Рік тому, 29 грудня, внаслідок масованої атаки російськими дронами та ракетами постраждали 4 навчальні заклади та 30 багатоквартирних будинків. Через масовану атаку загинув баскетболіст та майстер спорту міжнародного класу України Віктор Кобзистий і ще 14 людей постраждало. Голова Сихівської районної адміністрації розповів, як відновлювали інфраструктуру та допомагали постраждалим мешканцям.
Повітряна тривога розпочалася о 7:00 через зліт стратегічної авіації РФ з крилатими ракетами, а вже через годину в напрямку Львова запустили декілька ракет й пролунали вибухи.
“29 грудня усі наші комунальні служби міста оперативно приступили до відновлювальних робіт. Фактично не було перебоїв із тепло- і водопостачанням. Їх відновили в цей же день. Лише будинок на вул. Хоткевича, 56, який постраждав найбільше, отримав водопостачання наступної доби,” — розповідає Андрій Зозуля, голова Сихівської районної адміністрації.
Посадовець зазначає, що у день ракетного удару в ліцеї “Сихівський”, що на вул. Г. Хоткевича, 48, почав працювати виїзний ЦНАП, де сихівчан консультували. Загалом надійшло 393 звернення і було здійснено 446 виплат мешканцям. З міського бюджету виплатили постраждалим понад 10 млн грн компенсації за вибиті двері та вікна.
Пошкоджень зазнали 110 вхідних дверей та понад 2 тисячі вікон, які в перший день позакривали плівкою. У будинку на вул. Хоткевича, 56, який зазнав найбільше ушкоджень, було вибито майже 80% вікон, пошкоджено 63 дверей, зруйновано покрівлю. Окрім цього виявили тріщини в перегородках і стінах деяких квартир та пошкоджені ліфти.
Також внаслідок атаки постраждав дитячий садочок №78 і центр творчості (вул. Чукаріна, 9), ліцей “Сихівський” (вул. Хоткевича, 48), ліцей “Оріяна” (вул. Чукаріна, 3), школа №86 (вул. Скорини, 34). Серйозних руйнувань зазнав навчальний заклад “Оріяна” біля якого й стався основний вибух. Частина ліцею була непридатною для навчання.
Реакція постраждалих сихівчан
Один з постраждалих розповідає, що під час удару якраз виходив з кухні в іншу кімнату. Пан Роман побачив вибух, його кинуло на землю і на нього зверху полетіло вікно. На постраждалого текла вода через те, що на п’ятому поверсі прорвало трубу. Люди бігали по під’їзду, відкривали двері й шукали постраждалих.
“Я якось одягнувся й пішов на вулицю й там мені надали допомогу. Коли виходив з під’їзду, то бачив, що моя машина сплющена вщент. Знайомий моєї дочки на своїй машині відвіз мене у 8-му лікарню (ред. – лікарня Святого Лукт на вул. Навроцького, 23) і там мені зашили рани. Через тиждень у мене вже зняли шви. Відновлення квартири затягнулося на пів року,” — зізнається пан Роман.
У квартирі ще однієї постраждалої внаслідок удару вибило вікна на лоджіях. Вона не постраждала, бо під час вибуху знаходилася у коридорі. Кошти за одне з вікон їй вдалося відшкодувати, бо воно було новіше, а інші вона заміняла за власні кошти.
“Процес був не надто складним, компенсація прийшла приблизно через місяць у розмірі, якщо не помиляюся, 12 тисяч. Ми самостійно викликали майстра, він все виміряв, встановив і виписав чек. По ньому і компенсацію робили. В нашому будинку також постраждали вікна на сходовій клітці, їх заміняли вже довше, але зараз все гаразд,” — зазначає сихівчанка.
Відновлення інфраструктури
Станом на сьогодні всі пошкоджені вікна замінили на нові й допомагала з цим благодійна організація GEM. Для будинку, який постраждав найбільше, влада виділила 4,4 млн грн на заміну ліфтового обладнання та 4,5 млн грн на ремонт всередині будинку.
“Зараз у будинку стоять нові, сучасні, надійні й енергоощадні ліфти, з можливістю навіть при знеструмлені опуститися до нижнього поверху. Відновлено пошкоджені стіни та перегородки у двох квартирах. Відновлено покрівлю, яка була повністю зруйнована. Також виконано ремонт сходових кліток і вхідної групи — встановлено нові вхідні двері до усіх під’їздів, до підвалу і до господарських приміщень, зроблено дашки над входом,” — пояснює Орест Тимчишин, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР.
У навчальних закладах, які постраждали від ракетної атаки, вже через тиждень відновили навчання. Лише в ліцеї “Оріяна”, який постраждав найбільше, школярі повернулися за парти через два тижні. Усі загальнобудівельні роботи у цьому закладі вже виконані.
“Робітники розібрали стару стіну і вимурували нову, укріпили всі інші стіни, відремонтували дах. Відновлено систему опалення, світло. Вже кілька місяців у цьому корпусі відбувається навчання. Лише не задіяно 4 класи, які виходять до зруйнованої стіни. Залишилося завершити ремонт частини даху і внутрішні оздоблювальні роботи — стіни, постелити підлогу, і фактично школа буде повністю відновлена,” — розповідає Андрій Закалюк, начальник управління освіти ЛМР.
Окрім цього, французький мандрівник Ніколя Локателлі навесні здійснив благодійну веломандрівку, щоб зібрати кошти на укриття в ліцеї “Оріяна”. Вболівальник збірної Франції розпочав свою подорож 25 березня біля посольства України в Парижі, а вже 3 квітня приїхав до Львова.
Разом з собою він привіз футболку французької збірної з автографами гравців для благодійного аукціону в рамках ініціативи “EuroMaillot”. Українська асоціація футболу вирішила підтримати акцію й надала футболку збірної України з автографами гравців.
Соломія Добрянська
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Французькі благодійники передали допомогу дитячій лікарні на Сихові