Хтось ще із грудня відкладає дрібні гроші для колядників, а хтось терпіти не може, коли за дверима дзвонять дзвіночки із пастушками. Чому львів’яни, яких «спокон-віків» вважали носіями традицій, розділились у своєму ставленні до колядників?
Чи відчините ви двері колядникам? Із таким запитанням ми звернулись до респондентів у соцмережах і з’ясували, що 36,1% людей не хочуть бачити колядників у себе вдома. Ще 63% з нетерпінням чекатимуть діток із різдвяними мотивами та дорослі вертепи.
Чому ж не підтримуєте цієї традиції?, – запитали ми у противників коляди. І отримали такі відповіді: “колядки надто прості”, “небезпечно”, “немає довіри”, “не хочемо”. Що ж, ми можемо не погоджуватись із думкою цієї частини опитаних людей, але факт потрібно приймати і розуміти, що цьогоріч не усі сихівчани будуть раді колядникам.
А от як думають люди, які щороку радо зустрічають колядників?
Сихівчанка Наталія Явровська розповіла нам як вона щороку збирає синочка колядувати. Сама жінка, коли чує колядників – завжди радо відчиняє двері, адже це заохочує дітей до творчості, об’єднує навколо давнього українського, родинного і також, якщо шукати прив’язку до сучасного світу,- дає можливість самостійно заробити перші гроші чесною творчою працею.
“Мій син вже третій рік вчить віншування і колядку до Святої вечері, бо ми їдемо до бабусі і це наша інтродукція. Ми без коляди до хати вже і не вміємо заходити на Різдво. Всі одягаємося в святковий одяг, вишиванки. Також відпускаємо дитину до сусідів колядувати за попередньої домовленості. Є відчуття, що до незнайомих людей в наш час заходити небезпечно, хоча якщо буде така ініціатива і бажання від сина, один раз попробуємо, буду його охоронцем”(усміхається)
А от сихівчанка Любов Михайлова порівнює, як Різдво і коляда виглядали ще кілька років тому і як змінилось все нині.
Нині вже дорослий син, раніше не пропускав жодної можливості поколядувати з друзями. Завжди робили репетиції перед тим, як йти “по хатах”, щоб звеселяти людей. Жінка каже, що ця традиція досі шанується в їхній родині, тому що так заведено в християн. І ми зобов’язані підтримувати свої традиції, адже це нас ідентифікує як народ.
“Дуже цікаво, а особливо, коли колядує вертеп, тому що виходить не просто коляда,а ще й ціле дійство, яке відображає народження Христа!”.
Які ж думки супроводжують тих мешканців району, які не впускають колядників до хати?
Тетяна Якимиш каже, що не завжди впускає колядників, тому що сучасне покоління не до кінця розуміє всієї суті колядок.
“Я не раз зустрічалася із ситуацією, коли дитина йде колядувати заради нового смартфона. Сучасні тати і мами не часто пояснюють дітям, наскільки колядування наближає їх до національних традицій, до осмислення християнської віри. На жаль… Новий смартфон: ось воно – різдвяне диво для дитини!”.
Жінка переконана, що колядування – це не спосіб назбирати на смартфон, а поширення чудової новини про народження Христа. Якщо так навчать у родині, якщо буде правильне ставлення дитини до коляди, то яка різниця, хто чим віддячить – мандаринкою, грошима чи нічим?
Відчинити чи ні – вибір завжди за вами, але пам’ятайте, що у наш час, коли українців намагаються розділити, нав’язати чуже, переконати, що у нас немає власної історії,- традиції Різдва є особливо важливими для українських родин. І якщо маленьким колядникам відчинятимуть все менше дверей, хто зна, можливо одного Різдва ми не почуємо більше коляди на вулицях? Чи готові українці втратити цю важливу традицію, слухаючи коляду виключно десь у запису з інтернету чи у селі в бабусі? Коляда – наша генетична пам’ять, яку ми мусимо зберегти та передати своїм нащадкам, щоб не перервався зв’язок поколінь.
А для тих, хто планує йти колядувати, робить останні репетиції, одягає кожушок, солом’яний капелюшок чи завиває хустину,розповідаємо, коли виходити на коляду і скільки вона триває:
Як твердять фольклористи, колядувати можна, починаючи від Святвечора – 6 січня – аж до 15 лютого, тобто до свята Стрітення. Щоправда, найпоширенішим для колядок є час напередодні Різдва: як тільки на небі з’являється перша зірка – розпочинається Свята Вечеря, а ближче до її завершення діти й підлітки збираються гуртом і йдуть вітати всіх колядками з народженням Христа. Колядувати ходять від хати до хати, не оминаючи нікого.
А ви плануєте відчинити колядникам?