Фото: Сихів Медіа

Є питання: Що робити, якщо ви ненароком пошкодили чи розбили товар у магазині?

24 Січня 2020 в 16:37

Іноді в магазині з нами трапляються неприємні ситуації. Наприклад, коли йдеш по супермаркету і раптом зачіпаєш скляну пляшку, яка вщент розбивається на підлозі. А ще гірше — піраміду із пляшок, яку чомусь поставили посеред проходу. Перша реакція — паніка! Подумки вже рахуєш скільки доведеться віддати грошей за розбитий товар. Проте, зберігайте спокій і не спішіть платити, адже є декілька способів захистити свій гаманець від подібних ситуацій.    

Що каже закон?

Отже, в такій ситуації на допомогу приходить стаття 323 Цивільного кодексу України, в якій написано, що відповідальність за випадкове пошкодження майна несе власник магазину. Також у статті 668 Цивільного кодексу України сказано, що відповідальність за пошкоджений товар покупець несе лише тоді, коли купить товар. Однак не поспішайте радіти, в таких ситуаціях  все ще існує багато нюансів.

Якщо адміністрація наполягає на оплаті товару — з’ясуйте, хто винен!

Якщо згадані закони не допомагають і адміністрація чи охорона вимагає все-таки оплатити товар, тоді перш за все, потрібно з’ясувати, хто насправді винен у тому, що товар пошкоджено — покупець чи адміністрація магазину. Можливо це сталось через те, що товар погано стояв на полиці, а значить адміністрація не подбала про його надійне зберігання. Бо при зумисному псуванні товару винен відвідувач магазину. Якщо ви не вважаєте себе хуліганом чи п`яним дебоширом, то слід відстоювати свою правоту. 

Якщо у магазині є камера спостереження, тоді ви — щасливчик. Якщо — ні, вимагайте у керівництва скласти акт про нанесення шкоди, в якому будуть описані факти, які на думку адміністрації доводять вашу вину. Потрібно допитати свідків, які зможуть підтвердити чи спростувати написану інформацію.

Цей акт потрібно передати в суд, який розбиратиметься в ситуації. На підставі фактів і доказів виноситься рішення — повинні ви відшкодувати збитки чи ні.

Запам’ятайте! На місці нічого не оплачується, на місці тільки фіксується!

Якщо адміністрація відмовляється складати акт та поводить себе агресивно або Коли викликати поліцію?

Якщо адміністрація магазину взагалі не випускає вас із приміщення, слід згадати про статтю 19 (пункти 1,4,5) Закону України “Про захист споживачів”, в якій йдеться про заборону нечесної підприємницької практики та агресивної діяльності.

Так, агресивною діяльність вважається тоді, коли керівництво фактично змушує, докучає або впливає на свободу вибору чи поведінку покупця стосовно придбання продукції. Крім того, заборонено змушувати купувати товар і тим більше не випускати із приміщення.

Ось в такому випадку ви сміливо можете викликати поліцію, яка допоможе захистити ваші права.

Куди ще можна звернутись за допомогою?

Якщо у вас виникали схожі ситуації, які на вашу думку порушують ваші права споживачів, телефонуйте на  цілодобову гарячу лінію Держпродспоживслужби за номером телефону: 044-364 – 77 -80.

За цим посиланням — https://bit.ly/3aEmVum ви знайдете адреси територіальних органів Держпродспоживслужби не тільки у Львові, а й по всій Україні. А також ви можете зателефонувати в єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги, тел: 0 800 213 103.

І пам’ятайте: обізнаний, значить захищений!

Вікторія Матевощук