Як вижити в трамваї, або все, що вам потрібно знати про проїзд в електротранспорті

Опубліковано:

Фото: Твоє Місто

 

Забігаєш в переповнений трамвай, пропихаєшся крізь натовп пасажирів, намагаєшся дістатися до водія, аби оплатити проїзд, але тут надто багато людей, і ти починаєш шукати QR-код, аж тут бачиш його… Контролер із жетоном в руках зустрічається з тобою очима і рушає до тебе… Чи має право перевіряючий виписати штраф у такому випадку, і взагалі, які права та обов’язки має пасажир електротранспорту – читайте в матеріалі.

Згідно із затвердженими Правилами користування міським електричним транспортом, пасажир – це особа, якій надається послуга з перевезення транспортним засобом та яка не бере участь у керуванні ним і не здійснює функції контролю оплати проїзду. Контролер – особа, яка здійснює контроль за оплатою проїзду пасажира і перевезення багажу.

Яким ж має бути контролер?

Перевірку можуть здійснювати контролери, або водії транспорту, які обов’язково повинні мати при собі посвідчення, картку-жетон та квитанції встановленого зразка. Якщо до вас підійшла людина, яка займається контролем оплати проїзду, ви маєте право попросити пред’явити своє посвідчення і вимагати повідомити про місце роботи, телефон та місцезнаходження підприємства, де працює контролер, у Львові – це «Львівелектротранс» (вул. Сахарова).

 

 

Способи придбати квиток

Здійснити оплату за проїзд можна кількома способами. У водія трамваю або тролейбуса можна придбати квиток готівкою – повний за 10 грн, а пільговий за 5. Також у магазинах із пресою є змога купити разові квитки – повний коштує 9 грн, пільговий – 4 грн. 

Також квитки можна придбати онлайн. Існує декілька способів:

  • Через Приват24

У львівських трамваях і тролейбусах є стікери з QR-кодом. Зісканувати його можна через додаток Приват24, але в додатку можна додати картки й інших банків. Оплата становить: повний квиток – 8 грн. 50 коп., а пільговий – 4 грн, багаж (60х40х20 см) – 8 грн. 50 коп., а пересадковий – 12 грн.

  • За допомогою SMS 

Здійснити оплату за допомогою повідомлення, треба на універсальний для всіх абонентів номер 877 надіслати код маршруту, який вказаний на наліпці в рухомому складі. У трамваях код PNC відповідає за пільговий квиток, SNС – за загальний. У тролейбусах код PNB відповідає за пільгові квитки, а SNB – за загальні.

Далі пасажиру прийде два повідомлення з інформацією про код перевірки для контролера, номер маршруту, вид транспорту, місто, вартість квитка та час його дії. За це не стягується оплата, а пасажир платить лише за вартість квитка. Послуга коштує 8 грн, а квиток діє 90 хв, а проїзд у транспорті на поточний день коштує 20 грн.

  • За допомогою Bluetooth та додатку EasyWallet

Треба встановити додаток EasyWallet UA з Play Market (для Android) або з Appstore (для IOS) і створити в програмі свій обліковий запис, надалі – прив’язати до нього свою банківську картку, з якої будуть зчитуватися кошти. 

Зайшовши в електротранспорт потрібно увімкнути Bluetooth і мобільні дані. Програма зчитає датчики в транспорті і запропонує здійснити платіж. Після підтвердження платежу, на екрані смартфона з’являться дані про оплату та штрих-код, який контролер зможе зісканувати для перевірки.

  • Через термінал самообслуговування

На зупинках електротранспорту у Львові встановлені спеціальні термінали, де можна купити квиток на проїзд від компанії EasyPay. Вартість загального квитка 8 грн, а пільгового – 4 грн.

Зокрема, можна придбати проїзні квитки у крамницях на зупинках електротранспорту – плата за проїзд на місяць вартує 240 грн – повний та пільговий 120 грн, тримісячний квиток коштує 600 грн. На сайті «Львівелектротрансу» є триденні проїзні картки, а також місячні абонементи – повні або пільгові, а також квартальні – на 90 днів користування. Придбати їх можна за допомогою картки.

 

 

А що коли не встиг оплатити проїзд?

Якщо ви не встигли придбати квиток, з будь-яких причин, контролер має право виписати штраф, який наразі становить 200 гривень.

Тут також “слизька” тема, адже бувають ситуації, коли компостер несправний чи у вас немає можливості зробити онлайн-оплату через нестабільний інтернет. Але, в будь-якому випадку, відсутність або часткова несправність певних засобів оплати проїзду чи валідації не є підставою для безоплатного проїзду. Лише у разі несправності всіх засобів оплати проїзду, валідації пасажир має право на безкоштовний проїзд у цьому транспортному засобі.

Людина, у якої немає документа, який підтверджує пільговий проїзд (студентського, учнівського, пенсійного посвідчення, посвідчення про інвалідність, посвідчення учасника бойових дій тощо) теж змушена заплатити штраф.

Зазначимо, що у випадку відмови від сплати штрафу або порушення пасажиром громадського порядку контролер може звернутися до поліції. Також перевіряльник має право знімати процес на відеокамеру і висадити пасажира-правопорушника на найближчій зупинці.

Відповідальність доведеться нести і тому, в кого немає проїзного документа та безоплатне перевезення пасажиром дитини віком від 7 до 16 років або неоплаченого багажу придбання у контролера квитка за штрафним тарифом та сплату штрафу за безквитковий проїзд у розмірі, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Попри це, пасажирам також варто пам’ятати про власні права. Бувають моменти, коли контролери чи водії перевищують свої повноваження, тому якщо ви бачите що хтось поводиться невідповідно, звертайтеся на Гарячу Лінію для пасажирів електротранспорту за номером 0-800-300-055. І пам’ятайте: проінформований – значить озброєний!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запрошуємо сихівчан відвідати Науковий фестиваль

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ