Є питання: Трамвай. Контролер. Штраф. Як вирішувати конфлікти у громадському транспорті?

Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Львів’янка Мар’яна завжди була законослухняною пасажиркою: оплачувала проїзд, поступалась місцем у транспорті, та ні з ким не сварилась.. Одного разу дівчина сильно поспішала на роботу і забігла в останні двері вже переповненого трамвая. Мар’яна передала гроші за квиток, але він так до неї і не дійшов. На наступній зупинці, як на гріх, у вагон зайшов контролер і дівчина сором’язливо почала пояснювати ситуацію. 

У нашому матеріалі ми спробували розібратись про права та обов’язки пасажирів у громадському транспорті, зокрема, чи мусить Мар’яна платити у цьому випадку штраф за безквитковий проїзд. 

У законі «Про міський електричний транспорт» написано, що правила проїзду пасажирів визначаються на місцевому рівні, адже все залежить від транспортної інфраструктури. Тому у Львові діє положення, яке затверджує права та обов’язки учасників транспортного процесу: пасажира, водія та контролера. 

Обов’язки пасажира

Перший і головний обов’язок пасажира — купити одразу квиток та закомпостувати його.  Отже, якщо ви не маєте квитка і хочете придбати його у водія, заходьте у передні двері вагона! Контролер не буде слухати ваші розповіді про те, що ви чесно передали за проїзд, але чомусь досі їдете без квитка.

До речі, лайфхак..Якщо ви оплатили квиток через Приват24, зробіть скріншот екрану, на той випадок, якщо у вас не працюватиме інтернет. 

Якщо у вагоні частково несправні засоби оплати — це не підстава для безоплатного проїзду. Якщо знайдеться хоча б один справний компостер, а ви не скористались — доведеться сплатити штраф. У разі несправності всіх засобів оплати проїзду ви все-таки можете проїхатись безкоштовно.

Якщо вам не пощастило і по дорозі зламався транспорт, ви можете з тим же квитком пересісти в інший трамвай/тролейбуc і продовжити свою подорож. У випадку, якщо транспорт більше, ніж 30 хвилин, не рухається за маршрутом із причин, які є у компетенції перевізника, пасажиру повинні компенсувати вартість проїзду. Але компенсації підлягають тільки квитки, придбані за тарифними планами «разова поїздка» та «разова поїздка у водія». Порядок компенсації визначається кожним перевізником окремо.

Якщо рух заблоковано не по вині перевізника (форс-мажорні обставини), тоді перевізник вам нічим не зобов’язаний.

Не забувайте також і про оплату вашого багажу. Об’єм його не повинен перевищувати розмірів 60х40х20 см. Багаж меншого розміру вважають ручною поклажею, яку можна перевозити безкоштовно. Інші речі, які ви перевозите не повинні бути довші, ніж 150 см та ширші, ніж 10 см в діаметрі.

А про те, що пасажир повинен мати посвідчення про пільговий проїзд у транспорті, ми навіть і не будемо згадувати.)

На що має право контролер та що він повинен пред’явити ?

Окрім контролерів “Львівелектротрансу”,  перевірити наявність квитків у пасажирів можуть члени громадського формування «Патріоти», які займаються охороною порядку.

Із собою контролер повинен мати посвідчення, картку-жетон, квитанції встановленого зразка із зазначенням особистого номера контролера та розміру штрафу. На вимогу пасажира він повинен сказати інформацію про місце роботи: точну адресу ЛКП «Львівелектротранс» (вул. Сахарова, 2) та телефон підприємства.

Закон, до речі, також зобов’язує контролерів охайно вдягатись та ввічливо спілкуватись із пасажирами.

Контролер може перевіряти пасажирів під час руху на маршруті, під час зупинки за розкладом або на зупинці спеціально для контролю. Перевіряти квитки можуть вибірково або ж одразу у всіх пасажирів одного вагона, залежно від ситуації.

Якщо пасажир отримує штраф, то, окрім оплати квитанції, він має придбати квиток за підвищеним коригувальним коефіцієнтом (так званий «квиток у контролера»).

Контролер може вилучити у пасажира недійсні, протерміновані або підроблені документи для проїзду.

Контролер може користуватися нагрудною камерою, наприклад, під час конфліктних ситуацій. У разі злісної непокори (відмова сплатити штраф, показати проїзний, квиток або документи, що посвідчують право пільгового чи безкоштовного проїзду) контролер може висадити порушника на найближчій зупинці, щоб скласти штраф або викликати поліцію.

За що може оштрафувати контролер?

Контролер може оштрафувати вас, якщо: ви не маєте закомпостованого квитка. У такому випадку вам доведеться заплатити 100 гривень, як і до речі нашій героїні Мар’яні.

Раніше ми писали про те, як можна оплатити проїзд у трамваї, а також адреси кіосків на Сихові, у яких можна придбати проїзні на трамвай. 

Якщо ви не забули своє посвідчення на пільговий проїзд — чудово, але, якщо ваш багаж не підпадає за параметрами ручної клажі, вам все одно необхідно платити за багаж.

Якщо у вас виникнуть проблеми, які на вашу думку порушують ваші права, можна звернутися до водія, у приймальню ЛКП «Львівелектротранс» за телефоном: +38 (032) 238-68-50, в управління транспорту ЛМР, тел.: 032 261 55 66 на Гарячу лінію міста або до органів Національної поліції.

До речі,  у попередньому матеріалі ми писали про те, що робити, якщо ви випадково розбили чи пошкодили товар у магазині. 

Вікторія Матевощук

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ