Щовесни та восени у місті стартують роботи з обрізки дерев, які мають на меті догляд за довкіллям Львова. Однак інколи після таких робіт на “гарячій лінії” з’являються скарги на обрізані “до стовбура” рослини.
Журналістка “Сихів Медіа” поспілкувалася з в.о. начальника управління екології та природних ресурсів Галиною Микітчак та дізналася більше про правила обрізки дерев, навчання працівників та контроль за дотриманням встановлених норм.
Чи правильно обрізали дерево на вулиці М. Гориня?
Нещодавно на “гарячу лінію міста Львова” надійшло звернення від місцевого мешканця щодо обрізки дерева на вулиці М. Гориня, 9: “Хто і навіщо робить таку тотальну обрізку дерев? Чи можете нарешті припинити цю практику?”
Звернення сихівчанина скерували в Сихівську районну адміністрацію та управління екології Львова. Галина Микітчак так прокоментувала вчинене: “За цією адресою відбулося комісійне обстеження. Виїжджали працівники “Адміністративно-технічного управління”, які відповідно до правил благоустрою склали протокол про порушення. Наразі не визначено, хто його вчинив. Попередньо ще до розмови залучать представника, голову ОСББ будинку, біля якого таке сталося. Якщо не визначать винуватця, то матеріали скерують до поліції для того, щоб знайти винного.”
Які критерії визначають необхідність обрізки конкретного дерева?
Під час проведення робіт виконавці замовлення керуються законом про благоустрій України, правилами утримання зелених насаджень з населених пунктів України та затвердженням наказу Міністерства
будівництва та архітектури ще у 2006 році. Також торік, 30 квітня, прийняли рішення виконавчого комітету про затвердження порядку утримання об’єктів озеленення на території міської територіальної громади. У цьому документі окремим розділом є обстеження та оцінка стану дерев і догляд за кронами. Однією з форм догляду за якими є обрізка.
“Форма самої обрізки визначається під час обстеження дерева, тоді встановлюється, які саме параметри обрізки треба застосувати до дерев. Наприклад, якщо це є дерево уражене омелою, то ми визначаємо скільки цього напівпаразитичного куща треба в цьому дереві зняти.”
зауважила в.о. начальника управління екології та природних ресурсів.
Щорічно управління екології щонайменше один раз на рік проводить навчання. Під час нього розповідають підрядним організаціям, які працюють у Львові, а також замовникам послуг, про обрізку дерев та помилки, яких варто уникати. На такі зустрічі запрошують районні адміністрації. Ці навчання дають свій результат, бо у місті зменшилася кількість випадків неправильної обрізки.
“Ми наголошуємо ОСББ, а також беремо участь у нарадах, які час від часу організовують у районних адміністраціях для голів ОСББ, про процедуру залучення підрядних організацій до проведення обрізки. Ми їм інформуємо, хто до нас прийшов на такі навчання, щоб уникати неприємних випадків, коли дерева пошкоджені чи неправильно обрізані, що може призвести до хвороб рослини. Дерево вже не буде мати естетичного вигляду. Воно може втратити стійкість, якщо його неправильно обрізати.”
наголосила Галина Микітчак.
Хто здійснює контроль за дотриманням норм при обрізці дерев?
Існують правила догляду за зеленими насадженнями, і є ще окремо рішення про порядок утримання об’єктів озеленення, де детально вказано, яким чином проводити обрізку. Ті, хто замовляє цю послугу, ознайомлені з цими документами, і вони можуть самостійно визначити, якісно чи неякісно проведена обрізка. Також ті, хто надають послугу, знають, яким чином проводити обрізку.
“Трапляються випадки, коли такі роботи проводять некваліфіковані працівники, а просто мешканці. Бувають ще випадки, коли під лініями електропередач працівники роблять обрізку неякісно. Теж ми стикалися з такими ситуаціями, але працівники нашого комунального підприємства “Львівсвітло” ознайомлені з цими документами, і ми наголошуємо, що дерева потрібно обрізати відповідно до цих рекомендацій, які визначені в рішенні виконавчого комітету.”
пояснила в.о. начальника управління екології та природних ресурсів.
Рішення про обрізку дерев сформували на основі європейських рекомендацій, тобто тих норм, які застосовуються в Європейському Союзі, але на основі нашого законодавства. Йдеться насамперед про сучасні методи догляду за зеленими насадженнями: догляд за кроною дерев та збереження зелених насаджень під час робіт на будівельних майданчиках, конкретизація та деталізація з обрізки рослин.
Якщо ви виявили порушення обрізки дерев, то звертайтеся на “Гарячу лінію міста Львова”. Подати звернення можна за посиланням.
Соломія Добрянська
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Women for Women”: bolt з жінками-водійками у Львові