Як відновлюватимуть Зубру: прогулянка річкою з львівським дигером

Опубліковано:

Нещодавно львівські активісти добилися від ЛМР рішення почистити річку Зубру на Сихові. На амбітний проєкт вже виділили кошти — 600 тис грн. Ми прогулялись вздовж Зубри, спробували розібратись чому річка брудна та чи реально її почистити. Нашим провідником став львівський дигер Андрій Риштун, який вже давно досліджує підземелля, водні артерії та каналізації міста. 

Отже, в цьому році, за кошти природно-заповідного фонду України, Сихівська райадміністрація спільно із Управлінням екології розпочне роботи по очищенню річки Зубри в місті. Сихівчани знають, що Зубра, як її прозвали в народі річка «Вонючка», дуже брудна, проте, не вся. На фотографії нижче один із її притоків — чистий і прозорий. Запитаєте де це? Давайте все по порядку.

У Львові річка розтягнулась на 4 км під землею, із яких 1,5 км тече на поверхні біля «Шувару» через парк Івана Павла ІІ

 Загалом Зубра бере свій початок у місті,  тече переважно на південь та впадає у Дністер, її довжина — 40 кілометрів, глибина — 0,5-1 метра. У Львові вона розтягнулась на 4 км під землею, із яких 1,5 км тече на поверхні біля «Шувару» через парк Івана Павла ІІ. Саме цю відкриту ділянку планують почистити.

«Притік Зубри починається з вул.Зеленої від лісу, там протікають грунтові води під колією, і тече під Монастирською. В цьому місці протікає реально чиста вода, потім, як йти нижче по каналізації, з’являються бокові каналізаційні врізки, які вже забруднюють потік. Але навіть в цьому місці живе дуже багато хробаків, які служать для очищення  річки», — розповідає дигер Андрій Риштун.  

Свою прогулянку ми почали із парку Івана Павла 2, саме на цьому місці (акурат на території маєтку Дубневичів) за словами Андрія Риштуна, колись стояла дамба Піонерського озера, яке живилось річкою. Озеро проіснувало майже до середини 1980-х років і було місцем відпочинку мешканців. Тут була станція рятувальників і буфет.

Як розповідає начальниця Управління екології Олександра Сладкова, його спустили через забруднення річки Зубри: «Я вважала, що озеро спустило через стоки від Лазу, але головний інженер Львівводоканалу стверджує, що це зробили через розбудову онколікарні на Гашека. Чомусь вважалось, що стоки онколікарні потраплять у водойму».

Найперше, що заплановано зробити —  бактеріологічний аналіз води у дев’яти точках річки”

Однак чому вода в річці і досі брудна?

Як розповів Андрій, річка Зубра, як дощова каналізація, на початку свого зародження тече чистою, а далі її потік забруднюється через каналізаційні стоки. Найперше — це  стоки з мікрорайону Козельники.  

«Притік із будинків приватного сектору Козельників — це чисто фекалії. Стоки звісно не заборонено скидати у річку, якщо у будинку є очисні споруди. Вони коштують від 1000 до 3000 тис. євро. Для правильного каналізування потрібно буде у наступному році розробити програму співфінансування для тих мешканців, які не можуть собі дозволити встановити місцеві очисні споруди. Вуличну каналізацію буде робити дорожче та й вона забере дощову воду, яка наповнює річку», — говорить Олександра.  

Андрій додає, що є приблизно десять врізок у каналізацію:  «Є нюанс, одна врізка діаметром 10 метрів і там в неї ще можуть бути й інші підключені. Не кожен безпосередньо в Зубру йде».

Також на території Нижнього Шувару біля вул. Хоткевича є невелике озерце зеленого кольору, у якому ми побачили навіть рибок. Притік річки тут виходить на поверхню і він теж брудний. За словами очільниці Управління екології, каналізування у висотних будинків також зроблене неправильно: «У висотних будинків на вул.Хоткевича є дві труби – одна фекальна і одна дощова. Львівводоканал підозрює, що чимало будинків переплутали труби. Ця проблема усувається найпростіше, оскільки залежить від самого міста».

Річка Зубра на вул.Хоткевича

Мешканці також скаржаться і на заводи, які вночі можуть зливати свої стоки також. «У нас була скарга на Хімічний завод на вул. Луганська-Хуторівка, а також на Іскру, що там не працювала насосна станція. На жаль, поки що спіймати їх на цьому не вдалось, але ми перевірятимемо», — говорить очільниця.

Найперше, що заплановано зробити — це бактеріологічний аналіз вод у 9 точках річки, де 7 точок — це притоки і 2 — вихід Зубри на поверхні.

«Ми вже замовили хіміко-лабораторний аналіз з 20 показниками, які покажуть на існуючі проблеми. На аналіз води ми витратимо 45 тис. грн із 600 тис. грн виділених. Після цього ми визначимо наступний етап роботи. По кожній проблемній ситуації пропишемо план дій», — коментує Олександра.

До речі, варто зауважити, що наслідки забруднення річки відчувають на собі й мешканці прилеглих сіл.

«Безумовно стоки з міста — найбільший чинник, що впливає на хімічне забруднення річки. Наразі Солонківська рада планує очистити Зубру у трьох селах: Раковець, Новосілка та Підтемне. Проте часто місцева влада робить ці проєкти з метою освоєння коштів громади. Вони вирубують дерева чи розривають бульдозерами русла і цим завдають ще більше шкоди», — коментує екоактивіст Юрій Плахта.

Проєкт по відновленню річки виглядає нереальним, проте, є надія.  У полі за парком Івана Павла 2, неподалік Арени Львів тече незайманий чистий потік річки. Гуляючи з Андрієм по цій місцевості, ми зустріли молодих людей, які вирішили охолодитися в потічку у цей спекотний день. Сюди не потрапляють стоки міста аж до Каналізаційно-насосної станції на початку Скрипника, в кінці села Зубра, — саме там вона знов зливається з брудним руслом. 

Мрії про відновлення озера

Тільки після очищення річки у семи точках, про які ми згадували раніше, можна говорити про наповнення озера. «Наша велика мрія і мета відновити озеро. Коли ми очистимо притоки можна наповнювати озеро:  ставити дамбу, зробити береги, укріплення та розрахувати розмір озера і водообмін», — ділиться Олександра. 

Андрій зазначає, що для наповнення озера, цієї річки цілком достатньо. «Річка не змінилась, її вистачало для наповнення озера і раніше. Це вода з ґрунту із природних струмків.  Я  бачив значно менші потоки, які наповнюють озера, Винники тому яскравий приклад», — запевняє дигер. 

Отже, роботи попереду дуже багато, не на один рік. Чи можливо реалізувати такий амбітний план — судити вам. Але у Львові склалась унікальна ситуація — річки, які народжуються у нашому місті забруднюємо ми самі. Тому, очищення Зубри залежатиме від наших спільних зусиль. Якщо все вдасться, ми матимемо чудову набережну в парку і перший приклад ревіталізації річки в Україні. 

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ