День відмови від пластику: зробіть крок назустріч майбутньому!

Опубліковано:

Фото: Четверта влада

 

Щоб привернути увагу до проблеми забруднення довкілля, щороку 3 липня у світі відзначають Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів. Ми вирішили з’ясувати, чи справді пластик є такий необхідний і чим можна було б його замінити у щоденному користуванні.

Захисники довкілля Greenpeace у 2019 році опублікували статистику, яка говорить про те, що до Світового океану щороку потрапляє майже 12 тонн пластику.

Натуралісти з Ексетерського університету, морської лабораторії Плімута та з Greenpeace під час досліджень нутрощів живих і мертвих черепах, ледь не в кожній виявили частинки синтетичних матеріалів. Це опублікували в журналі Global Change Biology. За їхніми словами, найбільше черепахи «їдять» шини, недопалки із сигарет, а також поліетиленові пакети. Тваринний організм спроможний виводити токсичні речовини, але найчастіше пластик стає причиною їхньої смерті.

Забруднення довкілля завдає шкоду й людському організму. Не всі знають, що мікропластик поглинає шкідливі речовини (пестициди, важкі метали), а потім заражає ними продукти. До таких висновків дійшли американські науковці, що опублікували свої дослідження в журналі Environmental Science and Technology. Вони проаналізували не всі продукти, тож, ймовірно, до організму людини потрапляє значно більше мікропластику. Досліджуючи довкілля, американські вчені знаходили частинки мікропластику всюди: у повітрі, ґрунті, річках, океанах – це означає, що людина не лише їсть пластик, а й п’є та вдихає його.

 

 

Сучасна людина так звикла до пластикових виробів, що тепер не уявляє свого життя без них. Та чи можемо ми обійтися без пластику? Чим його можна замінити? Що кожен може зробити для покращення стану довкілля? Якщо вам не байдужа тема довкілля, пропонуємо вам список порад, як мінімізувати використання пластику.

  1. Пластмасову зубну щітку можна замінити на бамбукову.

Чому саме бамбук? По-перше, він виростає за три роки, у той час, як дуб чи ясен міцніє десятиліттями. По-друге, бамбук є відновлювальною сировиною: його зрізають, а він продовжує далі рости, тому це дерево – чудовий замінник інших матеріалів.

Окрім того, коли ви вибираєте бамбукову щітку, зверніть увагу на її щетину: вона має бути з натурального волосу або нейлону. Варто підкреслити, що ціна бамбукової щітки практично така сама, як і пластикової.

 

 

2. Одноразові бритви так само, як і зубні щітки, не підлягають переробці, тому їх вивозять на сміттєзвалища. Який вихід? Дівчата можуть скористатися процедурою шугарингу, лазерної епіляції або ж воскової депіляції, а для чоловіків альтернативою є металеві станки та леза.

 

 

3. Така деталь як рамка для картин та фотографій теж не є екодружньою. Проте існує безліч металевих дерев’яних або ж навіть паперових рамок.

 

 

4. Ватні палички на пластиковій основі також варто замінити на бамбукові.

 

 

5. Скільки разів ви використовуєте пластикову соломинку? Звісно, лише один. Якщо ви полюбляєте пити різноманітні напої через трубочку, то придбайте собі краще бамбукову, скляну або металеву соломинку. До речі, разом з нею в комплекті продається спеціальна щітка для чищення. Таким чином ви збережете життя невинних тварин, які ненароком проковтують ці соломинки, внаслідок чого гинуть.

 

 

6. Пластиковий одноразовий посуд теж має багато альтернативних варіантів. Зокрема, паперові склянки та тарілки, а також бамбукові столові прибори, які прослужать вам набагато довше.

 

 

7. Якщо, гуляючи містом, ви полюбляєте пити каву чи чай, то рекомендуємо вам носити із собою у сумці термокружку. Це вбереже вас від зайвих покупок пластикових горнят. Варто додати, що паперові склянки насправді є не повністю паперовими, адже всередині вони покриті пластиковою плівкою, яка протягом довгого часу не розкладається.

 

 

8. Пластикові вікна краще захищають від шуму та пилу зовні будинку, проте традиційні дерев’яні — є набагато екологічніші й мають кращий вплив на мікроклімат помешкання. Це саме стосується й підвіконня.

Пластикові підвіконня можна замінити на дерев’яне або більше коштовне кам’яне або мармурове, а замість пластикових дверей можна придбати дерев’яні або ж алюмінієві.

 

 

9. Для чого купувати 10 однакових ручок, якщо можна придбати одну ручку й 9 стержнів до неї? В інтернеті пропонують так звані «ручки з картону», але в їхньому складі все одно є пластикові елементи. Тож сподіваємось, що незабаром вигадають більш екологічний варіант.

 

 

10. Чи подобаються вам штучні квіти? А чи знаєте ви, що вони також зроблені з пластику? Уникайте таких покупок, посадіть краще живі. Вони будуть більше радувати ваше око.

Зокрема, це стосується штучних квітів та вінків на цвинтарі. Щороку безколірні й понищені штучні квіти перетворюються на тонни пластикового сміття.

 

 

11. Пластмасові тазики, відра, черпаки, горнята, миски всіх кольорів та розмірів заполонили полиці побутових крамниць. Проте для них є чудова альтернатива з металу, дерева, глини чи скла.

 

 

12. Пластикові іграшки становлять небезпеку для ваших дітей, тому що пластик виділяє токсичні речовини, які є небезпечні для їхнього організму. Намагайтеся більше купувати іграшки з природних матеріалів. До того ж завжди перевіряйте сертифікат якості виробу.

Варто підкреслити, що деякі м’які іграшки також несуть загрозу: їх наповнюють синтепоном або пластмасовими кульками. Відайте перевагу іграшкам, що наповнені тирсою або ж натуральними зернами.

 

 

13. Найголовніший компонент, з якого роблять повітряні кульки – латекс. Його також класифікують як пластикові відходи. Після того, як кульки пролетіли декілька кілометрів, вони падають на землю чи водойми, відтак місцевість заражається токсичними речовинами.

В інтернеті можна знайти біокульки, які розкладаються протягом чотирьох років. Однак купувати їх небажано, бо навіть за цей час вони завдають великої шкоди довкіллю. Альтернативою можуть бути паперові гірлянди або китайські паперові ліхтарики, яких також запускають в небо.

 

 

14. Поліетиленові пакети для шопінгу краще замінити на екоторби, які прослужать вам набагато довше. Для фруктів, овочів та круп можна окремо пошити спеціальні тканинні мішечки.

 

 

15. Коли ви вже відмовились від використання поліетиленових пакетів, то виникає питання, чим же замінити сміттєві пакети. Пропонуємо декілька варіантів розв’язання цієї проблеми. Можна стелити на дно сміттєвого відра газету, тобто кожного разу виносити сміття в цеберці, а потім мити її. Непотріб можна складати також в порожні картонні коробки.

В інтернеті можна придбати спеціальний подрібнювач, який встановлюється під кран й подрібнює рештки харчових відходів, відтак вони зразу потрапляють до каналізації. Коли ви користуватиметесь цим пристроєм, то побачите, що залишається набагато менше сміття, яке можна легко відсортувати.

 

 

16. З приходом літа кожен модник купує одну або декілька пар сонцезахисних окулярів. Дуже часто їх оправа й навіть саме скло зроблене з полімерного пластику. Згодом розбиті чи немодні екземпляри потрапляють до смітника, що теж стає елементом забруднення довкілля. Чудова альтернатива – окуляри з металевою оправою та скляними скельцями.

 

 

17. Уникайте пластикових контейнерів для їжі. Віддавайте перевагу металевим, скляним або ж, за необхідності, біопластиковим. Біопластик – це пластик, який отримали з відновлюваних біомас (жирів, олії, кукурудзи та інших рослин). Такий матеріал розкладається протягом трьох років.

 

 

18. Важко порахувати, скільки пластикових пляшок ми викидаємо щороку. Пропонуємо придбати багаторазову тару для води. Вона може бути зроблена зі скла, нержавіючої сталі, а також із біопластику Tritan, який підлягає вторинній переробці й не виділяє токсичних речовин.

 

 

19. Поліетиленові бахіли можна замінити на багаторазові. Найкраще, щоб вони були виготовлені з мембранної сітки. Придбавши їх, ви назавжди забудете за одноразовий варіант.

 

 

20. Чи знаєте ви, що уряд Великобританії особливу увагу приділяє боротьбі з вологими серветками? Річ у тім, що вологі серветки стали причиною 93% випадків забитих каналізаційних труб у Сполученому Королівстві. Як виявилось, вони виготовлені з нетканого матеріалу з елементами пластику, який надзвичайно довго розкладається в природі.

Згодом вони самостійно перетворюються на пластиковий пил, але ми вже з вами знаємо, як він впливає на людське здоров’я. Чим їх замінити? Можна користуватися антисептиками, а також тканинними носовичками. До того ж у всіх громадських місцях є вбиральня, де можна з милом помити руки. 

 

 

Отже, ми не можемо повністю відмовитись від використання пластику, тому що протягом 50 років він, наче рослина-паразит, вкоренився в сучасному житті. Проте лише в наших силах зменшити кількість його використання, тож будьмо свідомими: подбаймо за своє здоров’я.

 

Марта Думанівська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Львівському онкоцентрі відкрили оновлену консультативну поліклініку

 

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ