, 34-36. І завдяки цій зустрічі таку пропозицію подали до ЛМР, однак зараз за цією адресою досі нічого нема. Окрім того, на сторінці «Гарячої лінії міста» регулярно можна помітити звернення «старих сихівчан» стосовно проблем, які їх хвилюють – сміття, яке не прибирають, сніг, який не вивозять, чи неполатану дорогу.

Юлія Бойчук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про Монастир Кармелітів Босих. Частина 1.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ