Минулий рік став непростим випробуванням для медичної системи Львова, але водночас був часом важливих реформ і досягнень. Управління охорони здоров’я Львівської МТГ мало одну мету — забезпечити якісні та доступні медичні послуги для мешканців, зокрема сихівчан, навіть у складних умовах війни. Журналістка Сихів Медіа відвідала звіт і розповіла про головне.
Одним із головних напрямків залишається розвиток медичної інфраструктури. У місті працюють 2 територіальні медичні об’єднання, 7 поліклінік, 3 стоматологічні поліклініки, 29 амбулаторій і 4 ФАПи. У 2024 році почалася реформа поліклінік — їх перетворюють на сучасні клініко-діагностичні центри. Першими зміни відчули пацієнти чотирьох клінік, зокрема 4-тої, що знаходиться на вулиці Червоної Калини, 68. Заклади отримали нове обладнання та можливості для діагностики і лікування.
“Навантаження на наші лікарні є неспівмірним зі звичайним роком. Понад 4,5 мільйона звернень було до сімейних і міських спеціалістів. Велика кількість звернень надходить до наших центрів ментального здоровʼя. Це не лише військові й потерпілі від війни, а й діти, цивільні та багато львівʼян. Тому, насправді, дуже велике навантаження. Але, при цьому всьому, нашим лікарням вдається залучати ресурси та відкривати нові високотехнологічні відділення.”
розповів Валерій Веремчук, голова комісії охорони здоровʼя та соціального захисту.
Кадрове забезпечення теж є важливим напрямком. Попри труднощі, у системі охорони здоров’я працюють понад 8 900 медиків. Середня зарплата лікарів становить 32 тисячі гривень, медичних сестер — 16 тисяч. Проте кадровий дефіцит залишається проблемою — порівняно з 2022 роком кількість працівників зменшилася.
“Найбільш затребувані, як я вже говорила, — це вузькі медичні спеціалісти дитячого профілю. Тобто в наших поліклінічних відділеннях найбільший попит мають лікарі-неврологи, ЛОР-лікарі та офтальмологи для дітей. З минулих часів чомусь завжди вважалося, що працювати в стаціонарі престижніше, ніж у поліклініці. Але, насправді, ми всюди виконуємо одну і ту ж роботу, маємо одну і ту ж мету. Тому неважливо, де людина працює — у стаціонарі чи поліклініці, ця професія є дуже затребуваною і потрібною. Вдячність наших маленьких пацієнтів, коли бачиш їхні щасливі оченята, дозволяє зрозуміти, що ти навчався і працюєш тут недаремно.”
ділиться Марта Матюшко, керівниця департаменту охорони здоровʼя.
Медицина Сихова та інших районів громади зосереджується на первинній і спеціалізованій допомозі. У дев’яти закладах первинної медицини обслуговується понад 695 тисяч осіб, що становить 87% задекларованого населення. Спеціалізована допомога стала доступнішою завдяки 92 договорам із Національною службою здоров’я України.
У сфері материнства та дитинства створюють комфортні умови для молодих батьків. У пологових будинках Львівської МТГ у 2024 році народилося понад 3,6 тисячі дітей, зокрема 32 двійні. Успішно працюють 12 шкіл відповідального батьківства, де понад 4 тисячі вагітних і 2 тисячі подружніх пар отримали необхідні знання. Важливим є впровадження програми патронажних відвідувань «Турбота з народження вдома», яка підтримує родини з дітьми до трьох років.
Особливим викликом стало надання допомоги внутрішньо переміщеним особам та евакуйованим українцям. У львівських лікарнях госпіталізували понад 17 тисяч осіб, серед них — вагітні та діти. Амбулаторну допомогу отримали майже 190 тисяч осіб, а стоматологічну — 9 тисяч.
Велику увагу приділили фізичній реабілітації військових. У стаціонарах допомогу отримали понад 1,6 тисячі осіб, ще 525 військових скористалися амбулаторною реабілітацією. Також 171 військовому встановили протези нижніх і верхніх кінцівок.
“Звернення військових, чи то щодо протезування, чи будь-якої іншої медичної допомоги, є пріоритетом. Усі, з ким я спілкуюся, звертаються до різних госпіталів, від сходу і по всій країні. Часто вони просять перевести їх до Львова, оскільки чули, знають і розуміють рівень допомоги, який тут надається: якість, опіку, увагу. Навіть у питаннях харчування ми зробили значні покращення. Ми розробили програму, за якою з міського бюджету було виділено понад 7 мільйонів гривень, щоб військові отримували трохи кращий раціон для оздоровлення та відновлення сил.”
додає Валерій Веремчук.
2024 рік став роком значних інвестицій у медичну інфраструктуру. На ремонти лікарень із місцевого бюджету виділили 230 мільйонів гривень. Зокрема, у лікарні Святого Луки відновили резервуари води, насосні станції, зовнішні водопровідні мережі, облаштували свердловини для резервного водопостачання, відремонтували укриття та інсультне відділення. У межах Надзвичайної кредитної програми розпочали термомодернізацію медичних будівель.
У 8 центрах ментального здоров’я мешканці громади могли отримати підтримку в складні часи. За рік психологічну допомогу надали понад 14 тисячам людей, серед яких були і діти, і дорослі.
2024 рік також запам’ятався ініціативами, такими як «Тиждень здоров’я» та «День здоров’я для перемоги», які об’єднали громаду навколо ідей здоров’я та добробуту.
З планів на 2025 рік:
- Розробка стратегії розвитку системи охорони здоров’я Львівської міської територіальної громади до 2030 року;
- Збільшення місць надання послуг у Національному реабілітаційному центрі НЕЗЛАМН;
- Створення клініко-діагностичних центрів (КДЦ) з якісно новим наповненням;
- Створення «Університету UNBROKEN»;
- Розвиток паліативно-хоспісної допомоги.
Анна Баранчук
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Медичні програми Львівської територіальної громади на наступні роки: перелік