Вплив війни на онкологічні захворювання в Україні: важливість профілактичного огляду

Опубліковано:

Повномасштабна війна змінила роботу медиків, але не їхню головну мету – допомагати. Завідувач поліклініки Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Москва Андрій Володимирович розповів, як війна змінила умови роботи та захворюваність в Україні.

Стрес, події, які травмують – це те, чого зазнали українці. Багато українців зустріли війну з діагнозом онкологія. Війна в Україні різко порушила глобальні плани щодо профілактики раку в країні та створила передумови для зростання захворюваності у найближчому майбутньому. 

За час війни навантаження на медиків значно збільшилося

В львівській онколікарні прийом за останній рік збільшився в рази. Зверталось багато внутрішньо переміщених осіб, проте місцева лікарня не була готова для такого потоку пацієнтів, в першу чергу через нестачу ліків.

“Пам’ятаю 24 лютого, як сьогоднішній день. В цей день ми скасували всі планові операції до яких пацієнти готувались тривалий час. Запам’ятався навіть один мій пацієнт, який не міг усвідомити, що дійсно почалась повномасштабна війна, і він не погоджувався зі скасуванням  операції”, – розповідає онколог Москва Андрій Володимирович.

Профілактика та скринінг під час війни

Скринінг раку є основним методом виявлення пухлин на передпухлинних і найбільш ранніх стадіях їх розвитку, а також головним способом запобігати розвиткові злоякісних утворень.

“У нас якось прийнято звертатися до лікаря, коли щось болить або щось серйозне сталося. Але треба пам’ятати, що онкологія, особливо на ранніх стадіях, не дає жодних клінічних проявів. До обов’язкових оглядів належать ті, які стосуються трьох основних онкологічних захворювань – рак молочної залози у жінок, рак передміхурової залози в чоловіків і колоректальний рак (злоякісне утворення товстого кишківника або прямої кишки). Треба пам’ятати, що перша-друга стадії раку повністю виліковуються, коли ще немає поширення онкологічного процесу на інші органи і тканини”, – наголошує Андрій Москва.

Для здорових людей є 2 типи профілактики:

Первинна профілактика раку – попередження передпухлинних змін шляхом усунення несприятливих факторів навколишнього середовища, корекції способу життя, а також підвищення резистентності організму. 

Вторинна — передбачає своєчасне виявлення передпухлинних станів і захворювань, їх лікування та ретельний диспансерний нагляд за хворими. Одним з методів вторинної профілактики раку є активний скринінг раку та передракових станів. 

Важливість онкологічної психології

Люди, які хворіють на рак, та їх сім’ї іноді потребують психологічної допомоги, щоб подолати емоційні та практичні аспекти захворювання. Онкопсихолог допомагає пацієнту прийняти свій діагноз, пристосуватися до нових умов життя, до нового режиму, пов’язаного з лікуванням, справитися з тими негативними почуттями і станами, які виникають під час лікування.

“Коли людина дізнається вперше про свій діагноз, вона проходить п’ять стадій прийняття: шок, заперечення, торги, агресія і депресія. Щоправда, ці етапи не обов’язково повинні бути саме в такій послідовності. Усе залежить від людини, хвороби, стану пацієнта, розвитку ускладнень або шляху до одужання. Ми намагаємось максимально підтримати, проявити турботу та вселити надію на успішне лікування, що є дуже важливим” — зазначає лікар.

Навіть у такий складний час, лікарі онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру продовжують надавати невідкладну медичну допомогу онкологічно хворим українцям.

“Проблема онкології в будь-який час є актуальною. В Україні докладають багато зусиль, щоб долати онкологію, так як ми успішно відвойовуємо кожний сантиметр нашої землі, також ми постійно боремось за життя наших людей” — говорить онколог Москва Андрій Володимирович.

До слова, 22 травня щорічно відзначається День діагностики меланоми в Україні. Пройти безкоштовне обстеження можна за скеруванням сімейного лікаря, але цього місяця можна пройти обстеження без електронного скерування.

Меланома – це злоякісне новоутворення шкіри, одне з найнебезпечніших захворювань серед усіх ракових захворювань шкіри, оскільки розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи.

Не чекайте, поки хвороба дасть про себе знати, щорічно проходьте профілактичні обстеження.

Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр знаходиться за адресою Ярослава Гашека, 2а. Запис на візит: 032-295-70-70

Підцерковна Діана

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повернули з того світу: у лікарні Святого Луки врятували чоловіка з ускладненням від гострого інфаркту міокарда

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ