Металева скульптура в Сихівському лісопарку, що розташована на території Римсько-католицької церкви св. Архангела Михаїла, зображує Богородицю, яка простягає руки до дітей, символізуючи цінності життя та людської гідності. Про її зв’язок із Богородицею з Гваделупи та появу в Сихівському районі читайте далі.
Храм Архангела Михаїла на вул. Освицька, 4, у парку Йоана Павла ІІ на Сихові, захований від шуму, але відкритий для всіх. Праворуч від входу розташована скульптура Богородиці з дітьми, що символізує молитву за ненароджених, з написом: “Наші бабуся і дідусь вас любили, тому ви живете”.
Про незвичайну скульптуру і те, яке значення вона має для львів’ян, “Духовній величі Львова” розповів настоятель парафії Архангела Михаїла РКЦ о. Яцек Коцур.
“Архієпископ зразу подумав про наш храм, бо це таке місце, яке дає можливість трошки задуматись, затриматись, де люди не переходять поспішно, а просто мають час трошки підійти, помолитися. А з другого боку, тут і влітку, і взимку проходить дуже багато людей – бо це парк Йоана Павла ІІ, і якщо хтось хоче погуляти по лісі, то не має іншого виходу, як перейти перед нашим храмом.”
зазначив настоятель храму
Автор композиції — польський скульптор Збіґнєв Мікелевіч. О. Яцек зазначив, що всі його фігури є в Польщі, крім цієї, яка мала бути там, але “прийшла” до нас. Фігура Матері Божої зайняла місце колишнього місійного хреста, продовжуючи місію парафії — молитву про порятунок життя.
“Це Марія, яка захищає дітей. Але це можна розуміти подвійно – як те, що Марія захищає дітей від аборту, і як те, що Вона приймає абортованих дітей на Небі”, – зазначив о. Яцек. “І якось так склалося, що всередині в храмі з цього боку є образ Матері Божої Гваделупської, яка є покровителькою ненароджених дітей.”
Над входом до храму та в інтер’єрі зображені три зірки з плаща Діви Марії з Гваделупи, чий образ має особливе значення. В Україні є два храми, де вшановують цю ікону: у Києві та львівський храм Архангела Михаїла. У 2004 році Матір Божа з Гваделупи стала символом боротьби за життя та покровителькою ненароджених дітей.
“Коли ввели закон, який допускав аборти, тоді єпископи Мексики зібралися у Гваделупі, і відправляли службу. Під час тої служби в утробі Марії засвітилося світло і світилося десь дві доби. І від того часу Матір Божу Гваделупську прийняли як ікону захисту ненароджених дітей.”
розповів о. Яцек
Гваделупська ікона стала головним образом Діви Марії у львівському костелі, хоча вона не дуже поширена в Україні. Настоятель парафії підкреслив, що це не випадковість.
“Я дуже хотів саме цю ікону, тому що вона міжнародна і стосується захисту ненароджених дітей. В Європі вона трошки менш відома, в нас більше поширені якісь національні чи регіональні ікони Матері Божої; санктуарій Гваделупи дуже далеко від нас. Звичайно, Матір Божа всюди одна і та сама. Але це місце навіть за кількістю вірних не можна порівняти з якимось нашим санктуарієм. Там на празник кожного року приходить 7 млн людей. Це така кількість, що не можемо собі навіть уявити. Тому та ікона, яка 500 років тому з’явилась святому Хуану Дієго, навернула Південну – і згодом Північну – Америку. Америка сьогодні є католицькою саме через цю ікону. Тобто вона має дуже велику силу.”
Священник розповів, що Гваделупська ікона — другий після Туринської Плащаниці найбільш досліджений релігійний предмет, з новими відкриттями, такими як космічні та рослинні мотиви, музичні ноти та унікальне зображення у зіницях Марії.
“Постійно нові неймовірні знахідки можна побачити, через які Марія до нас промовляє. А цього року якраз буде 20 років від тої події, коли засвітилося світло в лоні Марії. Кожен міг це побачити. Сотні журналістів бачили це світло. Вони думали, що це просто якась така інсталяція, але образ можна було роздивитися зблизька, з двох сторін і бачити, що це – новітнє чудо, яке не має пояснень. І це показує важливу тему, якою є захист ненароджених.”
Яцек Коцур
Священник зазначив, що тема збереження життя в утробі стає особливо актуальною під час війни, оскільки демографія може стати найбільшою проблемою України після війни, з катастрофічними наслідками через 10-15 років, якщо нічого не зміниться.
Матір Божа Гваделупська стала натхненницею боротьби за життя на парафії Михаїла, де ще до побудови храму розпочався рух духовного батьківства, що триває досі.
“З року в рік зростає кількість людей, які приймають усиновлення ненародженої дитини. Це такий спосіб молитви за дитину, 9 місяців – тобто той час, який триває пересічна вагітність. Кожного дня моляться десятку вервиці та присвячують цій меті добрий вчинок.”
зазначив священник
Парафія планувала всеукраїнську молитву на освячення фігури Матері Божої в 2020 році, але пандемія завадила. Митрополит Мечислав Мокшицький все ж освятив фігуру, яка стала невід’ємною частиною храму. Проєкт костелу створив польський архітектор Станіслав Нємчик. Львівський храм Архангела Михаїла — єдиний його проєкт поза Польщею. Парафія продовжує реалізовувати його задум, включаючи відкриту площу перед храмом без паркану і великих рослин.
Праворуч від скульптури є дитячий майданчик, частина парафіяльного життя, де діти часто моляться біля фігури. Скульптура постійно привертає увагу: люди зупиняються, а діти граються, іноді роблять фото, які з’являються у соцмережах.
“Я думаю, що це дуже добре, що фігура в такому публічному місці, поза храмом – бо до храму заходять тільки люди віруючі або зацікавлені. А так вона стоїть назовні – трошки, можна сказати, навіть провокативно. Дехто підходить, дивиться, читає; слова, які там записані – лагідні, але, якщо задуматися, навіть жорстокі, вони стосуються тих дітей, яким не дозволили народитися. Кожен зробить собі висновок, яким важливим є людське життя, життя дитини.”
підкреслив отець Яцек Коцур
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Схід NOW”: газета, яка прямує за своїм читачем з Донеччини та Луганщини на Сихів