ОСББ чи не ОСББ: як управляти своїм будинком

Опубліковано:

Незабаром усі багатоповерхові будинки у Львові спишуть із балансу місцевих рад, після чого мешканці управлятимуть своїми будинками самостійноЦе відбудеться у рамках всеукраїнської реформи ринку житлових послуг.  Ми спробуємо пояснити особливості нових форм управління будинком та розказати, яка доля чекає на ЛКП.

Отже, що буде з ЛКП? 

В рамках всеукраїнської реформи ринку житлових послуг депутати Львівської міської ради прийняли ухвалу про те, що до 1 січня 2019 року у Львові спишуть всі багатоквартирні будинки з балансу комунальних підприємств.

Окрім цього, міська рада реорганізовує ЛКП, це триватиме приблизно до середини січня. Частину з них ліквідовують, частину — об’єднають. Відтак у місті залишиться сімнадцять ЛКП, три з яких у Сихівському районі (ЛКП «Житловик-С», «Хуторівка» та «Під Зуброю»). Після реорганізації умови праці в ЛКП стануть ринковими, по суті вони виконуватимуть роль управляючих компаній.

Після списання будинку з балансу місцевих рад  мешканці мають визначитись із новою формою управління будинком. Будинкам, які вже уклали договір із комунальним підприємством, необхідно буде переукласти його знову.

Начальник відділу супроводу ОСББ Львівської міськради Сергій Солтис зауважує, якщо мешканці не визначаться з способом управління, то компанію-управителя їм призначать примусово. Райадміністрації проведуть конкурс і самостійно визначать, хто обслуговуватиме ваш будинок наступного року.

Що таке ОСББ?

Станом на листопад 2019 року у Сихівському районі створено 291 ОСББ. Це одна із найпопулярніших форм правління будинком, яку обирають львів’яни. Для створення ОСББ спочатку вам необхідно сформувати команду однодумців і розповісти сусідам про користь цієї форми правління. Створювати ОСББ доцільно в тих будинках, у яких проживає близько 100-150 людей.

Тетяна Афанасьєва з ОСББ «Львівський дворик» розповідає, що мешканці її будинку активно брали участь в установчих зборах і цьому передувала активна роз’яснювальна робота з сусідами. «Успіх створення ОСББ, а згодом і ефективного управління будинком, на 70-80% залежить від активності самих людей. Від того, чи беруть вони участь у зборах, чи проявляють ініціативу, чи контролюють виконання робіт тощо», — зауважує Тетяна Афанасьєва.

Від того як правильно ви підготовите необхідні документи, залежить наскільки швидко вас зареєструють. Детальніше про процедуру створення ОСББ можна прочитати в законі «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»  та на спеціалізованих ресурсах. Також можна з переліком необхідних документів можна ознайомитись у  ЦНАПі чи у відділі супроводу ОСББ у львівській міськраді.

ку, такі як: «Теплий дім», «Енергоефективна оселя», «Державна програма енергозбереження» та інші, які допомагають зекономити під час ремонтів. Повний список програм можна подивитись на порталі ЛМР.

Наприклад, у ОСББ «Львівський дворик» вже два рази користувались програмою «Теплий дім». «Спочатку було страшно, тому що ми не знали як це працює, але перший кредит погасили за три місяці, міська рада відшкодувала нам 85% коштів. Програма жива і вона працює», — розповідає голова ОСББ.

У 2017 «Львівський дворик»  взяв кредит на утеплення будинку. «Загальний кошторис кредиту був 4,4 млн грн, міська рада відшкодувала 2 млн, 1 млн грн ми вже виплатили самі. Тобто половину квартир вже погасили кредит. Загалом, ми поміняли вікна, двері у під’їзді, утеплили фасад, вже завдяки цьому оплата опалення зменшилась на 15-17%, оскільки споживання тепла зменшилось на 40-45%», — додає Тетяна Афанасьєва.

«Після того, як ми створили ОСББ мешканці почали уважніше ставитись до майна у будинку. Кожного року у нас проходять толоки, після якої ми робимо пікніки. Сусіди подружились одне з одним», — розповідає Тетяна Афанасьєва.

Якщо не ОСББ, то що? Управляюча компанія

Якщо мешканці не хочуть створювати ОСББ, то вони можуть укласти договір з управляючою компанією (приватною або комунальною), яка обслуговуватиме ваш будинок. Так планують зробити голова ОСББ Мирослава Мужеляк «В мене не вистачає  часу, щоб виконувати функції голови ОСББ, а поки що немає іншої людини, яка б взяла на себе таку відповідальність, отже, деякі повноваження ми хочемо передати управляючій компанії», — говорить пані Мирослава.

Повний перелік управляючих компаній можна знайти на сайті міської ради.

Укласти договір можна з будь-якою компанією, незалежно від її місця розташування. Також ви можете вибірково обрати послуги, які виконуватиме управляюча компанія: прибирання сходової клітки, прибирання прибудинкової території, вивезення сміття тощо. Вартість щомісячних внесків ви зможете узгодити безпосередньо з управляючою компанією. Якщо вас не влаштує те, як компанія виконує свою роботу, ви зможете знайти іншу.

Ще один варіант – самоуправління! 

Третій варіант управління будинком — це самоуправління. Такий варіант краще підійде для невеликих будинків з 4-5 квартирами. Це передбачає навіть окремий рахунок на оплату електроенергії.

Отже, вам не потрібно створювати ОСББ, ви зможете самостійно управляти своїм будинком, не наймаючи управляючих компаній. Простіше кажучи, власноруч підмітати, викидати сміття, робити ремонт тощо.

Детальніше проконсультуватись щодо однієї з трьох форм управління будинком мешканці можуть у відділі супроводу ОСББ Львівської міськради (пл. Ринок, 1 каб. 107, тел. 297-59 95, еmail: osbb@lvivcity.gov.ua).

Вікторія Матевощук

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ