Сихівський Шептицький: один з найгарніших муралів Львова

мурал Андрея Шептицького
Опубліковано:

Фото: Сихів Медіа

 

Мурали у Сихівському районі – то якась окрема культура, яка розкриває цей район з особливої неповторної сторони. Є чимало таких зображень на будинках і всі вони передають або ж певну епоху, або символічну дату, або унікальний стиль художника, який цей мурал створював.

Сьогодні розповімо вам трохи більше про мурал, на якому зображений митрополит Андрей Шептицький. Його створили до 155-річчя великого духівника. І він є одним з серії: «Генії з мікрорайонів: шість районів, шість муралів, шість особистостей».

Мурал створений у рамках проєкту Управління культури міської ради під керівництвом мистецтвознавиці, викладачки Львівської національної Академії мистецтв Христини Береговської. Ідейними натхненниками стали художник Святослав Владика та отець Орест Фредина, настоятель Церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

 

 

Спочатку роботу мали створювати на Святоюрівській горі, але з технічних причин перенесли на Сихів. І зараз мурал майоріє на будівлі, що навпроти Церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

Для того, щоб проєкт відбувся на належному рівні, пані Христина створила комісію, до якої входили представники УГКЦ, музейники та науковці. З митрополії – Владика Володимир, з Академії Мистецтв – професор Роман Василик, один з найвідоміших дослідників – Михайло Перун, а також працівники музеїв.

Творча група Sacred Universe у складі шістьох художників, а саме вищезгаданого Святослава Владики, Валентина Гришова, Наталії Пальчинської, Миколи Куцика, Ольги Дмитрук, Глафіри Щербак взялась до реалізації задуманого.

Уся команда спільно напрацювала кілька варіантів втілення масштабного малюнку і розпочала роботу. Професійні митці, художники-монументалісти працювали над муралом майже 10 днів. Окрім творчого підходу до роботи, не обійшлось і без філософського переосмислення художниками особистості Шептицького.

“Для мене митрополит Шептицький – це постать, із якого починається новітня історія України. Я зараз там, куди прибув митрополит на початку століття. Він залишив тут свій слід”, – ділиться своїми роздумами митець Святослав Владика.

 

Сам мурал складається з двох частин: на одній частині – зображено митрополита як молодого графа та мецената, а з іншої – як мистецького та громадського діяча, якого малює галицький художник Михайло Мороз. Також можна помітити невеличке зображення Шептицького, який спілкується з пластунами.

На роботу виконану у техніці монументального живопису використали 5-6 відер фарби і десь близько 15 спрей-балонів. Фарба спеціальна і добре реагує на атмосферу. Вартість роботи та матеріалів приблизно 175 тис. гривень.

Андрей Шептицький – символ доброти та служіння. Він прагнув, щоб український народ ставав більш вченим, більш культурним. Він збирав речі у музеї, дарував їх. Намагався навчати художників, відправляв їх за кордон. Він людина з великої літери. Прагнув всіх примирити, Схід та Захід, щоб ми берегли свою спадщину. Намагався довести людям, що ми є і йому це вдавалося. Він був авторитетом для нашого народу, тому його боялася окупаційна влада. Використовував своє становище і робив скільки міг, якнайшвидше, щоб чим побільше домножити нашого культурного спадку. У професійному стані – це була звична для мене робота, в на емоційному рівні було досить приємно, що це саме Андрей Шептицький. Для мене це велика подія”, – ділиться своїм досвідом створення муралу художник Микола Куцик.

 

 

До слова, на час створення матеріалу Святослав Владика саме перебував у Бразилії. Саме там, куди на початку століття прибув митрополит Шептицький. Очевидно, що випадковостей не буває і такий досвід художника може вилитись у якийсь нове мистецьке втілення.

В Україні, у великих та маленьких містечках, є багато настінних написів слів Шептицького, а у нашому мікрорайоні – є мурал. Шептицький для Львова – справжній духовний скарб і як добре, що частинка його тепер (надіємось) назавжди залишиться на Сихові.

Ірен Скишляк 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сихівське дитинство від зародження до сьогодні.

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ