Водойми Сихівського району

Опубліковано:

Львів’яни скаржаться, що їм бракує моря, навіть знаменита львівська річка Полтва зараз «зачинена» у підземелля міської каналізації. Окрім моря, у Львові немає і природніх озер, тому в контексті водойм, говоримо лише про стави, які створені людиною.

В Сихівському районі, відповідно до рішення ЛМР № 696 від 12.09.2014 “Про затвердження переліку юридичних (фізичних) осіб, відповідальних за утримання водних об’єктів на території м. Львова” їх є 23. 

Рішення прийняли ще в 2014 році, але додамо, що деяких ставів уже немає…Зраду ми не розганяємо, але констатуємо факт, що ситуація з управлінням водоймами є кричущою у Львові. Хочемо наголосити, що лише при взаємодії влади, громади та бізнесу – ми можемо говорити про їх поступове оновлення і справжню ревіталізацію. 

Сьогодні ми хочемо детальніше розповісти про кілька перспективних ставків з цього списку, якими ми займаємось, аби львів’яни та мешканці Сихівського району дізнались більше про проблеми та можливості району в контексті водного дозвілля. 

Загалом у переліку є 5 водойм на вулиці Хуторівка, 7 — на вул. Стрийській, 6 — на вул. Зеленій та 2 стави на перехресті вул. Рахівська – вул. Райдужна. Також водойми на вул. Тернопільській, 2, вул. Антонича, 24 та на вулиці Лісній.

За більшість водойм в нашому районі відповідають різноманітні підприємства та Сихівська РА. У переліку ЛМР є лише один приватний став на вул. Лісній, який належить львів’янину Дубневичу Богдану Васильовичу.

СТАВИ В КОЗЕЛЬНИКАХ

Розпочалась наша історія з водоймами зі звернення активних мешканців Козельник, щодо стану дороги та питань освітлення вулиць. Також ми отримали запит допомогти щодо двох закинутих водойм колишнього заводу ДБК. З правильною стратегією й залученням громадськості, ці ставки можуть стати дійсно окрасою мікрорайону та зоною відпочинку мешканців.

Уже неодноразово ГО “Сихів.Медіа” зверталась до відповідного управління ЛМР аби дізнатись стан благоустрою водойм, які знаходяться на перехресті вул. Рахівська – вул. Райдужна.

В управлінні нам відповіли роз’ясненням щодо актуальної ситуації водойм та надіслали паспорти водних об’єктів, які місто зробило ще у 2012 році.

На перехресті вул. Рахівська – вул. Райдужна, що в Козельниках, знаходиться два ставки за які відповідає “Львівміськбуд“. У 2012 році у Львові провели інвентаризацію усіх водойм, які були на той час в місті. За результатом обстежень стави в Козельниках отримали паспорти, як водні об’єкти 4.12 та 4.13. В документації 8-літньої давності є інформація про характеристики та рекомендації щодо покращення об’єктів. 

Натисніть на фото, щоб переглянути галерею:

На сьогодні ці паспорти застаріли, адже їх необхідно оновлювати кожні 5 років. Цьогоріч у міському фонді охорони навколишнього середовища передбачено 500 тис. гривень на розробку нових паспортів.

З паспортів водойм за 2012 рік ми дізнались, що в держреєстрів вони класифікуються, як стави, які спорудили орієнтовно у 1986 році. Водойми мають рекреаційне призначенням з вільним доступом до них, проте його неможливо використовувати для відпочинку та розваг. Вода в ставах сильнозамулена та дуже засмічена, а прибережна смуга, як і загальна оцінка екологічного стану,  незадовільна.

Для ставу 4.13 спеціалісти рекомендували провести заходи, які допоможуть зменшити заростання водойми та ліквідувати забруднення господарсько-побутовими водами. Також для відновлення водойми необхідно провести дезінсекцію гнусу, комарів та кліщів, створити водоспуски, поглибити водойму та очистити дно ставу від намулу. 

Тоді які для ставу 4.12 фахівці рекомендували провести ряд заходів, що зменшать або ліквідують забруднення дренажними водами та виробничими стоками. Для повноцінного використання водойми потрібно створити берегоукріплюючі споруди і прибережні захисні смуги, а також провести водорегулювання. 

На сьогодні ми не можемо об’єктивно оцінити чи рекомендації виконали, чи навпаки ситуація лише погіршилась. Проте хочемо ще неодноразово повернутись до цієї теми для порівняння результатів, коли в Управлінні екології та природніх ресурсів Львова оприлюднять оновлену документацію.  

ВОДОЙМА НА НОВОМУ ЛЬВОВІ

Озерце-ставок за адресою вул. Тернопільська, 2 знаходиться неподалік стадіону “Україна” та трамвайної колії. Поспілкувавшись з мешканцями навколишніх будинків, ми дізнались, що став та дитячий майданчик поруч мав відновити забудовник, який з’явився на Новому Львові кілька років тому. Але до сьогодні цього жодних робіт не проводилось.

Стосовно цього ставу ГО “Сихів.Медіа” неодноразово писали звернення у Департамент містобудування ЛМР. В цьому тексті ми хочемо розповісти та показати відповіді на запити щодо топографічно-геодезичної мапи, паспорту та інформації про актуальний стан водойми.

На сьогодні ситуація з документацією ставу на Новому Львові є аналогічною до ставів в Козельниках. Тобто, паспорт водойми розробили у 2012 році, тоді як лише в 2014 році її занесли у перелік водойм, які знаходиться у Львові. Відтоді нового паспорту для водойми 4.14 не створили, проте як і у попередніх, цьогоріч в міському фонді охорони навколишнього природного середовища передбачено 500 тис. гривень на створення нової документації водойми.

За поданим паспортом водойми на вул. Тернопільській, 2 – це став, який створили орієнтовно у 1986 році. За документацією водойма має і виконує ландшафтно-декоративне призначення з вільним доступом до неї. 

Натисніть на фото, щоб переглянути галерею:

Загальна оцінка ставу у документації зазначається, як задовільна. Проте водойма є сильнозамулена, дуже засмічена, а стан прибережної зони незадовільний. Можливо на оцінку “задовільно” вплинуло призначення водойми, як такої, адже ландшафтно-декоративні стави не використовують для купання та засмагання на березі. Ймовірно, на оцінку вплинула і невелика кількість рекомендації щодо покращення ставу від спеціалістів. А саме: провести водорегулювання та збільшити проточність і водообмін влітку.

ЗАНЕДБАНИЙ СТАВ В ПАРКУ ім. ІВАНА ПАВЛА II

У 2016 році в Сихівському районі місто розпочало роботу над знаковим проєктом — парком Івана Павла II. Роботи повинні завершити в 2021 році, за планом проєкту на території парку мають з’явитися фонтани, кафе, прокат велосипедів та сучасна інфраструктура.

Проте, після будівництва доріжок та встановлення освітлення — роботи в парку загальмували, хоч на проєкт виділялись великі суми (заявлена вартість – 50 млн, на замовлення — ЛКП “Зелений Львів”). 

Натисніть на фото, щоб переглянути галерею:

Важливо, що на вул. Хоткевича (на межі парку) є занедбана водойма, хоч у вищезгаданому реєстрі її немає. За неї ніхто не відповідає, тобто нею уже давно не займаються. Можливо у цьому випадку це й добре, адже маємо природню водойму, що в майбутньому може стати окрасою цього мікрорайону.

“БЕТОНКА” НА САНТА-БАРБАРІ

За адресою вул. Антонича, 24 знаходиться ще одна водойма Сихівського району, яка як і усі попередні в списку немає актуального паспорту водного об’єкту. 

Для повноцінної картини стосовно стану Сихівських водойм коротко розповімо дані “Бетонки” за 2012 рік: водойма 4.23 позиціонується як став з вільним доступом, проте як такого призначення у нього немає. Відносно попередніх водойм ця найчистіша, адже за оцінкою спеціалістів вона помірно забруднена та замулена, проте з задовільними береговою смугою та загальною оцінкою екологічного стану. З рекомендацій у паспорті зазначено лише очищення водойми від забруднення виробничими та побутово-господарськими водами. 

Стосовно цієї водойми ГО “Сихів.Медіа” також звертались у ЛМР, ми уже отримали офіційну відповідь від Управління екології мерії. На цей час ми працюємо над візуалізацією оновленого ставу разом з іноземними та українськими ландшафтними дизайнерами, а також готуємо петицію до міської ради.

Що цікаво, місцеві ентузіасти рибальства самоорганізувались в локальне товариство рибаків, й власними силами здійснюють процес зариблення водойми, прибирають його й слідкують за безпекою та чистотою. 

На жаль, водойма має й прямий екологічний вплив навколишніх підприємств, що недобросовісно ставляться до такої рідкісної водної оази у Сихівському районі. Ми вже скерували листи-попередження щодо анулювання такої діяльності. У разі відсутності відповіді чи бажання знайти консенсус – будемо звертатись до відповідних органів екологічної інспекції області.

Додамо, що 1 серпня, разом з небайдужими мешканцями ми організовуємо першу толоку «Бетонки» з метою не лише її прибирання, а й привернення уваги до її потреб й можливостей.

ВОДОЙМИ БІЛЯ УКУ

Наостанок хочемо розповісти ще про два стави, які у порівнянні з іншими Сихівськими водоймами щасливчики.

За адресою вул. Хуторівка, 35 знаходяться одразу дві водойми за які відповідають різні установи: Львівська духовна семінарія Святого Духа Української греко-католицької Церкви та Релігійна організація “Український католицький університет“. 

За документацією ЛМР ці водойми є ставами 4.1 та 4.2., які розташовані на приватній території. Стави непомітні з дороги, проте багато сихівчан знає про це місце і можуть вільно прийти та провести тут час. За ставами доглядають  працівники університету та семінарії. Водойми чистять від зайвої рослинності, зарибнюють, проте купатись та ловити рибу тут заборонено. На жаль, тут часто можна зустріти рибаків та сихівчан, які порушують ці заборони.

Біля водойм є лавки, на яких можна посісти та відпочити, невеликий металевий пірс та багато-багато качок, яких відвідувачі часто підгодовують. Вже багато разів поблизу водойм проводились події для осіб з семінарії, а також за домовленістю з керівництвом й публічні події для сихівчан.

Загалом, не лише мешканці Сихівського району, але й решта львів’ян не мають достойних для відпочинку водних осередків. Можливо, за планом 1986 саме це і передбачали відповідальні за містобудування того часу, проте, зараз ця тема є дуже занедбаною, хоча не менш актуальною. Маємо сподівання, що спільними зусиллями громади, активістів та влади ми зуміємо вирішити цю проблему та зробити наш район і місто кращим і комфортнішим для людей!

Каріна Роханська, Тарас Репицький

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сихівські мурали – урбаністичне мистецтво на стінах району.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ