Як Центр “Джерело” змінює життя дітей і молоді з особливими потребами: розмова з лікаркою Оксаною Кирик

Опубліковано:
Фото: Центр соціальних послуг Джерело

Центр “Джерело” з 1993 року надає сімейно-центровані послуги для дітей і молоді з особливими потребами та дітей з групи ризику, включаючи денний догляд і реабілітаційні програми. В рамках серії розмов “Голос міста в місті” лікарка фізичної і реабілітаційної медицини Оксана Кирик розповіла про важливість та систематичність в реабілітації. 

Як давно працює Центр “Джерело” і чим він займаєтесь? 

Історія Центру “Джерело” дуже давня, розпочав він діяльність ще в 1993 році і функціонував як благодійна установа. Центр заснований батьками дітей з інвалідністю та волонтерами з Канади. Вже в 1996 році вперше в Україні на базі “Джерела” була створена унікальна навчальна інклюзивна програма, яка поєднувалася разом із реабілітацією. Це було дуже важливо в історії України, і “Джерело” було в цьому перше. А в 2002 році була запроваджена програма раннього втручання на базі “Джерела” і також програма денного догляду для молоді. 

Що таке інклюзія і як це розшифровується? 

Проблема таких слів, як “інклюзія”, полягає в тому, що за ними стоїть величезний спектр різних аспектів, які зводяться до одного терміну, і це значно спрощує їхню сутність. Інклюзія означає включення в соціум і подолання бар’єрів. Ці бар’єри можуть бути як фізичними, так і психологічними. Причому бар’єри можуть виникати не тільки у сім’ї, дитини або дорослої людини з інвалідністю, але й у тих, хто їх оточує. Люди навколо також можуть не розуміти, не приймати, не знати, як спілкуватися або як поводитися. Інклюзія дає змогу долати ці бар’єри кожному, хто стикається з труднощами через інвалідність близьких або власні.

Хто працює в Центрі “Джерело”? Які там є спеціалісти і чому вони важливі? 

У Центрі “Джерело” працює багато різних фахівців. “Джерело” забезпечує широкий спектр соціальних послуг, серед яких – раннє втручання, реабілітація та послуга “Денний догляд” для дітей до 18 років і дорослих. В рамках раннього втручання та реабілітації залучена мультидисциплінарна команда фахівців.  До них входить фізичний терапевт, ерготерапевт, терапевт мови та мовлення, також психолог, фахівець соціальної роботи, лікар фізично-реабілітаційної медицини та дитячий невролог. 

Чи можете розказати більше про те, що це за послуга “Раннє втручання”, як нею можна скористатися і хто її надає?

Послуга раннього втручання — це довготривала підтримка, доступна для сімей, які виховують дітей від народження до 4 років. Вона передбачає тривалий супровід, регулярні щотижневі зустрічі сім’ї з фахівцями, а також візити додому. Важливо, щоб реабілітаційний процес проходив у природних умовах, у звичному середовищі дитини, а не тільки в кабінеті. До цієї послуги можуть звернутися батьки, чиї діти мають порушення психомоторного розвитку, загрозу таких порушень, або якщо батьки відчувають занепокоєння щодо розвитку дитини — це також є підставою для отримання допомоги.

Як щодо супроводу дорослих, чи є денний супровід та стаціонар?

Соціальна послуга “Денний догляд” призначена для дітей віком від 4 до 18 років та для дорослих від 18 років і старше. Вони перебувають у групах з 9-ї до 16-ї години та займаються з фахівцями, які допомагають їм у повсякденних справах, таких як прийом їжі, одягання, роздягання, прогулянки. Крім цього, у нас багато різних активностей, зокрема святкування свят, як-от Різдва, коли відбуваються спільні святкування, або на Великдень, коли випікають паски та малюють писанки. Всі ці завдання виконуються разом з фахівцями, що дозволяє навчитись самостійно готувати їжу, прати, прасувати. Крім того, учасники працюють на городі, де навесні вирощують розсаду, яку потім висаджують на території “Джерела”. Цією щоденною діяльністю залучені як діти, так і дорослі.

Як ваша робота сприяє інклюзії міста? 

Наші фахівці на курсах реабілітації, раннього втручання та під час надання послуги денного догляду для дітей і дорослих з інвалідністю зосереджують свої зусилля на покращенні якості життя як самих дітей, так і їхніх сімей. Вони навчають, як бути незалежними у повсякденному самообслуговуванні — прийом їжі, пиття, одягання, вмивання, чищення зубів, використання туалету.

Крім того, акцент робиться на побутових навичках, таких як прибирання, щоб максимально підвищити рівень незалежності дитини або дорослого. Частина курсу реабілітації включає підбір допоміжних засобів для переміщення і комунікації, що дозволяє дитині або дорослому з інвалідністю стати більш самостійними. Це надає можливість краще комунікувати, пересуватися та обслуговувати себе, що, в свою чергу, сприяє їхній повній інтеграції в соціум.

Як центр адаптовує свої послуги для людей з інвалідністю, які до вас звертаються?

Це завдання мультидисциплінарної команди, до складу якої входить багато фахівців, а не одна людина. Ключовим є індивідуальний підхід, тому для кожного створюється персоналізована програма реабілітації. Важливо, що рішення про потреби приймають не фахівці, а самі батьки чи дитина (або дорослий), враховуючи їхні когнітивні можливості. Якщо сім’я або доросла людина зацікавлені у процесі, це створює мотивацію до активної участі. Реабілітація — це не відпочинок, а робота і навчання, що вимагає освоєння навичок самообслуговування, використання допоміжних засобів для пересування і комунікації. Успіх можливий лише тоді, коли людина вмотивована до співпраці. Якщо це нав’язано ззовні, мотивація буде відсутня. Тому індивідуальний підхід та програма є основою ефективної реабілітації.

Що символізує дерево, яке є на стіні “Джерела”?

Дерево з пелюстками з’явилося під час будівництва цього приміщення на Сихові. Волонтери з Канади фінансували кожну кімнату, і зараз, окрім цього дерева, на кожній кімнаті є таблички, що вказують, за чий кошт вона була збудована, наприклад, “Кімната зроблена за кошти такої-то родини”. Це дерево також символізує тих людей, які сприяли створенню центру та його будівництву. Ми завжди раді новим людям, які хочуть допомогти, і вони можуть долучитися до нас як волонтери. Але не менш важливо, щоб люди, які знають про “Джерело”, розповідали про нас тим, хто знаходиться в складних обставинах і потребує нашої допомоги. Поширення інформації також є важливим внеском у нашу діяльність.

Які ініціативи або проєкти джерело планує в майбутньому впроваджувати, які б мали вплив на покращення інклюзії міста?

Для цього створюються нові осередки денного догляду, а в місті також відкривається будинок підтриманого проживання. Ми навчаємо фахівців раннього втручання та в рамках БПР навчаємо фахівців охорони здоров’я, як правильно працювати та спілкуватися з дітьми і дорослими з інвалідністю. Ті, хто бажають отримати соціальну послугу в “Джерелі”, можуть звернутися до відділу соціального захисту свого району в місті Львів або до контакт-центру за номером телефону. Якщо людина опинилася в скрутній ситуації або потребує допомоги, вона може зателефонувати, і наші фахівці допоможуть зрозуміти, що робити далі, куди звернутися та яку допомогу отримати.

Гаряча лінія центру  “Джерело”, куди можна звернутись і отримати консультації та допомогу: +380974002288.

Повну відеоверсію інтерв’ю ви можете переглянути за посиланням

Анна Баранчук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Львів для людей з порушеннями слуху: життя Елі до та після встановлення слухового імпланту

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ