10 фактів про церкву Святого Архистратига Михаїла

Опубліковано:

Храм святого архистратига Михаїла УГКЦ в Львові є представником духовної скарбниці Української Греко-Католицької Церкви. Життєпис храму довгий та насичений, в сьогоднішніх “10 фактах” ми розповімо про історію створення та розвитку колишнього костелу Пресвятої Діви Марії Королеви Польщі.

1. Церква Святого Архистратига Михаїла (кол. костел Пресвятої Діви Марії Королеви Польщі) збудована у 1910 році в формі невеликої каплиці коштом сихівських парафіян.

2. У 1912—1913 роках у селі Сихів заснували парафіяльну експозитуру (це невелика католицька громада, що залежить від парафії, керує нею призначений єпископом, де можуть служитися літургії, таїнства), до якої увійшло також село Пасіки-Зубрицькі із власною мурованою неоготичною каплицею Святої Броніслави, спорудженою 1912 року коштом власників маєтку в Сихові — родини Сеферовичів.

3. У 1927 р. сихівська експозитура отримала статус парафії у межах Львівського заміського деканату.

4. 1936 року на кошти парафіян, чисельність яких збільшилась до 14 сотень, здійснили перебудову каплиці за проєктом архітектора Анджея Фридецького, розширюючи її до розмірів костелу. Таким чином колишня каплиця стала пресбітерієм (східна частина храму, доступна лише священнослужителям) сучасної святині.

5. У 1946 році радянська влада закрила сихівський храм. Останній адміністратор парафії отець Юстин Костек та частина парафіян виїхали до Польщі, забравши з собою костельне майно з парафіяльної святині та каплиці у Пасіках-Зубрицьких, а ключі від храму передав місцевим греко-католикам. 

6. Першу Службу Божу у греко-католицькому обряді тут відправив о. Левицький-Рогаль. Проте наприкінці 1946 року храм перейшов до Московського патріархату, парохом храму став православний священик о. Тарнавський, що прибув з Волині.

7. У 1989 році на парафії був створений церковний комітет, основним завданням якого було повернути церкву святого архистратига Михаїла греко-католицькій громаді. 

8. 5 липня 1990 року було проведене опитування вірних парафії про приналежність до релігійних конфесій. Більшість голосів віруючих було віддано за УГКЦ. Рішенням виконкому Червоноармійського району м. Львова від 15 липня 1990 року церква святого архистратига Михаїла була передана у власність греко-католицькій громаді. 

9. Восени 1990 року в храмі відбулася перша Служба Божа, яку відправив монах чину Теодора Студита — брат Олександр. Нині адміністратором храму є о. Володимир Білоцький. 

10. Ще у 1990-х роках біля церкви постала дзвіниця збудована за проєктом архітекторів Григорія Калініна та І. Ковалишина.

Наймасштабніший храм Старого Сихова, що розташований за адресою вулиця Зелена, 385, цінується не тільки вірянами, а й любителями архітектури міста Львова.

Заклад Храму святого архистратига Михаїла відображає духовну та культурну спадщину Української Греко-Католицької Церкви, і є відмінним місцем для всіх, хто бажає побути поряд з Богом та знайти душевну гармонію. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про Новий Львів

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ