10 фактів про Новий Львів

Опубліковано:


Сихівський район — це не лише панельки та трамваї. Вілли на Панаса Мирного та парк Залізна вода. Життєпис сихівчан довгий та насичений, в сьогоднішніх “10 фактах” ми розповімо про історію забудови Нового Львова.

1.Колись, на початку XX століття, Новий Львів був лише фільварком Красучин, який отримав свою назву від імені його власника Миколая Красуцького у 1881 році. Красучин — це  невелика дільниця на перетині сучасних вул. В. Стуса та Героїв Крут.

2.До початку Першої світової війни в 1914-му році встигли збудувати лише кілька будинків з запланованих, а саме на вул. Тернопільська, 15 та вул. Героїв Крут, 6, 6А.

3.У 1926 році на верхній терасі Стрийського парку проходила регулярна виставка Східні Торги. На її базі того року провели Загальнопольську будівельну виставку, гаслом якої було: «Дешеве та гігієнічне житло». Питання гігієни з часом відійшло на другий план.

4.В період з 1928 по 1932 роки архітектори Владислав Клімчак, Максиміліаном Кочуром та М. Кольбушевським спроектували та звели понад 20 приватних будинків в кооперативі «Власна Стріха». Будинки збудували в дворковому стилі для державних службовців Львова. Власна Стріха — це стара назва сучасної вулиці Панаса Мирного, яку востаннє перейменували у 1946-му. На сьогодні на вул. Панаса Мирного зареєстровано 27 пам’яток місцевої архітектури Львова.

5.Історія парку «Залізна Вода» бере початок у 1830-х р., коли ця околиця була місцем для відпочинку львів’ян. Парк було закладено у 1894 році відомим львівським садівником Арнольдом Рьорінгом, який хотів зберегти природний пейзаж лісу.

6.На схилах парку «Залізна Вода» бере початок річка Полтва, яка протікає через штучні підземні тунелі міста та впадає у Західний Буг (басейн Балтійського моря).

7.За проєктом Вітольда Мінкевича в 1933 звели високу червону водонапірну вежу неподалік парку Залізна вода.  При створенні споруди в ній облаштували зручні залізні сходи, аби відвідувачі могли дістатись верхньої платформи з якої відкривався вид на околиці Львова. Паралельно з будівництвом вежі на Новому Львові звели водонапірну башту на вулиці Пасічній.

8.Молодий архітектор Тадеуш Теодорович-Тодоровський збудував на вул. Поморська (сучасна вул. Мишуги, 45) віллу за власним проєктом. Тадеуш був старшим асистентом архітектурного факультету університету “Львівська Політехніка”. Ця вілла, у якій також знаходилась майстерня, стала першою реалізованою спорудою за планом молодого архітектора. 

9. Влітку 1957 року до Нового Львова протягли тролейбусну лінію маршруту № 6 зі сторони вул. Стрийської, а в 1971 році її продовжили. Новим Львовом почав курсувати тролейбус № 1 від кінцевої зупинки біля входу у парк «Залізна Вода» до вул. П.Мирного, звідти до вул. Динамівської-Стрийської. З 2009-го лінія не експлуатується, частину контактної мережі зняли.

10.До 1968 року на місці сучасного проспекту Червоної Калини знаходилась артилерійська військова частина з бомбосховищем, яке виходило в яр. На свята, коли артилерія вистрілювала салют, гуркіт і дзеленчання шиб було чути в кожному куточку Нового Львова. Але у другій половині 1980-х років територія яру була засипана при будівництві Сихівського мосту. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На місці львівського бомбосховища хочуть збудувати готель

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ