Фото: City24
Якщо ви пробували вимовити Ласнамяє і зрозуміти про що буде мова – ви молодець. Ця розповідь про цікавий район старовинного міста Таллінн, який в дечому дуже подібний до нашого Сихова, але, на щастя, й дуже відмінний.
Таллінн – загалом, місто великих контрастів. На центральні площі Ви можете скуштувати смачнючий суп з м’ясом лося під звуки старовинних інструментів та повністю зануритись в середньовічний антураж, а вже за три кілометри від цього місця – отримати на горіхи від місцевих гопників. Власне, якщо від’їхати трохи від центру, на уявному нашому горизонті з’являються панельки й знайомий краєвид.
Проживши близько року в Естонії, я міг сповна насолодитись й дослідити кожен район столиці. Але коли я вперше відвідав Ласнамяє, саме він нагадав мені рідний Сихів.
Фото: visittallinn.ee
Історія початку активної забудови міста та ще амбітніших планів розвитку Талліна датується 1913 роком, та проєктом фінського архітектора Саарінена «Великий Таллінн». Ласнамяє повинен був стати районом для багатих таллінців — з широкими вулицями і висотними багатоквартирними будинками та навіть із своїм оперним театром. Проєкт цього району розробили на базі вже існуючого архітектурного плану району Хааг в Хельсінках. Проте, ці дві роботи так і залишились гарними ідеями. Історичні події в Єстонії та висока вартість реалізації проєкту, так і не дозволили втілити його у життя.
Відтак, замість грандіозного плану фінського архітектора Саарінена реалізували проєкт розроблений в радянські часи, він охоплював 11 мікрорайонів з новобудовами на 50 тисяч нових квартир. Цим проєктом планували збільшити та покращити житлові умови для 200 тисяч людей.
Фото: visittallinn.ee
Ласнамяє також колись мав назву Ківімяє, дослівно — Кам’яна гора. І не дарма, тут добували каміння для бруківки та будівництва вулиць центральної частини міста. Про ці часи нагадує вулиця Ківімурру ( «каменеломня»), а також назви з коренем «ПЯЄ» ( «вапняк», «плитняк»).
Роботи з будівництва Ласнамяє проводили швидко і методом конвеєра, тому що затверджений план повинен був бути не тільки виконаний, але й перевиконаний. Партійні функціонери і міські планувальники шукали можливості ще тісніше скомпонувати будівлі. Зовнішній вигляд Ласнамяє визначило також і те, що переставляти баштові крани з місця на місце через поспіх потрібно було якомога рідше і максимально економили час за рахунок будівництва будинків з торцевих панелей, трас і доріг.
Всього за роки радянської влади в районі побудували 650 житлових будинків, в більшості однотипних п’яти- і дев’ятиповерхових моделей (в основному серії 111-121).
Елегантному творчому розмаху проєкта архитектора Сааринена протиставили супер-економічний радянський проєкт: монотонні сірі стіни, двори, які продуваються північними вітрами, практично повна відсутність зелених насаджень. Посадка дерев на плитняк обходилася дорого, до того ж вони погано приживалися. Врешті-решт, парк в цьому місці створити не вийшло, натомість тут з’явився спортивний комплекс, що складається з басейну, хостелів та різноманітних спортивних споруд.
Фото: flickr.com
Лише в 2010 році, при усвідомленні повної відсутності хороших зелених рекреаційних зон, був створений парк Пае. На території району також створили зелені скверики з дитячими майданчиками для дітей різного віку: 1-4, 4-12 і 12-16 років, а для дорослих у парку встановили тренажери, з’явилися також окремі зони для пікніків і закриті майданчики для вигулу собак.
Оскільки роботи з будівництва району Ласнамяє планували вести як мінімум 15 років, за цей час могли змінитися, як типажі будинків, так і технічні та економічні можливості, загального плану забудови району не створювали. Майже, як у Львові, тільки з інших причин.
Це призвело до того, що планування Ласнамяє зараз значно відрізняється від планування двох інших, більш старих «спальних» районів Талліна: Мустамяє і Їйсмяє. З висоти пташиного польоту Ласнамяє поєднує досить хаотичне нагромадження будинків зі звивистими дорогами для автотранспорту. Ну і замість фінської ідеї побудови опери в районі Ласнамяє звели культурний комплекс співочої естради.
Фото: pinterest.com
Стосовно сучасних подій — 16 червня 2013 року найбільший релігійний пропагандист та КГБшник Кирил освятив в Ласнамяє храм ікони Божої Матері «Скоропослушниця», будівництво якого розпочав листопаді 2006 року. Нагадаю, що Папа Римський Іван-Павло II побував на Сихові 26 червня 2001 року.
Вище описаний мною факт про КГБшника, свідчить й про те, що зараз Ласнамяє — район в якому компактно проживає «рускій мір». І то, лише через бажання отримувати більше пільг та можливостей розвитку, багато з них стали послушними естонцями й не дуже виступають, тому що знають, що за 200 км від Ласнамяє є кордон з Мордором, а там не так райдужно, як по телевізору.
В Естонії децентралізація місцевої влади і інструменти народовладдя розвинулись раніше ніж в нас, це стосується й організації влади на локальному рівні. У нашому випадку Ласнамяє має свою адміністрацію з більшими повноваженнями, ніж у нас. Також, дуже популярне зараз в Україні слово «діджиталізація» теж тут на високому рівні – завдяки впровадженим інструментам е-урядування. Має Ласнамяє й свою газетку, щоправда до рівня Сихів.Медіа їм далеко 😉.
Хто живе на Сихові й знає свій район, може побачити паралелі в розвитку цих районів. Лише на щастя – руского міру в нас значно менше.