Фото: 24 канал
Сьогодні, 19 серпня українці святкують Преображення Господнє, яке вважається третім святом після Різдва та Великодня.
У народі свято Спаса пов’язане зі святом врожаю. Згодом цей звичай переріс в освячення у церкві дарів природи – яблук, груш, винограду, квіткових віночків чи бджолиних стільників. Чому так? Тому, що Преображення Ісуса Христа на горі порівнюють з преображенням дерев, які в серпні саме починають давати плоди. Раніше люди святили також мак, моркву, цибулю, коноплю-материнку, лікарське зілля (волошки та чорнобривці).
Після освячення потрібно скуштувати плоди, а нарвати їх, до речі, завжди давали дітям, оскільки вірили, що дитяча рука ще не встигла згрішити, а тому більш мила Ісусові. Також вважається гріхом забути в цей день про душі покійних: після церкви потрібно сходити на цвинтар і пом’янути їх.
Здавна Спаса з нетерпінням чекали пасічники. Кожен бджоляр за два-три дні до свята «підрізав бджоли» — робив ревізію, щоб визначити, скільки меду взяти собі і скільки залишити бджолам на перезимівок, вилучав пусті вощини, об’єднував мало чисельні сім’ї.
Цікавими є прикмети на Яблуневий Спас:
- яка погода буде 19 серпня, такою буде і Покрова 14 жовтня;
- якщо яблуко кисле – попереду труднощі й перешкоди, якщо солодке – щастя і радість;
- не годиться робити ніяких робіт по дому, зокрема, шити. Українська приказка говорить: хто на Спаса шиє – до кінця днів сльози ллє;
- для того, щоб бажання здійснилося, потрібно покуштувати яблуко, освячене в церкві та заїсти його медом;
- окроплена свяченою водою суха гілочка дерева, поставлена в офісі, вбереже від зради та підлості колег;
- надщерблений посуд варто викинути, інакше фінансових труднощів не уникнути.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На початку осені у Львові проведуть #МолоДвіж NOT.Wasted