Є питання: Що робити, якщо вашу квартиру затопили чи пошкодили через пожежу у сусіда

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Передбачити, що поганого і коли трапиться у квартирі вашого сусіда, дуже складно. Наприклад, мешканці вулиці Скрипника теплого травневого вечора цього року почули вибух у власному під’їзді — витік газу в одній із квартир, який переріс у пожежу. Люди, замість того, щоб готуватись до сну, у розпачі вибігли на вулицю: хтось встигнув накинути халат, а хтось  вискочив просто у домашніх капцях.

Куди звертатись, якщо ви стали заручником подібної ситуації — необережного вчинку власника квартири чи невдалого ремонту комунальників?  Адвокат, голова та керуючий партнер АО «ML Partners» Леся Мельник розповіла «Сихів.Медіа» що робити в таких випадках.

Хто зобов’язаний відшкодувати шкоду, завдану вашому майну внаслідок пожежі чи залиття у сусідній квартирі?

Звісно, особа, з вини якої це сталося. Тобто ми говоримо про осіб, які визнали свою вину або вину яких було доведено. Винуватцем може бути сам сусід чи хтось з його гостей,  ЖЕК, ОСББ чи інша структура, яка відповідає за утримання комунікацій у вашому будинку. У будь-якому разі вам слід подбати про докази факту пошкодження майна: причини пожежі чи залиття та розміру завданої шкоди. А, отже, наявність причинового зв’язку між діями чи бездіяльністю сусіда або ЖЕКу, які призвели до такої ситуації.

Найпростіші приклади таких дій є:

  •        недотримання правил безпечного поводження з електричними, газовими приладами чи сантехнікою;
  •       неналежне утримання комунікацій у будинку, відсутність періодичних повірок тощо.

 

 

В першу чергу вам необхідно скласти акт

Якщо вашу квартиру залило через потоп чи навіть гасіння пожежі у сусідів, не зволікаючи зверніться (краще письмово) до голови ОСББ або обслуговуючої  компанії (ЖЕК, ЛКП тощо) для складення відповідного акту.

Акт — це документ, який є законним у випадку, якщо його підписали три особи, які бачили ситуацію в квартирі. Акт є відправною точкою і лише фіксує те, що сталося. В акті необхідно зафіксувати:

  •       сам факт завдання шкоди вашому майну;
  •       суть завданої шкоди (опис пошкоджень);
  •       причини завдання шкоди;
  •       особу, дії чи бездіяльність якої призвели до цього;
  •       також може бути зазначено орієнтовна вартість ремонту пошкодженого майна чи вартість знищеного;
  •       і не забудьте про контактні дані мешканців, що його підписали.

«Якщо ми говоримо про пожежу через електричні чи газові комунікації, зрозуміло, що до складання акту слід залучити представників відповідних комунальних служб, які також в результаті можуть виявитися винними у завданні вам шкоди. Такий акт не стає безумовним документом, що дає вам право на відшкодування збитків. Адже сусід чи інша особа можуть цілком оскаржити його і доводити, що їхньої вини у залитті чи пожежі немає», — розповідає адвокат Леся Мельник.

Тому, не забудьте й про інші письмові докази, які знадобляться вам у спорі (у тому числі, якщо він попаде на розгляд суду). Наприклад, про кошторис будівельної організації, яка здійснила чи буде здійснювати ремонт у вашій квартирі, чеки, що підтверджують вартість пошкодженого чи знищеного майна. Варто найняти ліцензованого спеціаліста — судового експерта, який оцінить усі збитки та опише це згідно з правилами.

Якщо я просто орендую квартиру?

Якщо ви орендар, зверніть увагу, чи прописані подібні випадки (і хто за них відповідає) у договорі оренди. Ви не несете жодної відповідальності, якщо договору оренди немає.

Що робити, щоб не стати таким сусідом-шкідником?

Звертайте увагу, якщо з водопровідними трубами чи системою опалення у ваші квартирі щось не так, слідкуйте за станом техніки (пральної чи посудомийної машини), за справністю електричних і газових побутових приладів. Рятувальники також закликають не курити в ліжку, адже саме це спричиняє часто спричиняє пожежі.

І головне правило —  відкривайте двері, якщо до вас почнуть стукати сусіди. Усі конфліктні справи експерти рекомендують залагоджувати мирно і не доводити до суду. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Є питання: Що робити, якщо ви ненароком пошкодили чи розбили товар у магазині?

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ