У 1913 році, на мальовничій південній околиці Львова збудували великий триповерховий будинок. Вже близько 50 років ця будівля відома, як провідний науково-дослідний інститут Української Академії Аграрних Наук, заснований Степаном Ґжицьким. Редакція “Сихів.Медіа” зібрала для 10 цікавих фактів про будівлю приватну школу для жінок, яку заснували у Львові понад 100 років тому.
- Ідея створення закладу
На початку своєї історії будівля була домівкою Інституту господарчого виховання жінок імені Яніни Карловіч в Снопкові (1913-1940 рр.). Ідею створення школи для пані реалізував Комітет на чолі з княгинею Вандою Чарториською, яка пожертвувала на потреби майбутнього закладу частину свого маєтку.
- Спорудження будівлі
В 1911 на вул. Снопківській, 59 закладено наріжний камінь майбутньої Семінарії, а в 1911-1912 рр. за проєктом архітекторів Войцеха Дембінського та Івана Багенського було споруджено навчальний будинок.
- Назви закладу
Протягом 1913–1920 рр. на сучасній вулиці Стуса розташовувалась Господарська Семінарія, тобто дворічні курси для жінок. З 1920 по 1935 рік в будівлі знаходилась Головна Жіноча Школа, уже трирічна. Згодом, кілька років працювала Приватна Жіноча Господарська Школа, а з 1938 по 1939, до початку Першої світової війни, функціонував Приватний Інститут Господарської Освіти Жінок ім. ніж. Яніни Карлович.
- Візит Йозефа Пілсудського
У 1916 році у Снопкові протягом трьох тижнів відпочивав майбутній президент Речі Посполитої Йозеф Пілсудський. Пізніше він ще двічі відвідував школу у 1919-1920 роках.
- Функціонування снопківської школи під час Першої світової
Під час воєнних дій в семінарії було організовано опіку над раненими польськими солдатами, також працювала кухня для убогих. У 1918-1920 роках викладачі та студенти снопківської школи брали участь в українсько-польських боях за Львів.
- Відзначена Хрестом Оборони Львова
За заслуги перед Польщею у цій війні школа була відзначена Хрестом Оборони Львова, який урочисто було вмуровано на фасаді будинку у 1934 році.
- Високий рівень викладання
Керівництво школи дбало про високий рівень навчального процесу. Викладачами тут були відомі професори й асистенти Львівського університету, Львівської політехніки, Рільничої академії (Дубляни), Вищої економічної школи й Львівської ветеринарної академії. Велике значення приділялося релігійному і патріотичному вихованню.
- Діяльність школи під час захоплення радянськими військами
У 1939, році після захоплення Львова радянськими військами, делегація НКВД реквізувала частину маєтку школи й повідомила про націоналізацію її будівель і прилеглих територій. На дуже короткий час радянська влада відновила діяльність школи, але кардинально змінила та обмежила навчальну програму. Вже у перших днях березня 1940 року школу було повністю ліквідовано.
- Відомі випускниці інституту
Однією зі студенток Снопківського дівочого інституту була Софія Батицька — міс Польщі й віцеміс Європи 1930 року.
Метою її візити було відвідання своєї «альма матер» — колишнього Снопківського жіночого господарчого інституту, у якому вона навчалась з 1931 по 1934 роки. З великим захопленням і приємною ностальгією пані Вачкевіч знову ходила коридорами будинку, його подвір’ям, де пройшли, за її словами, найщасливіші три роки юності.
- Інститут біології тварин НААН
Тепер в стінах колишньої домівки для жінок працює Інститут біології тварин НААН, який є провідною науково-дослідницькою установою України з питань біохімії, фізіології, живлення та біотехнології тварин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сихівчанка Наталя Антонів представляє Львів на конкурсі “MRS Universe” в Сеулі.