“Увага! Ракетна небезпека!”: як працюють системи оповіщення повітряної тривоги на Сихові

Опубліковано:
Фото: Сихів Медіа

Нагадаємо, 29 грудня Львів зазнав масованої  атаки російськими дронами і ракетами, внаслідок чого постраждало близько 18 будинків та 4 навчальні заклади (три школи і дитсадок) у Сихівському районі.  До медзакладів Львова звернулися 30 сихівчан, 16 з них госпіталізували в міські лікарні з різними травмами, одна людина загинула на місці. 

Після цього випадку все більше людей почали серйозніше ставитися до сповіщень про повітряну тривогу. Про те, як функціонує система оповіщення та куди звертатися, якщо вона працює некоректно, читайте далі.

У багатьох мікрорайонах Сихівського району не чути звуку сирени

В 2023 році з обласного бюджету виділили більше 10 мільйонів гривень для забезпечення готовності систем оповіщення і зв’язку цивільного захисту області, проте досі багато людей скаржаться на недосконалості роботи системи.

“Раніше ми жили по Драгана, біля школи №13. На початку війни не чутно було, як у всіх, мабуть. Через тижні 2 почало волати голосно. Вночі діти дуже лякалися, але нам це було краще, ніж не чути. 

Наразі живемо по Вернадського біля Зубри. Тут не чутно взагалі. Десь наче дуже далеко, треба стояти на кухні і прислухатись. В кімнатах не чутно. Але для того маємо додаток”

мешканка Сихівського району

Така проблема, зокрема торкається і наших колег журналістів, які проживають в Сихівському районі. 

“Я живу поруч на Хоткевича поблизу того місця, де 29 грудня впали уламки ракети. Чесно кажучи, я не чула звуку сирени, загалом її не чутно кожного разу”

поділилась Христина, журналістка Ветеран Медіа

Куди звертатися, коли погано або взагалі не чути звук сирени

Гаряча лінія міста — міська багатоканальна телефонна служба, де кожен мешканець Львова може отримати потрібну консультацію та подати звернення.

Станом на 19 січня 2024 року від мешканців Львівської міської територіальної громади на “Гарячу лінію міста” по Сихівському району з питань оповіщення отримано 12 повідомлень. 

Інформація від “Гарячої лінії міста” щодо роботи системи оповіщення в електронному вигляді надходить до управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони Львівської міської ради. Щоб зрозуміти як працює система оповіщення та виправлення її недоліків, ми поспілкувалися з керівництвом управління. 

“В цей же день (ред. – коли надходить звернення) відповідальна особа управління звертається до підрядної організації з обслуговування системи оповіщення. Підрядна організація оглядає систему оповіщення за відповідною адресою та, за потреби, усуває недоліки”

Управління з питань надзвичайних ситуацій

Про результати перевірки інформують відповідальну особу управління, яка і надає інформацію до “Гарячої лінії міста” з подальшим інформуванням заявника.

Зі слів представника управління, місцева система автоматизованого оповіщення призначена для доведення сигналів цивільного захисту до населення тільки на відкритих територіях. 

“У мешканців міста в житлових приміщеннях, як правило, встановлені металопластикові вікна, які щільно закриваються і приглушують звук сигналів тривоги з вулиці. Особливо, у зимовий період вікна щільно закриті і сигнали оповіщення “Повітряна тривога”, “Відбій повітряної тривоги” в приміщеннях чути дуже тихо, що викликає зауваження мешканців та звернення їх до “Гарячої лінії міста.

Яке рішення? Ми радимо мешканцям, які перебувають у закритих приміщеннях, для повноцінного отримання сигналів оповіщення про небезпеку, завантажити на смартфон офіційний додаток “Оповіщення ЦЗ” або “Air Alert”, а також додатково увімкнути радіопередавач”

Управління з питань надзвичайних ситуацій

Місцева автоматизована система апаратно дозволяє здійснювати постійний контроль за роботою системи оповіщення та перевіряє стан спрацювання кінцевих пристроїв під час включення сигналів оповіщення. Тому відповідальна особа управління щоденно здійснює моніторинг працездатності системи.

Як зазначили в управлінні, з початку воєнного стану в Львівській територіальній громаді встановили 53 комплекти кінцевих гучномовних пристроїв оповіщення. Після ракетного обстрілу 29 грудня пошкоджень складових елементів системи оповіщення не було.

Нагадаємо, “Гаряча лінія” Львова працює цілодобово без вихідних. Телефон – 1580 (дзвінки безкоштовні). Також залишати звернення можна у Facebook-групі “Гарячої лінії”, телеграм боті @Lviv1580bot, у мобільному додатку “Львів 1580” для Android та iOS, а також на порталі 1580.lviv.ua.

Правила безпеки при повітряній тривозі

Після включення сирени необхідно вимкнути воду, газ у квартирі, взяти найнеобхідніші речі та пройти в укриття.

Від моменту, коли починає лунати сирена до потенційного удару, є близько 10 хвилин, щоб сховатися в безпечне місце. Це орієнтовний час, він залежить від місця запуску ракети, швидкості її польоту та інших чинників.

Надійними укриттями на випадок ракетної атаки є станції, ​​спеціально обладнані бомбосховища, підземні паркінги. Такі приміщення обов’язково повинні мати два виходи. Саме тому підвал чи гараж з одним виходом – ненадійний варіант. Його може завалити уламками будинку або під час пожежі вихід буде заблоковано. Хоча сучасні підземні паркінги та підвали у більшості будинків спроєктовані безпечно, ми рекомендуємо надавати перевагу спеціалізованим укриттям.

Залишаючись під час тривоги в квартирі, слід дотримуватися  правила двох стін – ховатися в місці, яке знаходиться за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це коридор.

Через 10 хвилин після отримання оповіщення про закінчення повітряної тривоги можна залишити укриття.

Нагадаємо, про існування інтерактивної онлайн-карти укриттів Львова, де мешканці можуть знайти безпечне місце під час ракетних атак. На онлайн-мапі вказано місця розташування близько шести тисяч укриттів. І

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Сімейна медицина має бути максимально адресною,” – інтерв’ю з директором 4-ї поліклініки

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ