Три місяці “випробувань” без гарячої води: чи є альтернатива

Опубліковано:
Фото ілюстративне

28 квітня у місті стартували гідравлічні випробування, які мали закінчитися 3 червня. Частина сихівчан залишилися без гарячої води аж на три місяці — через заміну аварійної тепломережі на проспекті Червоної Калини. Журналістка “Сихів.Медіа” довідувалася, чому ці “випробування” затягнулися і чи існує натомість альтернатива. 

То що сталося?

У Сихівському районі випробування розпочали 28 квітня і їх планували завершити до 3 червня. 2 червня у пресслужбі ЛКП “Львівтеплоенерго” повідомили про те, що у частині району мешканці залишаться без гарячої води ще на місяць. Причина: аварійні роботи з заміни магістральної теплової мережі на проспекті Червоної Калини 46-50. Старі труби, яким понад 40 років, почали замінювати на сучасні попередньоізольовані діаметром 700 мм.

Фото Романа Балука

Час побудови цієї теплотраси – 1980-1984 роки. Через неї подають тепло й гарячу воду до осель 120 тисяч мешканців. Тому її вирішили замінити зараз, щоб не було проблем з опаленням взимку.

“Якщо бачимо, що на трубі великий порив, а далі вся труба іржава і аварійна, то немає сенсу просто залатати діру, запусти гарячу воду і розуміти, що за деякий час матимемо черговий порив на цій мережі… Частина наших працівників виконує свій обов’язок у Збройних Силах України, відповідно не вистачає робочих рук все встигнути зробити оперативно»,

пояснювали у ЛМКП «Львівтеплоенерго».

Сихівчанка Оксана Соловей, яка живе на вулиці Полуботка, неодноразово зверталася у ЛКП “Львівтеплоенерго”. За її словами, кожного року ситуація повторюється. У Сихівському районі на довгий період виключають гаряче теплопостачання і замість остаточного розв’язання цієї проблеми лише точково її ліквідовують. Це приносить дискомфорт місцевим. 

Жінка живе із 82-річною мамою, і без води їм складно, воду гріють у баняках. Оксана дивується, чому роботи на аварійній ділянці тепломережі не перенесли хоча б на трохи, адже мешканці вже три місяці без гарячої води. Якщо бракує робітників, варто було б мотивувати їх преміями тощо. Адже йдеться про елементарні побутові речі. Оксана розповідає, що одного разу їй навіть закинули: “А от як хлопці на фронті? А от ви не можете витримати без води…” Несправедливо, каже, прикриватися “війною”, адже ситуація, що “мешканці сиділи без гарячої води” була і до російського вторгнення.

Інша місцева мешканка Анна, яка проживає на вулиці Антоненка-Давидовича, зізнається, що її рятує краник, який підігріває воду.

“Насправді через відсутність гарячої води у квартирі дуже важко, особливо коли спека. Це спонукає ставити бойлер,”

зазначає вона.

За словами колишнього голови Сихівської районної адміністрації Івана Рудницького, під час випробувань трубопроводів перевіряють мережу, щоби виявити витоки. У Сихівському районі вона є доволі стара, близько 60% потрібно замінювати. Крім того, є брак кадрів. Працівникам, які виконують цю роботу, вже понад 60 років. 

“На Сихові найскладніша річ — це заміна магістрального теплопроводу, який йде від супермаркету “Арсен” до “Шувару”, на якому магістральний теплопровід замінили й він є доволі товстий, має 700 міліметрів у діаметрі. І ось цю вітку від теплопроводу обов’язково потрібно було замінити. Якщо ліквідувати цю головну проблему, то дрібніші питання виконуватимуть оперативніше. Інші місця, де є витоки, просто латають. Тепловики виявили близько 200 дефектів, це багато”,

пояснив Іван Рудницький. 
Роботи на проспекті Червоної Калини, фото: Роман Балук

Журналістка “Сихів.Медіа” зверталася у пресслужбу Львівської міської ради з проханням пояснити, чому “випробування” затягнулися і чи були альтернативні рішення, ще 30 червня, але так і не отримала відповіді. Натомість у міській раді вчора заявили, що ремонтні бригади “Львівтеплоенерго” вже почали приєднувати нову ділянку теплової мережі на проспекті Червоної Калини, 46-50, до загальної мережі теплопостачання. У Ратуші пообіцяли, що “частинка” мешканців Сихова сьогодні ввечері отримає гарячу воду, а далі поступово, ділянками, подачу гарячої води відновлять усім.

Кажуть, що проводили “надзвичайно складні роботи”:

“На глибині 3,5 – 4 м досить небезпечно працювати і в суху погоду, а через зливу обвалились береги траншеї, тож це теж вплинуло на терміни виконання робіт”.

доповів Олександр Одинець, директор ЛМКП «Львівтеплоенерго».

Чи справді все так погано?

За оцінками ЛМКП “Львівтеплоенерго”, зношеність мереж місцями сягає 70%. Це і є причиною регулярних витоків, поривів і потреби в ремонтах. Значна частина труб була прокладена у Львові ще у 60-80-х роках минулого століття, і з того часу зазнавала лише часткової заміни.

Експерт Аналітичного центру ВАОМАС “Асоціація міст України” Олег Гарник у коментарі “Сихів.Медіа” пояснює, що проведення гідравлічних випробувань теплових мереж є обов’язковими і вони передбачені відповідними правилами, які затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України і Міністерства житлово-комунального господарства України. Такі випробування є однією зі складових підготовки підприємств теплопостачання до початку та проходження опалювального сезону, яка повинна бути завершена до 1 жовтня поточного року. 

“В процесі проведення гідравлічних випробувань виявляються аварійні та/або найбільш зношені ділянки, які підлягають ремонту чи заміні. Це дозволяє уникнути проведення таких робіт під час опалювального сезону, коли споживачам критично важливо отримувати тепло та гарячу воду. Гідравлічні випробування зазвичай тривають до двох тижнів, але у разі виявлення необхідності проведення складних ремонтних робіт, або у випадку необхідності заміни окремих ділянок мереж можуть тривати і довше,”

пояснив Олег Гарник. 

Щодо проведення таких випробувань в Європі, то їхня суть аналогічна тим, які проводять в Україні. Зрозуміло, що в кожній країні є своя специфіка, але враховуючи набагато кращий стан самих мереж, задовільний фінансово-економічний стан підприємств теплопостачання, гідравлічні випробування за кордоном можуть займати менше часу, каже Олег Гарник. 

Загалом, за його словами, стан теплових мереж в країні вкрай незадовільний, близько 70 відсотків їх є зношеними, значна частина потребує повної заміни, а фінансово-економічний стан підприємств теплопостачання не дає можливості їм забезпечити проведення в повному обсязі необхідних ремонтних робіт або заміни мереж.

Щоб замінити всю теплову мережу у Львові, за підрахунками «Львівтеплоенерго», потрібно близько 4 мільярди гривень. Цього року, до речі, половину робіт профінансували партнери з ЮНІСЕФ.

Соломія Добрянська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи безпечна вода у Сихівському районі: дослідження

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ