Яка ймовірність нового вторгнення Росії – це питання, на яке точної відповіді не знає ані українська влада, ані розвідка США, ані численні військові аналітики. Про те, що ж робити у випадку небезпеки, журналістка «Сихів.Медіа» поспілкувалася із начальником управління оперативно-чергової служби оповіщення та зв’язку департаменту з питань цивільного захисту Сеньом Миколою та Олександром Ковальчуком, виконуючим обов’язків начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради.
- Що робити, коли чуємо сирену?
По-перше, коли вмикають сирену – це ще не означає, що щось сталося. Сирена – це тільки засіб привернення уваги, яка триває приблизно від трьох то п’яти хвилин і дає можливість зрозуміти, що в цей час передається важливе повідомлення, або інформація через засоби масової інформації, такі як телебачення та радіо. Після того, як звук завершиться, потрібно обов’язково увімкнути телевізор – загальнонаціональні канали або канали місцевого телебачення.
- Чому ми наголошуємо, що потрібно обов’язково подивитися загальнонаціональні і місцеві канали?
Тому що по місцевих каналах ми почуємо інформацію, яка стосується лише Львівської області. Якщо ми проводимо перевірку системи оповіщення, то ми в обов’язковому порядку під час включення сирен транслюємо через зазначені канали інформацію: «Громадяни, проводиться перевірка системи оповіщення, просимо зберігати спокій!»
Увага! Якщо у вас немає можливості подивитися телебачення та увімкнути радіо, ви можете зайти на публічний канал в Телеграмі, він називається «Оповіщення цивільного захисту», де в обов’язковому порядку буде текстова інформація про причину включення сирен.
- Список найважливіших речей:
Перш за все, звертайте увагу на документи. Без документів буде важко пересуватися, особливо якщо буде введений режим надзвичайного стану. Паспорт, водійські права, обов’язково закордонний паспорт, якщо такий є, військовий квиток, для дітей – свідоцтво про народження.
Також за рекомендацією Олександра Ковальчука, виконуючого обов’язків начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради, необхідно мати флешку з відсканованими документами, а ще краще дублікати документів з печатками, які необхідно тримати в герметичному пакеті, щоб не намокли.
- Потрібно мати гроші, банківські картки, якщо є. Якщо у вас готівка – розкладіть її по різних місцях, на випадок втрати якоїсь частини.
- Ліки. Якщо людина вживає якісь ліки щоденно, потрібно взяти певний запас їх. Антибіотики, бинти, джгути, пластирі, перекис водню – все це також потрібно. Окрім цього рекомендується мати таблетки для очищення води, які можуть стати в нагоді.
- Продукти швидкого приготування: наприклад консерви, або з високою калорійністю, як от енергетичні батончики чи горіхи. Такі продукти не займають багато місця, тож ними варто запастися хоча б на кілька днів, (мінімум на три). Ну і звісно багато води.
- Одяг, зокрема білизна. Оскільки зараз холодна пора року, варто взяти термоодяг, светри, шарфи тощо. Краще мати ще й водонепроникний одяг, дощовик, запасне взуття.
- Ліхтарик, сірники, засоби гігієни, хоч якийсь посуд, спальник.
- Прослідкуйте, щоб мобільний телефон та інші гаджети були повністю заряджені.
Проте, не забувайте головне правило – без паніки! Краще бути проінформованим та знати, як діяти, аніж розгубленим та не розуміти, куди йти і що робити…
Катерина Лановенко