На жаль, далеко не весь Сихів є достатньо освітленим для безпечного пересування його мешканців у вечірній та нічний час. Темно на вулицях не тільки околиць району , а й навіть більш жваві ділянки стають небезпечними через неробочі ліхтарі або взагалі їх відсутність.
Сихівчанка Анастасія погодилась розповісти журналістам “Сихів.Медіа” про свій досвід проживання на одній з погано освітлених вулиць, а саме у районі вулиць Полуботка та Соняшникової.
“Я почну з площі, яка є по суті полем перед моїм будинком, і через яке йде просто витоптана та де-інде обкладена камінням дорога, якою можна добратися до інших будинків і вже через них добратись до “цивілізації”: магазинів, автобусної зупинки, школи і так далі”, – розповідає дівчина. “На цьому полі купа кущів, купа трав, особливо влітку-початок осені, які висотою десь з мене. Біля тренажерного залу на цьому шляху є таке нагромадження дерев, відразу біля нього саморобні городи та вхід у підвал”.
Анастасія також додала, що це місце, на її думку, є небезпечним, особливо ввечері:
“Там регулярно валяються якісь речі з одягу, уламки техніки, шприци, пляшки з-під алкогольних напоїв і т.д. При цьому всьому ця ділянка дуже погано освітлена”.
Дівчина зізнається – до служб з цією проблемою мешканці поки що не зверталися, втім господарники міста не звертають увагу на цю ділянку, то ж час ініціювати зміни.
Дівчина пояснила, що цією вулицею ходила у різні часи доби, при цьому переважно пересувалася на велосипеді. Сама дорога, як розповіла Анастасія, освітлена добре, а от пішохідна ділянка збоку зовсім не пристосована для комфортного пересування вулицею:
“Це побитий, нещасний асфальт, від самої дороги його відділяє метрів три витоптаного газону, кущів, дерев та смітників. Отож, там зовсім нічого не видно. Одного разу взимку, коли дуже рано темніє, десь шоста вечора, я йшла цією дорогою. Людей навколо майже не було. Йду, і чую як хтось кричить, стогне, ніби від болю. Я не можу зрозуміти, де цей чоловік, бо його зовсім не було видно. Коли я пройшла ще метрів двадцять, я вже побачила, як він лежить на землі, а двоє інших чоловіків його б’ють.
Я не підходила дуже близько, злякалася. На іншій стороні стояла жіночка, яка теж не наважувалася йти далі або щось робити з цим. Я подумала, що краще не втручатися, бо ніхто не знає, як би то могло закінчитися. Там дуже часто бувають подібні агресивні історії, але для того, щоб все нормально побачити, треба дуже близько підходити”.
Але, як ми з’ясували в Анастасії, пошкодитися на цій ділянці вночі можна не тільки через недоброзичливців:
“Узимку тут постійно лід і зовсім не посипають. Переважно дуже легко впасти”.
Ми провели невелике опитування серед підписників групи “СИХІВ” у Фейсбуці, щоб дізнатися, чи задоволені сихівчани рівнем освітлення тої частини району, у якій вони мешкають. Результати повідомляють, що 23 з 31-го опитаних вважають недостатньо освітленим двір, у якому мешкають, а також ділянки тротуарів, якими вони зазвичай повертаються додому ввечері.
“Зубрівська 36, хотілось би краще освітлення. Вечір, а особливо зимовий, на жаль, період високого травматизму”, – розповідає Тарас, сихівчанин.
“Коли ввечері йдеш з гуртків, це район школа-ліцей “Оріяна”, сихівський ліцей і ззаду церкви”, – ділиться Ксенія, сихівчанка.
Скаржаться і на освітлення в районі Дитячої поліклініки, вул. Трильовського 22, Хоторівки 34, Вулецької тощо.
Також місцеві нарікають на проблему поганого освітлення не тільки біля багатоповерхівок, а і на трамвайних зупинках. Тетяна, одна з дописувачок під постом з опитуванням, повідомляє:
“Дуже погане освітлення по маршруту трамвая, а саме там де пішоходн переходи. Біля Сільпо перехід. Там просто небезпечно переходити – їх просто не видно і не завжди їх почуєш, бо шум машин”
Ми дізналися, чи є у Львівської міської ради плани, які стосуються освітлення вулиць та дворів у Сихівському районі, а також що вони можуть відповісти на скарги мешканців Сихова.
Олександр Одинець, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львова, пояснює, що наразі коштів на реконструкцію або будівництво додаткових мереж освітлення на 2022 рік не передбачено:
“Бюджет досить складний і обмежений. В частині поточного утримання мереж зовнішнього освітлення, яке здійснює наше комунальне підприємство “Львівсвітло”, в нас назначені кошти в обсязі порядка 50 млн. грн., загалом на утримання всієї системи зовнішнього освітлення протягом року. В рамках цієї програми і тих коштів ми завжди намагаємося доосвітити певні локації чи території по яких є, наприклад, скарги мешканців”
Також Олександр Миколайович пропонує сихівчанам звертатися до ЛМР, якщо вони мають скарги щодо освітлення їхніх вулиць:
“Ми готові по зверненнях мешканців доосвітлювати простір. Будь ласка, якщо в мешканців є проблеми з зовнішнім освітленням, можуть звертатися як в департамент житлового господарства та інфраструктури, так і на гарячу лінію міста по номеру 15-80, і ми будемо вирішувати ці питання”
Журналісти “Сихів.медіа” також закликають усіх сихівчан, яких турбує недостатня освітленість вулиць нашого району, не мовчати та звертатися до відповідних служб, адже це не просто питання розвиненості інфраструктури району та міста – це питання нашої безпеки та комфорту.
Валерія Саранча