Осіннє похолодання змусило одягнутись не лише сихівчан, а й багатоповерхівки. Мешканці масово розпочали процеси утеплення будинків. Та не усі знають, що допускають чимало помилок, намагаючись вберегти тепло у домі. Чому не варто економити на матеріалах і що може статись, якщо неправильно утеплити панельку – розповідає експерт, керівник «Асоціації енергоефективних міст України» Святослав Павлюк.
Пане Святославе, ми бачимо, як мешканці утеплюють багатоповерхівки частково. Один поверх чи кут, це допомагає зберегти тепло?
-Насправді “клаптикове” утеплення будинку може бути небезпечним. І це, до речі, є порушенням будівельних та безпекових норм. При такому утепленні часто накладають недостатню товщину самого матеріалу. Тому так звана «точка роси», яка мала б зберігатися в шарі утеплювача, переходить на межу між ним та стіною. Як наслідок, краплі конденсату збираються в мікротріщинах швів чи стін, а в гіршому випадку це призводить до розширення тріщин та відповідно руйнування стіни вашої багатоквартирки. Таке утеплення неправильне, тому що у результаті можна отримати грибок і плісняву по периметру утеплення та стиках. Крім того, воно не дає повноцінного ефекту енергозбереження. Клаптикове утеплення зазвичай відбувається тонким шаром, близько 5-6 см, а згідно нових стандартів якісне утеплення має бути завтовшки 12-14 см, все залежить від конструкції стіни та самого утеплювача.
А як може виникнути цей грибок? І чим він небезпечний?
-Накопичення ж вологи спричинює грибок, що розростається з однієї квартири по всій будівлі. Якщо використовувати матеріали, які не мають властивостей паропрокускання, тоді пара починає накопичуватися в стіні і починає виходити не через матеріал, так як має бути при нормальній дифузії, а вона виходить навколо матеріалу, тому і формується така зона відносно тепла і відносно волога.
Які найефективніші способи утеплення будинку ви можете порадити?
-В першу чергу це недбале виконання ремонтних робіт. Повертаючись до даного пункту, варто підкреслити одну важливу деталь, яка може послужити причиною неякісного ремонту – це погана підготовка підстави. Для того, щоб фундамент мало хороше зчеплення з майбутнім утеплювачем, його необхідно прогрунтувати, а також очистити від різного роду сміття (пил і так далі). Ну а перше витікає з наступного: виконання ремонтних робіт робітниками без відповідної кваліфікації. Економії в даному випадку просто немає, адже низька кваліфікація працівника призводить до поганого результату. Крім того, виконання фасадних робіт відноситься до робіт підвищеної небезпеки, так як виконується найчастіше на великій висоті, тому для некваліфікованого робітника – це ще й ризиковано для життя.
Чи можна зекономити, наприклад, на матеріалах? Взяти не дорожчий клей, а дешевший?
-Часто мінеральну вату чи пінопласт кріплять за якраз за допомогою клею, який зовсім не підходить для цих робіт. Так, ми можемо зараз вийти в плюс, тому що клей буде дешевший, але через кілька років ми вийдемо в мінус. Зазначу, що клеєм потрібно покривати не менше 70% поверхні плити. Під час монтажу утеплення з пінополістиролу потрібно використовувати не менше шести пластикових дюбелів на квадратний метр та не менше восьми дюбелів на квадратний метр під час монтажу мінеральної вати. І ще одним важливим елементом є сітка, тому що вона тримає всю конструкцію. Потрібно звертати увагу, чи виконавці роботи дотримуються технології і насамперед самим людям усвідомити, що економія коштів при витратах на утепленні повинна бути виваженою, адже у ціну закладено якість матеріалів, від яких напряму залежатиме результат. Обов’язково повинне бути антикислотне просочення, тому що сучасні штукатурні суміші створюють агресивне кислотне середовище, яке роз’їдає армований шар – це повільна руйнація вашого будинку.
Чому важливо утеплювати будинок, окрім того, що це економія коштів за тепло, яке втрачають наші будинки?
-Завдяки термоізоляції будинок стає стабільним, тому що немає різких перепадів температури: “зима-літо”. Якщо утеплення немає, то перепад температурних розширень сягає 50-70 градусів, у зв’язку з чим просто починає тріскатися обшивка, тим самим знищується будинок. Якщо ж теплоізоляція є, значить конструкція будинку перебуває в тій самій зоні, близько 20-35 градусів.
Чи є якась особливість утеплення будинків саме у Львові?
-Звичайно. У кожного міста вона є. Характерним для Львова є те, що існує певний “енергетичний паразитизм” . Це коли в квартирі, де є індивідуальне опалення, воно працює, а в іншій опалення вимикається, і одна квартира ніби опалює другу. Якби багатоповерхівка, наприклад, була утеплена повністю, то тепло затримувалося б, і такі ситуації, коли важко “нагріти” свою квартиру не виникали б.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транспортні квитки пільговикам у Львові планують видавати з наступного місяця