10 фактів про річку Зубру

Опубліковано:

Зубра бере початок у Львові і тече сихівським парком Івана Павла ІІ, частина ріки захована в колектор, а потрапити туди можна за допомогою каналізаційного люка. Ще 40 років тому тут було озеро площею у 20 гектарів, а тепер на місці ерасивої водойми розташована сихівська галявина. Сьогодні ми зібрали 10 фактів про всім відому річку Зубру.

1. Річка Зубра отримала таку назву, тому що у давнину на водопій до неї сходилися могутні лісові зубри. Через це люди так і прозвали водний потік.

2. Річка бере свій початок в південних передмістях Львова, а саме біля Сихова та мікрорайону Козельники. Неподалік від церкви Різдва Пресвятої Богородиці є джерело, з якого починається Зубра. Річка тече через парк імені святого Папи Римського Івана Павла II, біля «Шувару», проходить через декілька сіл і впадає у Дністер.

3. Загальна довжина ріки складає 46 км, а довжина річки в межах району – 22 км. Ширина Зубри 5- 8 м, глибина  –  від 0,3 до  2-х  м.

4. Основними притоками Зубри є річки Барбара та Щирка.

5. На берегах річки можна зустріти різноманіття рослин, таких як верба, тополя, кульбаба, осока тощо. Серед тварин водяться куниці, борсуки, лисиці та інші.

6. Через забруднення річки кількість видів риб з роками набагато зменшилась, але, не зважаючи на це, ми можемо зустріти річкову плітку, щуку, окуня. А з рідкісних видів риб живуть вʼюни, йорж та краснопірка.

7. У 1956 році була штучно створена водойма площею 20 гектарів, яку назвали «Сихівське озеро». Озеро існувало завдяки річці Зубрі, яке наповнювало водойму. Влітку це була зона для відпочинку, де можна було покататись на катері, а взимку озеро перетворювалось на ковзанку. Але у 1980-х територія почала занепадати і, у висновку, водойму спустили. Зараз там велика галявина.

8. Колись через річку був прокладений залізничний міст у селі Дроговиж. Це був єдиний міст, також біля Зубри було багато млинів.

9. Річка Зубра є забрудненою в межах Львова та області вже не один десяток років. Так стається  через забудову території навколо неї, створення незаконних каналізацій, з яких стікають господарсько-фекальні відходи прямо у річку. Проте, в місці де річка впадає у Дністер, вода є чистою. 

10. На Сихові в 2019 рокі планували ревіталізувати річку Зубра, створили Центральний рекреаційний комплекс з відкритими басейнами. Робоча група займалася упорядкуванням річки та готувалася оголосити архітектурний конкурс для перетворення захаращеної території на сучасний громадський простір. Проте спочатку через пандемію COVID-19, а згодом через повномасштабне вторгнення процес призупинили. Можливо колись вирішенням цієї проблеми знову займуться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про українців, на честь яких названо вулиці Сихівського району

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ