Сихів має бути невід’ємною частиною міста, — голова Сихівської райадміністрації (інтерв’ю)

Опубліковано:

Сихів має бути невід’ємною частиною міста, — голова Сихівської райадміністрації (інтерв’ю)

Галина Гладяк очолила Сихівський район у грудні 2017. До того вона перебувала на багатьох керівних посадах у міських підприємствах, очолювала Залізничну адміністрацію.

У розмові з «Сихів Медіа» керівниця розповіла про виклики, які сьогодні стоять перед нею, зміни, які найближчим часом відбудуться у районі, а також не оминула увагою і самих сихівчан.

До того, як прийти у Сихівську райадміністрацію, ви очолювали Залізничний район. Коли відбувалися кадрові зміни, вам запропонували тільки Сихівський район чи ви обирали між кількома?

Інших пропозицій мені не надходило. Мені запропонували очолити Сихівський район. Я розуміла, що це наймолодший район, але і найперспективніший в частині розвитку. Тому я прийняла цю пропозицію і погодилася стати головою адміністрації. Хотіла отримати новий досвід.

Чи є якісь особливості Сихівського району, у порівнянні з іншими. Наприклад, з тим же Залізничним?

Звичайно, є. Як я казала, він молодший. Крім того, у Залізничному районі ще є частина приватного сектору, Білогорща, є мішана забудова, тобто серед висотних будинків трапляються маленькі квартальчики з низькою забудовою. На Сихові все більш відокремлено. Є частина вулиці Зеленої зі старою, одноповерховою, приватною забудовою, є Козельники — теж з приватною. Але якщо взяти сам Сихів, то між кварталами з висотних будинків приватних не спостерігається. Також у Сихівському районі житло будували пізніше, тому мережі тут у кращому стані.

У кожному районі є свої привабливі місця. У Залізничному це аеропорт, залізничний вокзал, а у Сихівському — «Арена Львів». На мою думку, кожен район має свої родзинки.

Чи змінилося у вас враження від району, коли ви почали тут працювати?

Я відношу себе до тих людей, які переймаються роботою. Коли я працювала у Залізничному районі, мене цікавило життя мешканців, їх благоустрій та загалом все, що стосувалося району. Тоді якоїсь особливої уваги я не звертала на Сихівський район. Хіба складалося враження, що по приїзду сюди я потрапляла у якийсь Нью-Йорк *сміється*. Але до цього звикаєш за кілька днів. Після початку роботи я стала краще розуміти і район, і його мешканців.

Що ви отримали у спадок від своїх попередників на цій посаді?

Тут було багато напрацювань, проектів, які ми зараз продовжуємо. У напрямку розвитку дуже багато зроблено. Були розпочаті проекти капітального ремонту вулиць, елементи облаштування громадських просторів, ремонти будинків та інше. Все це зараз продовжуємо і замовляємо нові проекти — намагаємося робити все для того, щоби район ставав комфортнішим для мешканців, їх життя і відпочинку.

У вашій біографії багато пов’язано з ЖКГ. Ви очолювали комунальне підприємство «Сяйво», ЛКП «№502», були начальницею відділу житлового господарства Личаківської районної адміністрації тощо. Чи означає це, що на Сихові ви більше уваги будете приділятимете таким питанням?

Звичайно, бо питання ЖКГ важливе. Кожна людина щодня стикається з господарськими питаннями. Це і проживання, і хідники, зупинки громадського транспорту, утримання доріг, навіть отримання довідок — все це ЖКГ. Але це не означає, що якийсь інший блок залишиться поза увагою.

Житловий фонд Сихівського району не порівняти з центральною частиною, там будинки значно старіші. Але тут теж є свої проблеми. Є мережі, які свого часу будували заводи, і робили вони це господарським способом – вони різного діаметру абощо. Це також дає відбиток на функціонування водопровідної, каналізаційної мережі. Тож будемо виправляти такі моменти.

Чи є будинки в аварійному стані, ті, які потрібно зносити?

Зносити жодний будинок не плануємо. А от капітальний ремонт буде. Це три будинки: на Угорській, 27, Енергетичній, 8 і Карманського, 8. Вони дійсно у поганому стані, тому зараз ми перераховуємо проектно-кошторисну документацію, після цього проведемо експертизу цих проектів і тоді почнемо роботи. Термін реалізації залежить від того, як швидко нам повернуть проектно-кошторисну документацію. Протягом 2-3 тижнів ми отримуємо експертизу і ще місяць іде на проведення процедури. На Угорську, 27 і Енергетичну, 8 у нас заплановано по 650 тисяч гривень, а на Карманського – 100 тисяч гривень у титулі. Але кінцева сума залежить від того, як буде перерахована проектно-кошторисна документація, можливо, проведемо коригування.

Крім того, у нас є виконання робіт по поточному ремонту: заміна каналізації, водопроводів, ремонт міжпанельних швів, електрощитових тощо. Ці роботи не такі дороговартісні: 50, 100, 150 тисяч.

“Ми неодноразово чули, як сихівчани кажуть «їдемо до Львова». Треба робити так, щоби Сихів завжди був невід’ємною частиною міста”

Можете виділити три найбільші проблеми і три переваги Сихівського району?

Ніколи не задумувалася над таким питанням…Проблеми кожного дня є, але дрібні, не глобальні. З позитивного те, що є багато відремонтованих доріг. Також, коли потепліє, будемо озеленювати опори вздовж трамвайної колії – район стане красивим. За рахунок того, що тут є широкі проїзні частини, створюється додатковий комфорт для мешканців, бо це не те саме, що поїздка по вузеньких вуличках Галицького району.

У той же час, тут живе дуже велика кількість населення і у години пік утворюються корки. Це сигнал про те, що необхідно розвивати транспортну систему Сихова. Думаю, якби ми добудували вулицю Вернадського, це би розвантажило трафік. Але це питання не дня і не місяця.

Сихівчани не завжди активні і їх трохи важче організувати, ніж мешканців певних районів Львова – зібрати жильців 10-квартирного і 150-квартирного будинку це велика різниця. Тобто проблема не стільки у самих людях, скільки у тому, що тут вирує набагато більше думок, позицій, а тому буває складно дійти згоди. Але ми працюємо над тим, щоби все виходило. У районі зареєстровані 245 ОСББ. Щомісяця ми з ними зустрічаємося, аби надати поради, як краще діяти у тій чи іншій ситуації, відточуємо навички управління та інше.

У наших людей є цікава риса: якщо створене ОСББ показало, що воно добре функціонує, мешканці сусідніх будинків заглядаються, переймають ініціативу і це один з ключових показників, мовляв, сусіди зробили, давайте і ми зробимо.

Звичайно, є будинки, мешканцям яких нічого не потрібно, які думають, що їм хтось має щось зробити. Але наше законодавство змінюється і жильці мають бути активними.

Яка ваша позиція щодо зведення на Сихові багатоповерхівок, висота яких значно перевищує висоту існуючих споруд? Наприклад, Avalon планує звести тут житловий комплекс, висота будівель якого сягає 90 метрів. У цьому питанні мешканці, до речі, були дуже активні, включені в обговорення.

Я не можу сказати, потрібно зводити хмарочоси чи ні. Якщо він побудований відповідно до всіх державних будівельних норм, якщо власники отримали всі розпорядчі документи і люди, які там придбають житло, не будуть шкодити сусідам, то чому ні? Все має бути відповідно до чинного законодавства.

Що можете сказати про транспортне сполучення Сихова з іншими районами? Чи потрібно тут щось покращувати?

Позитивний момент – це відкриття трамвайної колії. Багато мешканців користуються тепер трамваєм. Але є і проблема, пов’язана з цим: якщо десь у центральній частині утворюється корок, трамвай може не приїхати, є простої. Буває таке, що є і невідповідність заявленому графіку автобусних перевезень, особливо в ранковий час, коли на Санта-Барбарі та інших зупинках збирається багато людей. Але місто планує закупити нові автобуси, думаю, частину скерують на сихівський масив.

Ви будете наполягати на певній кількості для району?

Звісно представники Сихівської адміністрації будуть запрошені до робочої групи, але питання перевезень – це компетенція управління транспорту. Вони моніторять ситуацію і будуть вирішувати, куди в першу чергу необхідно скерувати автобуси.

Які основні виклики стоять перед вами?

Загалом всі виклики прописані у стратегії розвитку району. Зараз Сихів має бути комфортним районом, районом, у якому можна відпочити. Ми неодноразово чули, як сихівчани кажуть «їдемо до Львова». Треба робити так, щоби Сихів завжди був невід’ємною частиною міста.

Багато уваги ми приділяємо відпочинку і проведенню дозвілля. Нещодавно відбувся конкурс на будівництво спортивного комплексу на Сихові, є амбітні плани розпочати будівництво до кінця року. Крім того, на цей рік заплановане продовження робіт по ремонту доріжок у Парку Павла ІІ. Проект на експертизі.

З великих робіт у Сихівському районі планується облаштування громадського простору на Гашека і бульвар на Зубрівській-Довженка. Ще є ряд хідників біля житлових будинків. Заплановане впровадження медіатеки. Тобто все, що є у стратегії.

Це про комфорт. Що ще?

Багато планів по ремонту доріг. Розробляється проектно-кошторисна документація по ремонту вулиці Хуторівки, по якій планувалося продовжити тролейбусну лінію. Але це все в першу чергу кошти. Це дороговартісні і тривалі в часі роботи. Також один з амбітних планів – добудувати вулицю Вернадського, яка би з’єднала Сихів зі Стрийською в районі автовокзалу.

Наскільки амбітний по часу?

Коли буде розроблений проект, буде видно. Треба розуміти, що станом на сьогодні закони у сфері містобудування зроблені так, а не інакше, тому не від нас залежить, коли все буде зроблено. Точніше, не тільки від нас. Наприклад, якщо це роботи капітального характеру, розробляється проект, який проходить експертизу і вже після цього йдуть закупівлі або тендер. Якщо допорогові торги, це займає до місяця часу, якщо ні, то це 45 днів плюс термін на укладання договору тощо. Державні тягнуть до двох місяців.

Крім того, необхідно вкладатися у бюджет. Його приймають на рік, відповідно, є перелік робіт, які ми запланували і поступово їх виконуємо.

Яких проектів для молоді не вистачає на Сихові?

Люди кажуть, що замало спортивних майданчиків. Також вони хочуть більше дитячих майданчиків. Ми на цей рік запланували ремонт існуючих, а управління сім’ї та спорту обіцяє встановити три нових.

Тут знову ж таки треба розуміти, що культура – це компетенція управління культури, освіта – управління освіти і так далі. Ми тісно співпрацюємо з ними, але можемо хіба сприяти реалізації того чи іншого проекту. Організовувати щось ми не можемо.

Але все ж ви можете вносити якісь пропозиції до обговорення, аби в управліннях їх брали до відома. Наприклад, що у сихівському масиві з секціями, гуртками? Чи сприятимете ви їх покращенню, збільшенню кількості?

При всіх за і проти хочу відмітити, що на Сихові є багато храмів і при них досить сильно розвинуті різні дитячі гуртки: і танцювальні, і спортивні, діють гуртки з вишивання, співів тощо. Не можна сказати, що у цьому напрямку нічого не робиться.

Але храми – це храми. Певно, не варто виключати частину суспільства, яка не хоче з тих чи інших причин віддавати дитину до гуртків при них.

Ще при школах є гуртки, є у музеї Союзу українок, у Центрі Довженка. Можливо, я не володію всією інформацією по всіх закладах культури, але не можна сказати, що їх немає зовсім.

Не варто забувати, що невдовзі має з’явитися мейкерспейс. Це простір, де усі охочі зможуть практикувати навички у сфері хімії та фізики. Там мають встановити 3D-принтер. Будуть проводитися лекції та інше. Це буде потужний майданчик для реалізації проектів, націлених на роботу з молоддю.

Яка ситуація із садочками у районі?

На Стрийській будується новий житловий масив і там буде садочок. Планується відкриття груп у дитсадках, щоби не було великих черг. Звичайно, потреба у ДНЗ а Сихові існує, ми про це знаємо. Особисто моя думка така, що садочків має бути стільки, щоби всі, хто хоче віддати свою дитину, могли це зробити.

Що можете побажати або просто сказати сихівчанину, аби його район розвивався?

Я хочу порадити у всьому починати з себе. Своїми вчинками робити дрібні речі, яких ми інколи не завважуємо, але вони в купі формують наше щоденне життя. Треба шанобливо ставитися до майна, цінувати те, що маємо, поважати один одного і частинкою своїх дій покращувати простір довкола. Головне – це не нищити те, що вже зроблено: не наїжджати автівками на газон, вигулювати собак, де дозволено та інше. Це звичайні вчинки, але ними ми досягнемо результату.

Ганна Беловольченко

Сихів Медіа
Приєднуйтесь у TELEGRAM

Оперативно. СихівМедіа

ПРИЄДНАТИСЬ ДО КАНАЛУ ЗАКРИТИ