У Львові з 2020 року відбулося 60 конкурсів на посаду директорів шкіл, у яких взяли участь 158 кандидатів. Попри воєнний стан, коли дозволено одноосібні призначення, місто продовжує обирати директорів через конкурси, наголошує начальник міського управління освіти Андрій Закалюк.
Кандидатів оцінює конкурсна комісія з 9 членів: директори шкіл, представники громадськості та Держслужби якості освіти. Як зазначає Леся Приставська, голова комісії, конкурс складається з трьох етапів: тестування знання законодавства, вирішення ситуаційного завдання та презентації плану розвитку школи.
“Податися на конкурс може будь-який освітянин, який чується в силах розвивати навчальний заклад. Єдине – потрібно мати педагогічний стаж мінімум 3 роки. Тобто претендувати на посаду директора можуть і молоді вчителі, які не так давно працюють у школі. Якщо у вас є хороші ідеї, які ви готові реалізувати, залучаючи, у першу чергу, позабюджетні кошти, якщо ви любите дітей і знаєте, як їх зацікавити – можете сміливо претендувати на посаду директора.”
наголошує Леся Приставська
Такою можливістю скористалася вчителька хімії Марта Бешлей, яка в 27 років перемогла на конкурсі й стала директоркою школи №73. За її словами, нові директори зі свіжим поглядом краще бачать, що потрібно змінити в школі і що працює недостатньо добре.
“Я пам’ятаю, коли прийшла знайомитись зі 73 школою, першим, що мене вразило, було фойє: стіни пофарбовані темною масляною фарбою, маленька побита радянська плитка. А це ж обличчя школи! Мені було незатишно. Я розуміла, що і дітям, і батькам, і вчителям теж некомфортно у таких умовах.”
За три роки вона реалізувала багато змін: пофарбувала коридори разом із колегами, облаштувала укриття, відкрила гончарну студію, облаштувала вуличні меблі та оновила бібліотеку.
“Також ми обладнали сучасне приміщення для психолога, бо тема ментального здоров’я зараз дуже актуальна. А раніше до психолога ніхто не хотів йти, бо це вважалося як покарання: от ти погано поводишся, зараз до тебе прийде психолог. А це нормально говорити про свої проблеми, про свої страхи, бо фахова людина справді може допомогти.”
каже керівниця 73-ї школи
Школа реалізує ідеї, шукаючи спонсорів, виграючи гранти та отримуючи допомогу від міста, а багато роботи колектив виконує власноруч.
За словами Андрія Закалюка, начальника міського управління освіти за 5 років завдяки прозорим конкурсам нових керівників отримала половина шкіл Львівської громади, що сприяло розвитку освітньої сфери. Він наголошує, що мета не в заміні всіх директорів, а в підвищенні якості управління школами.
“У Львові є 128 шкіл і фактично відбулася зміна половини директорів. Це дуже позитивно вплинуло і дало поштовх для розвитку кожної окремої школи, тому що директор – це лідер, менеджер, який реалізовує освітню політику в місті. У нас є школи, які здійснили просто фантастичний стрибок у розвитку та організації освітнього процесу.”
Він зазначив, що мети замінити всіх директорів немає. Якщо керівник якісний і креативний, він підтверджує свій професіоналізм на конкурсі й продовжує працювати. У разі обрання нового директора, важливо дати йому шанс реалізувати ідеї, які покращать школу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Це позитивна волонтерська робота, яка дарує дітям відчуття справжнього дитинства,”: як працює “Школа мандрівників” на Сихові